Hortenzie – vznešené královny vašeho zeleného království

Obrovské kulovité květy mnoha barev – růžové, modré, lila, bílé, ale i světle zelené nebo tmavě fialové. Dokáže lemovat stezky a chodníky, ale zároveň i jen tak nenápadně, ale majestátně stát v koutku zahrady. Seznamte se s ní – hortenzie, která vás dokáže překvapit. Že nevíte proč?

Nejen slečna Hortenzie z Babičky od Boženy Němcové se mohla pyšnit tímto vznešeným jménem. Patří i majestátnímu keři, který dorůstá metru až pěti a který díky svým obřím květům nenechává žádnou zahradnici chladnou.

Světlo a slunce

Její pěstování je poměrně jednoduché. Hortenzie má ráda světlé stanoviště, na které si postupně navykne ze zazimování v květináči. Poté, co si na venkovní silné sluníčko na zahradě zvykne, můžete ji bez rozpaků vysadit do záhonku.

Klidně i s květináčem, neztratí tak svoje přirozené prostředí. Nevybírejte ale místo, na které přes den nepadne ani kousek stínu. Alespoň chvíli ochlazení jí totiž prospěje. Pozor taky na vítr a průvan, ten květině akorát ublíží.

Čím kyselejší půda, tím větší šance na modré listy!

Půda by měla být spíš lehčí, kyselejší, nejlépe složená z rašeliny, jehličnaté zeminy, písku a humusu – vše ve stejném poměru. Tady vás hortenzie překvapí svou barvou. Určuje ji totiž půda. Čím kyselejší, tím víc modrých květů budete mít!

Anthokyany, tedy červenofialová rostlinná barviva, totiž mění svůj odstín podle toho, jak kyselá je buněčná šťáva. A právě kyselost buněčné šťávy je ovlivněna kyselostí půdy. Čím nižší pH, tím modřejší listy. Pozor ale na neutrální pH, které rostlinám spíše uškodí.

Mění barvy, jak se jim zachce

Některé druhy hortenzií dokonce dokážou měnit barvy květů v závislosti na svém stáří, proto není výjimkou, pokud na jednom keři kvete více barev. A co je nejlepší – květy nikdy neopadnou a neuvadnou. Hortenzie si je schová i na zimu, květy nijak neodkvetou, proto tyto keře dokážou působit tak majestátně a tajemně po celý rok.

Pozor na vodu, v létě ji hortenzie hodně vyžaduje, její kořeny totiž nesmí nikdy vyschnout. Pozor ale, aby nebyla voda příliš tvrdá, ta jí dokáže naopak uškodit. Zimní zálivka už tak vydatná být nemusí, přesto pozor na kořenový bal, který je vůči přeschnutí citlivý.

Usušená napořád

A pokud se chcete nádhernými květy kochat neustále, nebojte se je usušit. Překvapivě ani po utrhnutí neztrácejí nic ze svého tvaru, a barva jim mizí jen nenápadně. Naopak sušené hortenzie získávají šmrnc patiny.

Martina Gajdošová

9.5.2011 11:28

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist