Zahrada > Okrasné zahrady > Anglický park > Hidcote Manor – zahrady v Gloucestershiru
Hidcote Manor – zahrady v Gloucestershiru
A právě Lawrence Johnston dokázal postupně proměnit okolí této usedlosti v nejslavnější a nejnápaditější anglickou zahradu 20. století. V této zahradě se setkáte s takzvanými smíšenými bordurami, pohledovými schématy, která z dálky působí jako obraz. Aby bylo takového výsledku docíleno, znamenalo to, pečlivý výběr rostlin, u kterých bylo zapotřebí zvažovat každý detail, jako například barvu květů, která se v určitém období musela shodovat s barvou květů rostlin vysázených v okolí.
Tato zahrada je otevřena pro širokou veřejnost od konce března do začátku listopadu denně kromě čtvrtka a pátku. Najdete ji směrem na severozápad od Londýna ve vzdálenosti 5 km od Chipping Campdenu v Gloucestershiru.
Majiteli se zde podařilo vytvořit díky jeho nespornému botanickému talentu a spolupráci s nadanou zahradní architektkou Norah Lindsayovou několik zahrad v jedné. Navrhli řadu jakýchsi zahradních místností pod širým nebem, kde každá z nich má jiný tvar, rozměry, koncepci i barvy. Všechny jsou obklopeny doslova fascinující výsadbou živých plotů, uliček a trávníků. Každá z místností je osázena rostlinami jiného typu. V některých zahradách vládne přísná geometrie, jiné zahrady jsou osázeny jako přirozené, jiné jako klasické nebo formální.
V zahradách Hidcote Manor se setkáte s růžemi, kvetoucími keři, bylinami, cibulovinami a dalšími spontánně smíchanými rostlinami, stejně tak zde narazíte na důsledně zkomponované bordury ze smíšených bylin vytvářejících doslova nekonečné kombinace jedné barvy tón v tónu. Na takzvané Long Walk vás budou doprovázet na okrajích travnatých cest stěny habrů. V Pillar Garden vás doslova uchvátí záhon z pivoněk a okrasného česneku a v Bílé zahradě vás okouzlí její dominanta – venkovský domek s doškovou střechou. Na záhoncích lemovaných živými ploty z buxusu se střídají jarní květy ladoněk s později kvetoucími fuchsiemi. V zahradě The Circle narazíte na kruhovou vodní nádrž s fontánou. V Pine Garden můžete spatřit odraz okolní výsadby v hladině jezírka pokrytého lekníny. Živé ploty z tisu mají vystřáhány své špičky do tvaru holubů. Nad impozantní zahradou nazývanou Old Garden se tyčí majestátní libanonský cedr. Kruhové záhony s čemeřicemi, šeříky a toulcovkami se rozkládají mezi magnoliemi a hortenziemi. Zkrátka všude vůkol je krása, kam až jen oko dohlédne.
Krásné tulipány se předhánějí s nezvyklými druhy kamélií, rododendronů a jasmínů dovezených z nejrůznějších zámořských expedicí o přízeň a pozornost kolemjdoucích. Ve smíšených záhonech zaujmou červené listy dlužich, kombinovaných se šalvějí, jiřinami a sporýši. Svou krásou vás osloví i růžové a lila zvonky, či ibišky nebo floxy, pryžce a kosatce.
Té nádhery je všude vůkol tolik, že lidské oko je zmatené a neví, kam dřív pohlédnout. Za vší tou nádherou je ale třeba vidět velkou lásku, cit a oddanost věci a záměru vybudovat takovouto krásnou zahradu s cílem předvést, jak vhodně sesazené rostliny dokážou vytvořit doslova obrazové kompozice.
Text: Zuzana Bohdalová