Hatiora – kaktus se zajímavým vzhledem udělá parádu v závěsném květináči

Až jihoafrických pralesů se k nám dostal kaktus, kterému domorodci výstižně přezdívají „tančící kosti“. Netradiční skladbou svých zelených větviček upoutá každého. Známe jej i pod dalšími označeními. Starší exempláře působí zvlášť zajímavě v závěsných koších.
shutterstock_578144155-1100x618.jpgCelá galerie 12 Zdroj: shutterstock.com

Tento kaktus je prakticky složen z velkého množství malých kyjovitých větviček. A právě tento netradiční vzhled mu dodává na zajímavosti. Navíc i kvete, i když jeho žluté, asi 1 cm dlouhé květy na něm nejsou to nejatraktivnější. Objevují se na rostlině na konci zimy.

Jak hatioru prezentovat v interiéru

Velmi efektně působí rovněž při sesazení s jinými exempláři kaktusů netradičního vzhledu. Vzhledem k tomu, že staré rostliny mají své větvičky spíše svěšené, vyjímají se skvěle tyto exempláře v závěsných koších. Vzpřímeně rostoucí mladší exempláře můžete vysadit do atraktivních obalů nebo květináčů, které jejich vzhled příjemně oživí.

Lidový název rostliny

Netradiční vzhled kaktusů inspiroval k lidovému názvu „tančící kosti“. A je to opravdu výstižný název. Není to však jediné označení tohoto kaktusu. V latině dostal ještě další označení, a to Rhipsalis salicornioides.

Pěstební podmínky v našem prostředí

Ačkoli pralesní podmínky pro tyto rostliny v našich bytech stěží nasimulujeme, můžeme i tak s velkým úspěchem tyto rostliny pěstovat v domácím prostředí. Hatioře vyhovují světlé podmínky, nesnese však přímé slunce, před tím ji chraňte.

Její vegetační období trvá přibližně od května do září. A právě v tuto dobu se ideální teplotní podmínky pohybují v rozmezí 16–29 °C. V tuto dobu je pro rostlinu důležitá i vzdušná vlhkost. Mezi zálivkami je možné rostlinu také rosit.

V sezoně, tedy přes léto, je dobré ji přihnojovat. Hnojivo přidávejte až po jejím důkladném zalití. Postačí běžné hnojivo jednou za šest týdnů. V letním období udržujte půdu v květináči stále mírně vlhkou.

Jak pěstovat rostlinu v zimě

Pro období odpočinku, což je v zimě, volíme pro hatioru chladnější prostředí. Umístíme ji tam, kde teploty neklesnou pod 10 °C a nestoupnou nad 18 °C. V zimním období rostlinu důkladně zalijeme a následně půdu necháme vyschnout. Na zálivku používáme vždy jen odstátou vlažnou vodu bez vápenatých příměsí.

Kdy hatioru přesadit

Jestliže je květináč s rostlinou již překořeněný, je čas na přesazování. Rostlinu přesazujeme do propustné zeminy. Pamatujeme na to, že stejně jako všechny epifyticky rostoucí rostliny, tak i hatiora mají rády organické zbytky. To je důvodem pro přidání listovky do zeminy. Ideální je listovka z kvalitních dřevin. Nejvhodnější je listovka hrubší a jen polozetlelá.

18.11.2021 5:30| autor: Zuzana Bohdalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist