Houbové choroby révy a tipy, jak na ně vyzrát

Stejně jako houbám v lese, tak i houbovým chorobám vyhovuje teplé a vlhké počasí. Houbové choroby révy na tom nejsou jinak. Vstupní branou pro nákazu mohou být nejrůznější poranění keřů révy nebo jejich hroznů. Důležité je tedy révu po celou dobu jejího vegetačního období sledovat, a vyskytnou-li se problémy, ihned je promyšleně řešit.
padli-revy-1-1100x618.png Zdroj: shutterstock.com

Botrytida – plíseň šedá

Pro plíseň šedou je ideálním prostředím teplo a vlhko. Napadá celou nadzemní část révy. Podhoubí, které v rostlině přezimovalo, se šíří pletivem napadených částí. Jakmile je vzdušná vlhkost na 85 %, začne tvořit konidie (spory vzniklé nepohlavním způsobem) a dále se rozšiřuje. Na zrajících a zralých hroznech napáchá tato choroba největší škody. Na bobulích vznikají tmavé skvrny a plody později praskají a loupou se. Častěji dochází k většímu výskytu po napadení vinice kroupami.

Účinné prostředky

Preventivně se vyplatí zasáhnout tak, že otrháme listy 4 týdny před sklizní. Půda se nesmí přehnojovat dusíkem, ale naopak je třeba zajistit dostatek vápníku. K chemickému ošetření se doporučují přípravky Mythos 30 SC, Melody Combi 65,3 WG, Thiram Granulo, Polyversum. Provádí se postřik hroznů. Silně ohrožené porosty je třeba postřikovat opakovaně.

Oidium – padlí révy

Nejvýznamnější plíseň, kterou je padlí révy, má na svědomí vřeckatá houba Uncinula necator, která přezimuje v očkách. Dosáhnou-li zimní teploty –15 °C, hyne. S příchodem jara nastane prorůstání jejích mycélií mladými letorosty. Po 4 týdnech od vyrašení révy se obvykle objevují konidie (zdroje sekundární nákazy). Tato choroba je natolik závažná, že může zničit celou hroznovou úrodu.

Účinné prostředky

Postřik letorostů se provádí již ve fázi 5 listů. Do kvetení je třeba ošetřit rostliny 2x. K chemickému ošetření slouží přípravky Quadris, Quadris Max, Topas 100 EC, Talent, Zato.

Čtěte také:

Peronospora – plíseň révy

Už na podzim, v období horších výživových podmínek se mohou vytvářet v pletivu napadených listů nebo i v půdě spory nejznámější houbové choroby plísně révy neboli peronospory. Projevují se na listech žlutou barvou a skvrnami, které vypadají jako olejové. Skvrny jsou ohraničené žilkami, postupně hnědnou a na spodní straně listů se začnou objevovat bílé povlaky. Následně se plíseň rozšíří na květenství i hrozny. Ty posléze zhnědnou a nakonec zaschnou. Nastanou-li pro peronosporu příznivé podmínky, tedy teplo a vlhko, může se rozšířit a napadnout révu dokonce již do 6 hodin.

Účinné prostředky

Preventivně se vyplatí prosvětlení keřů a výsadba odolných odrůd. První ošetření napadených rostlin je třeba provést kontaktním preventivním fungicidem, např. Dithane Dg Neotec, po odkvětu nasaďte kombinovaný fungicid např. Profiler. Nakonec se používá měďnatý fungicid, např. Kuprikol 50 nebo Korzar.

Bílá hniloba hroznů

Příčinou výskytu bílé hniloby hroznů je vřeckatá houba Pilidiella diplodiella. Jejím cílem jsou převážně zrající bobule révy. Někdy však napadne i letorosty, případně poškozené kmínky. Napadené odrůdy bílých hroznů se zabarvují do mléčné až světle hnědé barvy, zatímco modré odrůdy dostávají tmavě hnědou barvu bobulí. Obojí nejdříve hnije a poté opadává.

Účinné prostředky

Důležité je preventivně bránit poškození bobulí a důsledně odstraňovat části napadené obaleči nebo padlím. Cílená fungicidní obrana je komplikovaná, neboť je nutno ji provést bezprostředně po poranění, nejpozději do 24 hodin. Účinné chemické prostředky jsou Merpan, Mythos nebo Melody Combi WG.

Červená spála révy

Původcem této choroby je houba Pseudopeziza tracheiphila. Poškozuje hlavně listy, někdy i květenství. Vytváří žluté skvrny na listech bílé révy a červené skvrny na listech modrých odrůd. Skvrny se postupně rozšiřují a od středu zasychají. Patogeny přezimují v napadených opadaných listech, proto je nutné všechny listy zlikvidovat a spálit.

Účinné prostředky

Révu je třeba ošetřovat preventivně tam, kde dochází k pravidelným výskytům spály. Postřik je třeba poprvé uskutečnit při délce letorostů 15 až 20 cm a následně jej opakovat minimálně 1x po 2 týdnech. Vhodné je propojit s ochrannou vůči peronospoře. K účinným chemickým prostředkům se řadí například přípravky Champion 50 WP, Melody Combi 65,3 WG.

Výčet houbových chorob révy tímto zdaleka nekončí, zmínili jsme jen ty nejpodstatnější a nejvíce škodící choroby. Réva může být postižena i černou skvrnitostí, zelenou hnilobou, alternáriovou hnilobou, černou hnilobou hroznů, penicilinovou hnilobou hroznů. Tyto choroby jsou obecně považovány za méně nebezpečné.

Text: autorský článek Zuzana Bohdalová, Foto: Shutterstock.com

15.8.2022 7:00| autor: Zuzana Bohdalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist