Gynura – purpurová vášeň s fialovým kožíškem

Pokojovky s fialovým zbarvením listů mohou být vítaným zpestřením interiéru. Zvlášť pokud je může pěstovat i ten, kdo na „kytky tak úplně není“.
shutterstock_722383102-1100x618.jpgCelá galerie 7 Zdroj: shutterstock.com

Nezvyklý fialový kožíšek

Nejzajímavější kultivar Protažitky z hlediska pěstování pokojových rostlin je Gynura aurantica ‘Purple Passion‘. Česky bývá tento kultivar označen jako purpurová vášeň. Jedná se o rostlinu s hlouběji vykrojenými listy, které zaujmou velmi zvláštní barvou a spíše plazivým růstem. Barva listů přechází od tmavě zelené až do purpurové. Navíc jsou listy hustě porostlé jemnými fialovými chloupky, které jako by vytvářely na rostlině barevný kožíšek.

Upravujte bujný růst

Díky svému bujnému růstu se rostlina začíná velmi rychle rozrůstat. Dlouhověké rostliny už nemají ten správný tvar, a tak se doporučuje včas si z jejich výhonů připravit jarní nebo letní vrcholové řízky a ty nechat zakořenit a později si z nich vypěstovat nové vzhledově pěknější rostliny.

Pokud byste rostlinu neupravovali řezem, jako starší bude vypadat nevzhledně nebo bude příliš rozrostlá a bujná. U starších exemplářů jsou nutné opěry, neboť rostliny mohou bez řezu dosáhnout výšky až 3 metry.

Pokud budete nové výhonky gynury pravidelně zaštipovat, podpoříte větvení rostliny. Někdy už je třeba starší rostliny nahradit nově vypěstovanými například z jarních nebo letních řízků.

Jaké vybrat stanoviště

Gynury nesnášejí průvan a milují teplé prostředí. Měly by být pěstovány v místnostech, kde teplota nepoklesne pod 16 °C. Aby dobře rostly a prospívaly, neměly by být vystavovány přímému slunci.

Potřebují však dostatek světla, aby si zachovaly nádherné vybarvení listů. Pokud by listy ztratily purpurové zabarvení, je to jednoznačně známka toho, že rostlina nemá dostatek světla. Naopak tam, kde je rostlina vystavena přílišnému slunečnímu záření, barva listů bledne.

Kdy a jak protažitky zalévat

Důležité je nedopustit, aby rostliny začaly vlivem přelití uhnívat. Proto gynury zaléváme vždy, až když zemina v květináči vyschne. Při zalévání se rozhodně vyhýbejte chlupatý listům, voda jim nesvědčí.

V zimním období stačí rostliny zalévat tak, abyste předešli opadávání listů. Zálivka se v tuto dobu omezuje podle okolní teploty. Rostliny tedy ani nemlžte, neboť jednak nepotřebují zvyšovat vlhkost prostředí a navíc neuvážené kropení může způsobit skvrny na listech, případně ztrátu barevnosti listů.

Množení a hnojení

V průběhu vegetačního období se doporučuje hnojit gynury jednou za měsíc obvyklým hnojivem pro pokojové rostliny. Při hnojení i zálivce buďte opatrní, protože rostliny mají křehké listy. Rostliny, kterým se dostalo přílišné množství hnojiva, extrémně rostou a navíc ztrácejí půvabné charakteristické zbarvení.

Doporučuje se na jaře protažitky přesadit. Někdy postačí rostlinám obměnit vrchní vrstvu zeminy, v níž je pěstujeme. Jestliže jsme si předpěstovali mladé rostliny z vrcholových řízků, dopřejeme jim kvalitní a dobře propustnou zeminu a zasadíme je každou zvlášť.

Někdy se stane, že jsou protažitky napadeny mšicemi. V takovém případě ihned zasáhněte a využijte proti mšicím cílený insekticid.

14.1.2022 5:30| autor: Zuzana Bohdalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist