Guerilla foresting aneb Zachraňme společně naše lesy

Dočkáme se ještě zdravých lesů? Budeme se ještě někdy procházet po lesích, aniž bychom se museli obávat nebezpečné chemie, která má napravit zkázy způsobené kůrovcem a dalšími lesními škůdci? Jde přece o zdraví nejen nás, ale i budoucích generací. Aby se lesy mohly plně ozdravit, musí dojít i k tomu, že budou druhově i věkově pestré. S tím můžeme pomoci i my, rozséváním takzvaných přípravných stromů, které pomohou se zarůstáním holin vzniklých po kalamitní těžbě.
shutterstock_676071112-1100x618.jpgCelá galerie 9 Zdroj: shutterstock.com

Které dřeviny označujeme jako pionýrské čili přípravné

Přípravné neboli pionýrské rostliny mají svůj jasný úkol. Kromě ochrany půdy před úplnou ztrátou vláhy je jejich úkolem i ochrana malých stínomilných semenáčků, které tvoří zárodek nového lesa. Mezi pionýrské neboli přípravné dřeviny patří například bříza, jeřáb, osika nebo olše.

Na holosečích navíc tyto druhy dokážou chránit nejúrodnější svrchní část půdy před jejím odplavováním. Přitom, jak pionýrským dřevinám padá na podzim listí, nastupuje proces tlení, sníží se tak kyselost lesní půdy, která je pozůstatkem smrkových monokultur.

Co je to guerilla foresting

Guerilla foresting je způsob, jak pomoci současným lesům a holosečím formou setby přípravných dřevin. Je to forma zapojení člověka do praktické ochrany přírody i místní krajiny. Tento způsob pomoci lesům po kalamitní těžbě ukazuje určitý návod jak zalesnit původně smrkové plochy ideálně poté, co jste se dohodli se správcem lesa.

Vybrat si můžete, se kterým z druhů listnatých stromů zabojujete formou guerilla forestingu a pomůžete zajistit větší druhovou pestrost našich lesů. Stačí nasbírat nebo jinak získat semena vámi vybraných dřevin, která nesmí být hluchá nebo suchá a vyrazit na výsadbu.

Chcete i vy pomoci našim lesům?

Vyberte si odrůdu dřeviny, kterou byste chtěli implementovat do kalamitou zasaženého lesa ve svém okolí. Výhodou bude, pokud jste si na podzim nasbírali plody jednotlivých druhů stromů, které se pro guerilla foresting využívají nejčastěji.

Dejme tomu, že začnete s jeřábem. Na podzim (v září a říjnu) nasbírané plody nejprve namočte. Pak bude snadné je propasírovat a získat jednotlivá semínka. Ta pak vysušte a očistěte od zbytků dužiny. Dále máte dvě možnosti: Buďto ze semen vypěstovat vlastními silami malé semenáčky, nebo počkat na duben a semena vysévat do míst v lesích s minimem buřiny.

Jako skvělá alternativa funguje i to, že necháte svou kozu, aby se nakrmila bobulemi z jeřábu přidanými do krmiva. Po pár dnech stačí posbírat její kozince a zajít s nimi na blízkou holoseč a tam je zapravit do lesní hrabanky. Čím více semen vysejete, tím větší jistotu máte, že vzejdou. Ne všechna semena se uchytí, některá vyschnou, jiná nejsou schopna vyklíčit atd.

Pro všechny, kteří se chtějí zapojit, doporučujeme seznámit se podrobně s guerilla forestingem prostřednictvím stránek www.zachranmelesy.cz

28.3.2019 5:30| autor: Zuzana Bohdalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist