Helikonie – falešný pták z ráje

Tyto tropické rostliny jsou příbuzné banánovníku a zázvorů. Jejich dalším jménem je výraz „Falešný pták z ráje“. Květy těchto rostlin jsou natolik zvláštní a tvarově i barevně atraktivní, že je možné si je opravdu splést s krásnými barevnými ptáky. Ostatně to je účel, nalákat k sobě opylovače, přitáhnout jejich pozornost k nádheře barev květů, které pak díky jim budou moci dál rozšiřovat své potomstvo do okolí.
helikonie-heliconia-bihai-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Místa rozšíření helikonií

V tropické Střední a Jižní Americe je rozšířeno mnoho desítek druhů. Zde obývají ponejvíce mokřady, deštné pralesy a nížinné lesy. Mají tu k dispozici velké kvantum živin, světla a vody. Rovněž okraje vlhkých pastvin jsou jimi bohatě obrostlé. Helikónie mají podzemní hlízovitý oddenek a rády se rozrůstají do velkých trsů. Mnohé odrůdy se pěstují k řezu, například Heliconia bihai.

Jak jsou helikonie opylovány

U helikonií dochází k takzvané ornitogamii, což v praxi znamená, že jsou květy těchto rostlin opylovány některým ptactvem. Například na Costarice jsou to ptáci přezdívaní „bananakid“. Například na Galapágách a v Ekvádoru je zase možné setkat se helikoniemi, které opylují kolibříci. Samozřejmě i v tomto případě se jedná o mutualistický vztah, při kterém opylovač zajistí rostlině možnost pohlavně se rozmnožit, zatímco je pak sám odměněn potravou například ve formě nektaru či pylu.

Různé odrůdy helikónií

Helikonia Fiesta pink, Heliconia rostrata, Heliconia angusta, Heliconia Medellin, St. Lucia, blue Heliconia, Helikonia Caribea, Helikonia Golden Torch, Helikonia xanthovillosa ‚Shogun‘, Helikonia Wagneriana, Helikonia Vilosa – ‚Gold hair‘, Heliconia longissima, Heliconia stricta. Jak je vidět, odrůd helikonií je opravdu mnoho, avšak s velkou spoustou z nich se nikdy osobně nesekáme. Do našich květinářství jsou dodávány jen určité „klasické“ druhy, zatímco těmi méně obvyklými se mohou kochat jen lidé v zemích jejich růstu.

Jak se helikonie pěstují

Je pochopitelné, že jakmile se jedná o exotickou tropickou rostlinu, u nás ji můžeme pěstovat pouze jako pokojovou rostlinu. Helikonie zahrnují 100 – 200 druhů těchto vytrvalých rostlin. U nás se s nimi však setkáváme jen v botanických zahradách a sbírkových sklenících.

Text: Zuzana Bohdalová

8.12.2014 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist