Hrotnosemenka bílá – v Česku silně ohrožený druh

Vliv sucha a neustále se zvyšujících teplot v našem zeměpisném pásmu má za následek úbytek stanovišť vhodných pro výskyt mokřadních, slatiništních a rašelinných společenstev. A to je důvod, proč je rod Rhynchospora přímo ohrožen. Změny hydrologického režimu vedoucí k destrukci lokalit výskytu těchto rostlin mají přímý důsledek. Tím je silné až kritické ohrožení tohoto rodu.

V ČR jsou zastoupeny pouhé dva druhy

Jednotlivé druhy se liší ve své paletě barev, dále v listenu květenství a v počtu okvětních štětinek. U nás se vyskytují pouze dva druhy, a to hrotnosemenka bílá (Rhynchospora alba), která je silně ohroženým druhem a hrotnosemenka hnědá (Rhynchospora fusca), která je dokonce kriticky ohroženým druhem.

České lokality výskytu těchto vzácných trav jsou koncentrovány v nižších nadmořských výškách. Jedná se o druhy chráněné zákonem.

Vzhled rostliny

Rhynchospora alba – hrotnosemenka bílá patří do čeledi šáchorovitých (Cyperaceae). Pěstujete-li doma šáchor, pak jistě víte, že tyto rostliny bez vody zkrátka nepřežijí. Jedná se o hustě trsnaté byliny menšího až středního vzrůstu. Dosahují výšky mezi 10–70 cm. Lodyhy jsou vysoké, vzpřímené, listy krátké, úzké až nitkovité.

Květenství hrotnosemenek je uspořádáno ve vřetenovitých kláscích. Na rostlině bývá často pouze jediné květenství, pouze občas se vyskytnou 2–3. Plevy mají bílou až mírně nahnědlou barvu. Plodem jsou hladké nažky světle hnědé barvy. Hrotnosemenku bílou je možné zaměnit pouze s hrotnosemenkou hnědou. Ta má však větší počet květenství a delší listeny. Hrotnosemenky můžeme pozorovat při kvetení právě v tomto období od července do srpna.

Jakým stanovištím dává přednost

Hrotnosemenka bílá dává přednost otevřeným rašeliništním stanovištím. V oblibě má také slatiniště, zrašeliněné písky a ostřicovo-rašelinná společenstva. Vyhovují jí spíše substráty chudé na živiny.

Rozšíření ve světě

Evropská část rozšíření hrotnosemenky bílé sahá od Velké Británie po Holandsko, k jižní části Skandinávie a severní polovině Polska, pokračuje přes střední Evropu, Maďarsko až do rumunských Karpat. I na Slovensku je tato rostlina chráněna zákonem a řazena mezi ohrožené druhy.

Rozšíření u nás

V našich zeměpisných šířkách dochází k výskytu spíše nesouvislému. S hrotnosemenkou bílou se ve volné přírodě můžeme setkat výjimečně, a to na Třeboňsku, Chebsku a v okolí Doks, dále výjimečně v hrubém Jeseníku, Krušných horách a na Plzeňsku.

Rostliny jako jsou hrotnosemenky nám připomínají, že neustále přicházíme o další a další druhy naší květeny a navíc i o jejich přirozená stanoviště, která začínají být rovněž velmi vzácná. Proto narazíme-li na takovou vzácnost ve volné přírodě, kocháme se pouze pohledem a na památku si uděláme maximálně fotografii. Nikdy se nesnažíme přenést rostlinu do jiného prostředí, například do zahrady.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Shutterstock.com

24.9.2018 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist