Inspirace ze slunného jihu

Máte rádi klima jižních zemí? Jezdíte tam rádi na dovolenou? Fascinují vás rostliny, které zde mají svůj domov? Pořiďte si některé z nich do své zahrady. Mohou to být klidně i středomořské popínavky.
jasmin-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Mnoho dnešních zahrad se dnes pyšní nejrůznějšími pergolami, trelážemi, okrasným sloupovím anebo zástěnami, ke kterým se hodí vysázet zejména zajímavé popínavé rostliny. Takovými jsou hlavně ty, které mají půvab středomořských krásek. Jestli i vy se chcete těšit z nádhery jejich květů, stačí si vybrat mezi následujícími druhy.

Jasmínovník vonný (Trachelospermum jasminoides) okouzlí každého svou intenzivní jasmínovou vůní, která se šíří do okolí z jeho bílých květů. Tato rostlina je ideální pro špalíry a zástěny, roste poměrně pomalu a jeho velkou výhodou je to, že skvěle snáší výkyvy v zásobování půdy vodou. Pokud je přes zimu chráněn před sluncem a zakrytý, může být vysazen i do volné půdy, neboť je odolný vůči mrazu. Pouze pěstujeme-li ho v nádobě, takovou rostlinu je nutné uskladnit od prosince do konce března v mrazuprostém prostředí. Další jeho variantou, která kvete žlutě je jasmínovník asijský (Trachelospermum asiaticum).

Zvláště v posledních letech se těší velké oblibě u pěstitelů  dipladénie neboli mandevilla (Dipladenia/Mandevilla). Obzvláště velké květy má odrůda ‚Alice du Ponts‘. Co se stanoviště týče, vyhovuje jí nepříliš osluněné místo spíše v polostínu a dostatečně vlhký vzduch. Je nutné rostlinu dostatečně a pravidelně zalévat a její výhonky navést zpočátku k opoře a omotat je kolem ní. Koncem zimy je možné provést řez. Tato rostlina dosahuje běžně výšky od 0,5 až do 3 metrů. Při přezimování na světlém místě zůstává stálezelená, jen při nedostatku světla v zimě opadává. Pozor, rostlina je jedovatá.

Již dlouhou dobu se těší zájmu obdivovatelů a zahrádkářů bugenvilea nádherná (Bougainvillea spectabilis) a to díky bohatému nasazení květů, či spíše listenů zákrovu, které mají fascinující barvu a svým vzhledem každého lákají již z velké dálky. Její skutečné květy jsou jen malé žlutobílé středy patrné uprostřed barevných listenů. Tyto malé květy vydrží kvést jen po několik málo dní. Bugenvilea miluje plné oslunění.  V létě vyžaduje vydatnou zálivku a po každém odkvětu razantní řez, který usměrní její bujný růst. Díky řezu lze z této rostliny vypěstovat stejně dobře bohatý keř, stromek na kmínku anebo výraznou popínavku kryjící i velkou pergolu.

A do čtveřice nabídneme z krásných jižních rostlin neméně krásně kvetoucí a také vonící jasmín pravý. Výhodou je, že hlavní doba jeho kvetení spadá do vrcholného léta, kdy mnoho dalších rostlin má již kvetení za sebou. Intenzivně vonící bílé jasmínové květy vyrůstají na stoncích ovíjejících se kolem podpěr, ideálně na polostinném až plně osluněném místě. Rostlina vyžaduje taktéž vydatnou zálivku a pevnou podpěru, kolem které se bude ve spirálách obtáčet. Do srpna je potřeba jasmín přihnojovat a důležité je vědět, že při teplotách od 0 do 12°C u nás přezimuje.

Text: Zuzana Bohdalová

20.6.2014 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist