Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Možná jste si už sami všimli na některých svých pokojových rostlinách, že z listů rostlin stéká občas po kapách voda, a to aniž byste je polili. Tento jev se nazývá gutace a existuje také u některých rostlin rostoucích v přírodě, u určitých druhů tropických rostlin anebo u hub. Kdy a za jakých okolností gutace nastává a my uvidíme naše rostliny ronit slzy?
shutterstock_1333138724-1100x618.jpgCelá galerie 8 Zdroj: shutterstock.com

Co je to gutace

Gutace nebo také slzení rostlin je jejich schopnost či jev, při němž rostliny odstraňují přebytečnou vlhkost prostřednictvím listů. Gutace je projevem kořenového vztlaku.

Nejčastěji nastává při vysoké vzdušné vlhkosti a nízkých teplotách. Obvykle ji můžeme pozorovat v ranních hodinách. Nahromaděná voda se usazuje v listech a nakonec je vylučována póry na okrajích listů. Voda na rostlinách se objeví ve formě kapek. Není to ale jen čistá voda, obsahuje i minerální látky (ionty). Není však třeba obávat se, že by gutační voda obsahovala rostlinné jedy.

Co je to transpirace

Transpirace je jev, při němž dochází k výdeji vody povrchem rostlin. Samotná transpirace je ukončení takzvaného transpiračního proudu. Ten vede vodu z kořenů skrze cévní svazky až do listů. Z listů odchází ve formě páry.

Vzhledem k tomu, že voda je limitujícím faktorem růstu rostlin, musely se rostliny během svého vývoje naučit pracovat jak s přebytkem, tak s nedostatkem vody. Toto je jejich způsob regulace a optimalizace hospodaření s vodou.

Které rostliny jsou největšími uplakánky

Mezi známé uplakance v rostlinné říši patří z pokojových rostlin monstera skvostná (Monstera deliciosa). K dalším rostlinám, které pěstujeme v domácnostech a můžeme na nich čas od času spatřit slzy, patří například voskovka (Hoya), fíkus (Ficus) a kala (Zantedeschia aethiopica).

Z rostlin vykazujících gutaci a objevujících se běžně v přírodě jmenujme alespoň přesličku poříční (Equisetum fluviastille), lesní jahody (Fragaria vesca), obiloviny, kontryhel (Alchemilla vulgaris) a lichořeřišnici (Tropaeolum).

Srovnání gutace a transpirace

Rostliny vylučují při gutaci vodu v kapalném skupenství, zatímco během transpirace opouští rostlinné tělo přes průduchy v listech v podobě páry. Gutační voda tedy může obsahovat i rozpuštěné látky. Nejčastěji se jedná o ionty solí, případně o fytohormony – rostlinné růstové regulátory. Ty jsou běžně transportované dřevní částí cévních svazků.

Velmi nízká možnost výskytu jedů v gutační vodě

Proč je pravděpodobnost výskytu jedů v gutační vodě velmi nízká? Většina jedů vykazuje malou rozpustnost ve vodě.

Navíc rostliny produkují jedy jen v určitých buňkách a také je následně ukládají jen do specializovaných buněk nebo mezibuněčných prostor, jako jsou například pryskyřičné kanálky. Tyto prostory ovšem bývají oddělené od hydatod (typ rostlinného vyměšovacího pletiva). Navíc rostlinné jedy jsou sloučeninami, které rostliny ke svému životu bezprostředně nepotřebují. Tyto sloučeniny – sekundární metabolity jsou rostlinami využívány na svou obranu, zejména před různými býložravci.

31.12.2019 5:30| autor: Zuzana Bohdalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist