Ikebana aneb Interiérové aranžmá v japonském stylu 

Ideálem japonské kultury bylo odjakživa dosáhnout dokonalosti za použití minimálního množství prvků. U ikebany se to daří, a to velmi dobře, již po staletí. Na vytvoření krásného aranžmá stačí jen několik květů, či větviček. V oblasti umění aranžování je to s minimalismem stejné jako s čajovým rituálem anebo s typickou sedmnáctislabičnou básní haiku.
shutterstock_1256358814-1100x618.jpgCelá galerie 14 Zdroj: shutterstock.com

Z historie ikebany

Japonci ve svých školách ikebany dovedli oblast aranžování, tohoto prastarého umění, k dokonalosti. Ideálem krásy je pro ně v tomto směru minimalistické aranžmá, které má svůj dávný původ v buddhismu. Ten se dostal na japonské ostrovy z Číny, a to již v 6. století. I když původně bylo toto umění vyhrazeno pouze mužům – kněžím, kteří zdobili chrámy, dnes se ikebanou zabývá i stále více žen.

Duševní rovnováha a souznění s přírodou

Ve všech školách ikebany se učí žáci od vážených mistrů ikebany spatřovat v tomto umění jak duchovní cestu, tedy spojení se sebou samotným, tak cestu spojení člověka s přírodou. Učedníci ikebany skrze dodržování pravidel a řádu ikebany přicházejí k vnitřní rovnováze.

Podstata ikebany

Podstatou ikebany je ve stručnosti jednoduché nazírání na krásu každého květu a také na jeho neopakovatelnost. Je to východní způsob prezentace květin, která na rozdíl od evropského stylu aranžování stojí v naprostém protikladu. Náš evropský styl hýří barvami a druhy, zatímco japonská ikebana sází na minimum prvků.

Základní prvky ikebany

Při tvorbě ikebany se usiluje o maximální přirozenost. Té je dosaženo asymetrickým uspořádáním rostlin. Pro tvorbu samotnou se využívá vždy lichého počtu rostlinných prvků, ať už jsou to květy, nebo větvičky. Nejčastěji se jedná o pouhé tři prvky, které jsou pomyslnými symboly nebe, země a člověka.

Školy ikebany

Nejstarší školou ikebany je Ikebana Ikenobo. Jen v samotném Japonsku se mohou učedníci s uměním ikebany seznámit ve třech tisících škol ikebany, přičemž vznik té nejstarší z nich se datuje do 14. století. Po celém světě vznikají další školy ikebany, v nichž už se toto umění vyučuje obvykle podle mnohem méně přísných pravidel.

Moderní ikebana již není tvorbou v rámci náboženských pravidel a obřadů, ale stala se spíše více kulturní záležitostí. V některých školách se využívá místo tří prvků například devět prvků. V nové škole sogecu se klade důraz na naprostou volnost tvorby a umělcům je dovoleno vytvářet aranžmá ve stylu ikebany z jakých prvků chtějí.

Nejdůležitější květiny pro ikebanu

K nejvýznamnějším a nejtradičnějším květinám, s nimiž ikebana od svého zrodu počítá, patří chryzantéma. Kromě květin jsou v aranžmá využívány také větvičky nejrůznějších stromů.

Například novoroční aranžmá se neobejde bez větviček borovice a květů růží. Obojí je vyjádřením dlouhého života. Kvetoucí větvičky broskvoní symbolizují půvab a něhu dívek a používají se v kompozicích zasvěcených 12 měsícům v roce. Z větviček ovocných stromů se využívají také višně, slivoně, hrušně nebo magnolie. V letních kompozicích převládají vodní rostliny.

15.11.2019 5:30| autor: Zuzana Bohdalová
Více o tématu: Ikebana

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist