Heptakodium – atraktivní mrazuvzdorná dřevina i do našeho pásma

Pro svou krásu květu v pozdním létě by si tento keř jistě zasloužil mnohem více pozornosti, než je mu věnována. Řadíme jej mezi keře exotické, opadavé, které snesou výsadbu i na místech, kde teploty v zimě dosáhnou až – 27°C, a to bez nutnosti speciální zimní ochrany. Další důvod, proč tento zajímavě vyhlížející keř pěstovat i u nás.

Heptakodium – atraktivní mrazuvzdorná dřevina i do našeho pásma
Heptakodium – atraktivní mrazuvzdorná dřevina i do našeho pásma (Zdroj: shutterstock.com)

Původ názvu

Chcete-li mít na zahradě nějakou zvláštní a výjimečnou dřevinu, pak zvolte heptakodium. Heptacodium miconioides syn. Heptacodium jasminoides je nazýváno také jako podzimní šeřík anebo Sedmý syn. Poněkud zvláštní pojmenování získal díky nezvyklému způsobu kvetení: prvních šest kvítků, které jsou okolo poupěte a tedy sedmého květu (proto hepta = sedm) = čínský název je Sedmý syn. Z něho pak za normálních podmínek vyrůstá další kolo šesti květů se sedmým uprostřed a případně tak dále, až do zámrzu.

Země původu a doba objevu

Čína je zemí původu této atraktivní dřeviny. Keře dorůstají do 3 – 5 metrů, výjimečně mají věkovité keře, či spíše již stromy až 7 metrů. Jako jeden z mála keřů kvete od srpna do října. Kmen heptakodia má velmi zajímavou praskající a odlupující se borku. Z Číny se do dalších zemí světa poprvé heptakodium vydalo společně se známým botanikem, Ernestem H. Wilsonem, jenž jej objevil a popsal v roce 1907. Jako okrasná dřevina se však heptakodium začalo pěstovat až v osmdesátých letech dvacátého století.

Listy, květy a kůra

V sezóně nabídne tento keř své svěže zelené listy, které jsou vejčité a mají výraznou špičku. Podél listu vedou většinou 3 žilky, které fungují jako určité osy.  Díky nim se již prohnutý list heptakodií ještě jakoby plasticky zlomí v jiném směru. Listy u keře působí svěšeně, podobně, jako je tomu například u japonských dřínů. Borka na kmeni a větvích starších rostlin při odlupování odhaluje nahnědlý kmínek. To je u rostlin dobře patrné, tudíž poutající pozornost hlavně v zimním období.

Nejkrásnější na heptakodiích jsou však jejich zajímavé květy, sice drobné, ale voňavé, v krémově bílé barvě. Ty zaplní konce větví od srpna až do počátku října.  Ovšem z hlediska atraktivnosti jsou mnohem zajímavější květy druhého stádia, objevující se po opadu bílých květů. Tyto zanechají na rostlině hvězdicovité kalíšky. Těm posléze začnou dozrávat drobné plody a ty mění barvu na výrazně šarlatově růžovo červenou. A právě nyní je rostlina heptakodia maximálně atraktivní a přitažlivá.

Pěstební podmínky

Velkou výhodou je poměrně rychlý růst rostlin tohoto druhu. Půdu snesou spíše vápnitou než kyselou. Jakmile zakoření, dobře snesou i přísušek. Nebezpečné je pro ně spíše přelití anebo trvale zamokřená půda. Ideální je pro ně pěstování v kypré půdě na polostinném až slunném místě. Ze zkušeností některých pěstitelů vyplývá, že je možno jej pěstovat i v jílovitých půdách, a to bez zahnívání kořenů.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 21.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Budování skalky

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Reportáž o budování veliké skalky s paní Cihelníkovou z Krompachu v Lužických horách

Podvodný prodej seniorům

Častým problémem je podomní či zájezdový prodej, který využívají hojně tzv. šmejdi.

Výběr okrasných keřů kvetoucích na jaře

Okrasné keře na zahradu, jejích pěstování a seznámení s méně známými kultivary keřů představí pan Vlastimil Kastner

Péče o keře

Péče o keře

Keře kvetoucí na konci léta

Potřebujete poradit, co zasadit na konec léta? Keře kvetoucí na konci léta nám představí pan Vlastimil Kastner.

7. díl Do Montérek! - Vše pro děti

Rekonstrukce dětského pokoje v rodinném domě krok za krokem.

ČTĚTE DÁLE

Kaktusy v interiéru i exteriéru
Kaktusy v interiéru i exteriéru

Rostliny

Nejznámější druhy kaktusů se u nás pěstují zcela běžně jako pokojovky, ale i jako venkovní rostliny. Pokud budou mít správné podmínky, budou dobře růst.

Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny
Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny

Rostliny

Kakost maličký je nízká bylina, která může pěstitelům připravit poměrně velké problémy. Není původním druhem u nás, ale již velmi dobře zdomácněla.

Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?
Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?

Rostliny

Fenykl řapíkatý patří mezi méně obvyklé druhy zeleniny, které se u nás ale dají bez obtíží pěstovat. Fenykl je zdrojem vitaminů a zdraví prospěšných látek.

Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku
Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku

Rostliny

Jistě na zahradě pěstujete některé druhy violek. Jedny z těch nejběžnějších jsou zahradní macešky. Jejich pěstování je nenáročné a barevná odměna je veliká.

Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?
Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?

Rostliny

Houby na zahradě rostou ve stínu až polostínu – ideálně v blízkosti keřů či stromů. Potřebují dobře vyhnojenou půdu a dostatek vláhy. Ne vždy jsou ale vítané.

Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina
Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina

Rostliny

Nerovnocenný boj člověka s přírodou, který často vyhrává plevel, je jako boj s větrnými mlýny. Některé druhy jitrocele jsou zvlášť odolné a úporné.

Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky
Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky

Rostliny

Užitečný plevel je všudypřítomný – avšak není to jen škůdce, protože najde hojné využití v kuchyni a také ve vaší domácí lékárničce.

Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem
Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem

Rostliny

Jitrocel prostřední je vytrvalá rostlina, která se vyskytuje jako nepříjemný plevel v trávnících. Jeho likvidace je praktičtější pomocí selektivních herbicidů.

Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok
Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok

Rostliny

Borka stromu je odumřelá povrchová vrstva na kmeni, která má různou tloušťku. Zahrádkáři ji odstraňují – zároveň se tak zbavují i zazimovaných škůdců.

Jitrocel jako otravný plevel na našich zahradách
Jitrocel jako otravný plevel na našich zahradách

Rostliny

Jitrocel je noční můrou zahrádkářů. Některé druhy se chovají velmi invazivně a zaplavují naše zahrady. Jak se tohoto plevele zbavit jednou provždy?

V květináčích zůstanou jarní květiny v bezpečí
V květináčích zůstanou jarní květiny v bezpečí

Rostliny

Cibuloviny v nádobách jsou alternativou výsadby na záhoně. Vypadají v nich stejně krásně, ale zároveň jsou v bezpečí před nejrůznějšími škůdci.

Solitérní keře na každou zahradu
Solitérní keře na každou zahradu

Rostliny

Okrasné solitérní keře mají své místo v každé zahradě. Nejenže ji zkrášlují, ale dodávají jí na zajímavosti. Víte, které dřeviny jsou do naší zahrádky vhodné?