Hry do zahrady – pro děti i pro dospělé

Blíží se období v roce, kdy většina z nás bude mít dostatek času a prostoru k tomu, abychom mohli začít přemýšlet nad tím, čím svou zahradu v příštím roce vylepšíme, ozvláštníme a vybavíme. A pokud už máte pocit, že ve své zahradě máte všechno, co má zahrada mít, možná by stálo za to popřemýšlet, jestli v ní nechybí třeba právě některá ze společenských her učených pro venkovní prostory. Říká se přece, že kdo si hraje – nezlobí! Takže pokud by přece jen vaše děti měly tendenci na zahradě zlobit, zahrajete si pak s nimi některou z her a tím je zabavíte.
hriste_shutterstock_691920949-1100x618.jpgCelá galerie 10 Zdroj: shutterstock.com

Vyzkoušejte třeba zahradní kuželky

Ke hře budete potřebovat menší úsek rovné travnaté nebo štěrkové plochy cca 6 x 1 metr. Hrát mohou minimálně 2 hráči, ale sestavit můžete rovnou i celé hráčské týmy. Vyhrává ten, komu se podaří co nejdříve získat sražením kuželek hodnotu 30 bodů.

Stále oblíbenější pétanque

Tato hra má původ ve Francii, kde je zároveň i nejpopulárnější. Stále větší oblibu si získává petanque i u nás. Určen je pro jedno až tříčlenné družstva, přičemž smyslem hry je umístění svých koulí co nejblíže cíli. Cílem je dřevěná kulička. Hra se zdá být docela jednoduchá, ovšem k výhře vás dovede až po určitém tréninku a zvládnutí taktiky. Vzhledem k tomu, že pétanque se dá hrát na různých površích, je vhodný i na zahradu. Postačí rozměry hřiště 4 x 15 metrů.

Kubb – švédská varianta zahradní hry

Tradiční švédská hra kubb má původ až někde v dobách slavných Vikingů. Má i svou číselnou variantu, která je finskou obdobou hry. Hra kubb vznikla na malém ostrově Gotland v Baltském moři. Kubb se dá hrát jak na sněhu, tak na trávě nebo na písku. Postačí vám prostor 8 x 5 metrů. Ale pokud budete hrát i s dětmi, postačí menší plocha. Hra je určena pro 2 až 12 hráčů anebo i pro družstva, která nemusí mít nutně stejný počet hráčů. Pravidla jsou jednoduchá a stačí začít hrát a hned je pochopíte, postačí přesné házení kolíků na soupeřovy kubby. Cílem je shodit je a tím získat nad soupeřem výhodu pro další kolo ve hře.

Kroket – další hra původem z Francie

Kroket vznikl v období přelomu 18. a 19. století. Z Francie se záhy rozšířil do Anglie a svou nenáročností si získal velkou popularitu po celé Evropě. Dřevěnou palicí se posouvají po travnatém hřišti koule, které musejí projít skrze branky až k cíli. Vítězem se stává ten, kdo svými dvěma koulemi dosáhne cíle při průchodu brankami ve stanoveném pořadí a přitom se musí dotknout koulemi i středového kolíku.

Šachy, piškvorky, dámu nebo panáka, ty snad ani nemusíme připomínat. Jsou to nám všem dobře známé hry, které se objevují na našich zahradách snad nejčastěji. S obřími šachovými figurami se setkáváme také v parcích, zámeckých zahradách anebo v botanických zahradách. Jejich zjednodušenou variantu si můžeme pořídit třeba i do své zahrady. Nezapomeňte, že je dobré už při plánování zahrady pomýšlet na prostor pro tyto hry, které zabaví nejen děti s rodiči, ale i jejich návštěvy.

Text: Zuzana Bohdalová

4.11.2014 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist