I zahradní nábytek si zaslouží péči

Máte na balkoně už nějaký čas dřevěný nábytek, který vám poslední dobou začíná měnit barvu, a zadrhávají se vám třísky do oblečení? Možná nestačí jen nábytek „vyhodit“ na balkon sotva sleze sníh a pak ho zase s prvním popraškem sklízet do sklepa. O dřevo je třeba se starat!
luxol_hammerite_zahradni-nabytek-1100x618.jpgCelá galerie 13 Zdroj: AkzoNobel

Pokud si donesete dřevěný nábytek z obchodu, rovnou jej ještě za dobré paměti zkuste obrousit a natřít mořidlem. Nejenže vám déle vydrží, ale zároveň mu tolik neublíží letní přeháňky ani výkyvy teplot.

Na konci každé procedury se hodí i speciální regenerační olej, který dřevo připraví na sezonu a umožní mu, aby vám lépe a déle sloužilo a přitom stále vypadalo jako nové.

I zahradní nábytek si zaslouží péči: v létě pod střechou

Ani tohle ale nestačí, pokud jste zvyklí nechat nábytek stát na zahradě nebo na balkoně pod širým nebem celé léto. Přesunout židle pod střechu, sundat z nich polstrování, aby zbytečně nenavlhlo, nebo zakrýt stůl folií by mělo být takřka samozřejmostí.

Přestože jste nábytek vytáhli ze skladů a sklepů teprve nedávno a necháváte jej užívat si jeho letní sezonu, myslete i na jeho uskladnění v zimě. Pokud jste byli zvyklí nechat si na nábytek nasněžit a skladovat jej spíše pod sněhovou než jakoukoliv jinou pokrývkou, zapomeňte na to.

I zahradní nábytek si zaslouží péči: v zimě ve sklepě

Přestože výrobci se mnohdy zaručují, že kvalitní nábytek snese i vrstvy sněhu a dvacetistupňové mrazy, přece jen byl původně vytvořen pro pobyt na jednu stranu venku, ale na druhou pokud možno také v teple. Máte-li tedy místo na uskladnění, neváhejte jej využít.

Nábytek uložte do sklepa nebo do garáže, ale mějte na paměti, že místo by mělo být spíše suché než vlhké. Rozhodně nábytek nepokrývejte žádnou fólií, která by dovolila vznikat plísním a podobným houbám. Zapomeňte tedy na plast či igelit, zvolte raději textil nebo nábytek potáhněte papírem, aby se nezaprášil.

I zahradní nábytek si zaslouží péči: speciální ošetření

Na exotické druhy dřevin jako je ratan nebo teak je dobré využívat speciálních přípravků, které jsou uzpůsobeny přímo potřebám dřeva a zanechají jej tak čisté a svěží po mnohem delší dobu a navíc vám z dlouhodobějšího hlediska ušetří práci.

I zahradní nábytek si zaslouží péči: jednodušší varianty

Pokud vám však už u slovního spojení „ošetření nábytku“ naskakuje kopřivka, raději přemýšlejte už při jeho pořizování a kupte si židličky i stůl z plastu. Na trhu nejsou jen klasické bílé židle, které pod náporem více sedících tak rády praskají, dnes už si vyberete i mezi stylovějšími tvary a barvami. Ale přesto: plast je stále plast.

Další variantou může být nábytek z kovu, a to jak z lehkého hliníku, tak například z nerezu nebo oceli. Takový nábytek není stejně jako plast vůbec těžký na údržbu, spíše naopak. Stačí jej jednou za čas omýt nebo setřít mokrým hadrem nebo jej jednoduše nechat zmoknout.
Další inspirace ve článku Zahrada s náznakem originality a vkusu

Martina Tlachová

17.3.2010 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist