Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!

Tak jako většina exotických rostlin i Asimina triloba získala mnoho odlišných názvů. U nás se dá tento poměrně málo známý exotický strom pěstovat také. Zajímavé je, že kvalita a chuť plodů je přitom naprosto srovnatelná s plody, které rostou v tropickém prostředí.
shutterstock_703842568-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Pawpaw, Hoosier banán, indiánský banán, muďoul nebo banán chudáka, to všechno jsou názvy pro tutéž rostlinu s českým názvem muďoul trojlaločný (Asimina triloba). Jedná se o exotický opadavý ovocný strom, jehož plody jsou jedny z nejkvalitnějších z tropického ovoce.

Původ ovocného stromu

K nám do Evropy byly první druhy Asiminy přivezeny někdy kolem roku 1990. Patří k velmi houževnatým stromům a díky své celkové stavbě po celou dobu vegetace také k zajímavým dekorativním druhům. Plody vzdáleně podobné banánům se v kuchyni zpracovávají podobně jako klasické banány.

Asimina je přizpůsobivý strom

Stromu se daří nejlépe v půdách bohatých na živiny a humus. Snáší vyšší obsah aktivního vápníku v půdě a je vděčný za vlhčí půdní podmínky. Díky pozdnímu rašení unikne i opožděným jarním mrazíkům. V průběhu období vegetačního klidu je schopen přežít i mráz vyšší než –25 °C. Jeho kvetení trvá dosti dlouho, a to 2–3 týdny.

Problém s výsadbou mladých stromů

Jakmile vysazujete mladý strom, nesmíte narušit jeho kořenový bal a ani obnažit kůlový kořen. Pokud k tomu dojde, je to pro stromek velký šok, ze kterého se jen velice obtížně vzpamatovává. Stromek pak může i uhynout. Jeho kořenový systém je tak choulostivý, protože je velmi chudý na drobné kořenové vlášení.

Řez muďoulu

Na řez není Asimina triloba nijak náročný strom. Kultivary, které jsou schopny rodit, musí být naroubované a právě tyto roubovance tvoří pravidelně rostoucí korunu s dostatkem plodného dřeva. V prvním období se doporučuje jen střídmý výchovný řez, v dalších letech naprosto postačí udržovací řez vhodný pro zachování tvaru a celkové velikosti jeho koruny.

 

27.1.2023 8:00| autor: Zuzana Bohdalová | zdroj: Jukka

Čtěte dále

  • shutterstock_2273463287-729x410.jpg

  • Nejnovější

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist