Hortenzie: Krása jako ze starých časů

Pokud jste někdy v červenci a srpnu navštívili Anglii nebo Holandsko, určitě vám neušly všudypřítomné květy hortenzií, které jakoby vystoupily z barokního obrazu. Jejich studené barvy lákají pěstitele po celém světě. Díky vysoké poptávce po těchto okrasných keřích i řezaných květech se tyto nádherné rostliny dostaly do hledáčku šlechtitelů, díky nimž se každý rok objeví na trhu nějaká ta novinka.

Krása, elegance, historická hodnota a neuvěřitelné možnosti použití v oboru zahradní architektury charakterizují opadavé keře a popínavé dřeviny, které jsou opředeny mnoha zahradnickými mýty. Ačkoliv hortenzie na většinu zahrádkářů působí jako na péči náročný druh, ve skutečnosti tomu tak opravdu není. Jen to chce dodržet několik základních pravidel a můžete se rok co rok těšit z nádherné záplavy květů.

Hortenzie na zahradě i v nádobách

Většinu zahrádkářů jistě potěší, že mohou hortenzie pěstovat ve volné půdě i v kontejnerech. Druhá varianta se hodí spíše pro dočasné pěstování během zahradnické sezony, protože v období zimy by tyto rostliny mohly poměrně snadno namrznout. Pokud se přesto rozhodnete hortenzii vysadit do přenosné nádoby, určitě ji pečlivě zazimujte polystyrénovým obložením vnitřní strany stěn.

Mnohem snadnější je udržet hortenzie ve skvělé kondici při pěstování ve volné půdě. Většina druhů a kultivarů si hravě poradí se stínem či polostínem, takže uspějí i tam, kde má široký zahradnický sortiment problém. Stejně tak nepohrdnou ani slunným stanovištěm, vždy je ovšem nutné rostlině dopřát dostatek vody, ani krátkodobé sucho jim totiž vůbec nesvědčí.

Hortenziím dopřejte směs zahradnického substrátu s přídavkem rašeliny nebo listovky, půda v okolí kořenového balu by měla být kyprá a vzdušná. S živinami to rozhodně moc nepřehánějte, hortenzie nepatří do skupiny náročných dřevin. Pokud přesto chcete hortenziím dopřát, pohnojte je speciálním hnojivem přímo pro hortenzie.

Praktické doporučení

Někteří zahrádkáři si každý rok ztěžují, že jim hortenzie nekvetou, ale tento nedostatek si většinou způsobují sami špatným řezem. Mladé rostliny neřežte příliš hluboko, postačí pouze jemný zásah na jaře, tedy v době nového rašení. Jakmile rostlinám proraší mladé pupeny, jasně poznáte namrzlé výhony. Ty ostrými nůžkami odstraňte těsně nad zeleným listem nebo pupenem.

Rozhodně se nenechte zlákat krásnými květy, které lákají k ustřihnutí na konci zahradnické sezony a tvorbě podzimních dekorací. Rostlina by měla tendenci znovu obrazit, ale vzhledem k pokročilé roční době by mladé výhonky nestihly dostatečně zdřevnatět a při prvním mrazu by silně namrzly.

Potenciál pro zahradní tvorbu

Hortenzie jsou díky svým dominantním květům hojně vyhledávaným druhem, který se v oboru zahradní architektury rozhodně neztratí. Na zahradách se používají na tvorbu kvetoucího podrostu pod jehličnany a vzrostlými listnáči, protože jim vyhovuje kyselé pH půdy, které vzniká rozkladem listnatého a jehličnatého opadu.

Hortenzie si výborně sednou s dalšími kvetoucími sousedy i v jednodruhové výsadbě složené pouze z kombinace různých kultivarů hortenzií. Zahradní architekti hortenzie rádi používají jako vizuální přechod mezi vřesovištěm nebo stinnou partií do části zahrady s odlišnými stanovištními podmínkami. Díky silnému prošlechtění si každý majitel zahrady najde svůj oblíbený kultivar, díky kterému promění svou zahradu v barevný ráj.

Hortenzie patří mezi dřeviny se širokými možnostmi uplatnění, hodí se totiž stejně dobře do venkovské i do městské zahrady. Nostalgickou náladu starých zašlých časů dodají také minimalistickému konceptu nebo květinové zahradě s převažující okrasnou funkcí.

Sortiment jako z pohádky

Kromě klasických keřovitě rostoucích hortenzií seženete také až deset metrů dorůstající popínavku, hortenzii řapíkatou (Hydrangea petiolaris), které se skvěle daří v hlubším stínu.

Keřovité hortenzie:
Latinský název                              český název

  • H. arborescens              hortenzie stromečkovitá
  • H. aspera                     hortenzie drsná
  • H. macrophylla              hortenzie velkolistá
  • H. paniculata                 hortenzie latnatá
  • H. quercifolia                 hortenzie dubolistá

Text: Lucie Peukertová
Foto: autorka a Profimedia.cz

11.8.2017 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist