Hrachor – dekorativní popínavka na váš plot i do vázy

Je mnoho takových rostlin, které s sebou přinášejí okouzlující barvy, svěžest, krásu, vůni a dekorativní hodnotu. Výrazně méně jich je však mezi zástupci popínavých rostlin. Jednou z takovýchto okouzlujících a jemně kvetoucích rostlin je hrachor, ať již ve své vytrvalé, nebo jednoleté formě.
hrachor-sirokolisty-lathyrus-hrachor-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Hrachor širokolistý (Lathyrus latifolius) je příbuzný oblíbené letničky hrachoru vonného (Lathyrus odoratus). Oba patří k vikvovitým (Viciaceae). Mají vstřícné špičaté listy s úponky. Po celé léto je zdobí trsy cyklámenově růžových květů a následně se tyto květy mění na ozdobné lusky. Jedna z odrůd hrachoru širokolistého je odrůda ‘WhitePearl‘, která má květy doslova sněhobílé. Na rozdíl od jednoletých druhů hrachorů, ty vytrvalé bohužel nevoní. Jednoleté hrachory se nedoporučuje pěstovat po sobě na stejném místě.

Je důležité vědět, že pokud chcete tuto rostlinu pěstovat na své zahradě, ať už u plotu, treláže, nebo kdekoli jinde u opory, umístěte ji hned při výsadbě na správné místo, neboť později již nebude možné rostlinu přesadit. Hrachory vytvářejí kůlovité kořeny a ty se obvykle nedaří bez poškození vyjmout z půdy.

Pro hrachor zvolte pokud možno vždy slunné místo. Snese však i mírný stín. Rostliny nejsou vázány na určitý typ půdy, a tak se pěstují poměrně snadno. Počítejte s tím, že mohou dorůst až do výšky okolo 2 metrů a budou potřebovat oporu, například mříž nebo napnuté dráty, případně volně stojící dekorační prvek ve svém okolí. Při dostatečně husté výsadbě mohou hrachory vytvořit na opoře dokonce i celou kvetoucí stěnu.

Hrachory je možné pěstovat nejen ve volné půdě, ale i v nádobách anebo je nechat viset z okenních truhlíků. Záleží jen na vás, jaký způsob pěstování zvolíte. Jako opěry pro ně mohou sloužit ploty, treláže, pergoly, ale můžete pro ně vytvořit i nejrůznější speciální konstrukce například týpí z bambusových tyček anebo je nechat pnout po vrbových plůtcích či jiných konstrukcích. Můžete vyzkoušet i takovou možnost, že květináč či truhlík s hrachorem postavíte ke keři a rostlina si pak do něj sama začne vplétat své výhony, jakmile rozkvete, naskytne se vám doslova nevídaná podívaná plná okouzlujících barevných kombinací.

Hrachory jsou květiny vhodné i k řezu a zvláště šlechtěné odrůdy v mnoha nejrůznějších barvách, s třepenitými nebo jinobarevnými okraji jsou tak okouzlující, že si z nich nechávají i nevěsty aranžovat svatební kytice.

Text: Zuzana Bohdalová

26.3.2014 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist