Harmonogram péče o růže během roku

Růže jsou bezesporu královny zahrady. Aby ale byly krásné a prosperovaly, je třeba se jim také dostatečně věnovat. Přinášíme vám prima harmonogram, s nímž už vždycky budete vědět, co byste měli svým růžím dopřát v průběhu roku.
ruze-2-1100x618.pngCelá galerie 8 Zdroj: shutterstock.com

Krásné růže mnoha typů a odrůd zdobily naše zahrady již před mnoha staletími a není se tedy čemu divit, když je nazýváme královnami květin. Šlechtické rody se předháněly v tom, jaké novinky si pořídí mnohdy i za vysoké finanční částky. Dříve byly růže hlavně otázkou prestiže, dnes se těšíme hlavně z jejich krásy, vůně, ale mnohdy také jako z květiny využitelné v léčitelství.

Dobře vybírejte

Základem správného fungování růží bývá zpravidla správný výběr stanoviště a důkladná příprava půdy. Potom jsou i tyto krásně kvetoucí keře relativně nenáročné a dokáží fungovat dokonce i bez hnojení a mnohdy dokonce i bez zálivky. Pokud ale nedodržíte základní potřeby těchto keřů, pak se také může stát, že rostlina nepřežije ani jedinou sezonu. Proto je třeba myslet na několik základních věcí.

Jaké to jsou?

Růžím vyberte dobře větrané stanoviště optimálně na slunci. Dobře porostou i v polostínu, ale méně pokvetou. Půda by měla být bohatá na humus a dobře propustná pro vodu, ideální jsou slabě jílovité nebo hlinité půdy, které se dobře zpracovávají. Pozor si dávejte na místa s vysokou hladinou podzemní vody. Růže koření hluboko a studená podmáčená půda by jim nevyhovovala.

Jak už bylo řečeno, vybírejte dobře větrané stanoviště, ale pozor si dávejte na studený průtah větru, v něm růže trpí zejména během zimy, kdy dochází k hlubokému namrzání. Během sezony pak v takových podmínkách růže napadají více mšice.

Při výsadbě růžím dopřejte optimálně dobře rozložený kompost, čerstvý hnůj vhodný není, ačkoli se dříve tradovalo, že právě toto hnojivo je nejen pro růže nejlepší. Hnůj je dobrý, ale opět dobře rozložený, čerstvý by mohl způsobit rozvoj houbových chorob.

Péče o růže po měsících

Růže mnohdy dokáží bohatě kvést i bez speciální péče, pokud jim ale přeci jen údržbu chcete dopřát, přinášíme vám harmonogram prací, kterým se můžete inspirovat.

Březen – v závislosti na průběhu počasí je možné se pustit do prořezu. Korunku u všech skupin růží necháváme co nejvíce otevřenou pro vzduch a světlo, řežeme vždy na očko jdoucí ven z korunky. Charakter řezu se u jednotlivých skupin v detailech liší. Pokud to počasí umožňuje, je možné sázet prostokořenné i balové rostliny.

Duben – pokračujte v řezu, zkontrolujte stav opor, nakypřete povrch půdy v blízkosti růží a případně doplňte mulč. V tuto dobu dále můžete aplikovat první dávku hnojiva na růže. Buď můžete využít speciální hnojivo pro tyto rostliny, nebo přihnojte kompostem.

Květen – stále probíhá výsadba kontejnerovaných keřů. Během tohoto měsíce už hlídejte výskyt chorob a škůdců, případně hned zasáhněte.

Červen – u čajohybridů můžete vylomit postranní poupata pro podporu velikosti hlavního květu. Jakmile se objeví prorůstající výhony z podnože, ihned je odstraňte. Během sucha zalévejte a vyštipujte odkvetlé květy, tento postup se dělá pouze u odrůd, které nepěstujeme pro efekt barevných šípků.

Červenec – průběh prací je podobný jako v červnu, v této době se navíc aplikuje druhá dávka hnojiva. Mnohem více se mohou vyskytovat choroby a škůdci.

Čtěte také:

Srpen – v nejsušším měsíci v roce je třeba pravidelně zalévat optimálně dešťovou vodou. Vyštipujte odkvetlé květy a hlídejte výskyt rzi růžové.

Září – nastává doba nové vlny výsadby mladých rostlin. Vyvazujte výhony popínavých růží a odstraňte odkvetlé květy.

Říjen – během podzimu probíhá intenzivní výsadba mladých rostlin a blíží se také doba prvního prořezu. Ten se týká hlavně v létě kvetoucích odrůd, čajohybridů a floribund. Můžete také přesazovat stávající růže.

Listopad – v tomto měsíci je třeba při práci zohlednit počasí a sledovat hlavně dlouhodobé předpovědi. V některém roce v listopadu již péče o růže skončí, zatímco jindy může pokračovat. V mírném počasí je možné stále přesazovat a zkracovat výhony bujných růží, aby během zimy nedošlo k jejich rozklesnutí.

Prosinec – v tomto měsíci už ukončete všechny práce, růže nakopčete a připravte na závěr sezony.

Co vy a růže? Patří mezi stálice na vaší zahradě? 

Foto: Shutterstock.com

30.5.2022 7:00| autor: Lucie Peukertová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist