Inspirujte se jarní kvetoucí nádherou aneb Kvetoucí cibuloviny v trávníku

Snad nejlépe vyniknou cibuloviny vysazené v trávnících. Jarní zeleň podpoří jejich pestrost květů a jako by díky nim náhle ožila. A protože kvetení brzkých jarních cibulovin nemá příliš dlouhého trvání, nemusíme se obávat, že bychom pak kvůli nim nemohli začít včas se sečením trávníku.
shutterstock_1674386359-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Ať už pěstujeme v trávníku nízké kosatečky, modřence, krokusy nebo jemné sněženky, vždycky nás budou těšit v období, kdy toho na zahradách a v přírodě ještě příliš mnoho nekvete.

Čemu se zde nejlépe daří

Jelikož i v přírodě se cibulnaté rostliny vyskytují ve skupinách, měli bychom totéž dodržovat i při umělé výsadbě v trávnících. Osaměle vysazené nevytvoří náležitý efekt.

Ideálním místem pro výsadbu je pro ně nepříliš hustý a vysoký trávník, nejlépe v okolí stromů, kde se často zachytí spadané listí. To po čase zetleje a vytvoří příhodné podmínky pro rašící cibuloviny. Takovéto podmínky jsou ideální pro růst ladoněk (Scilla), modřenců (Muscari), ladoniček (Chionodoxa), sněženek (Galanthus), bledulí (Leucojum), kosatečků (Iridodyctyum) a pochopitelně i pro okouzlující žluté korunky nádherných talovínů (Eranthis) nebo narcisů (Narcissus).

Do trávníků můžeme na vhodných místech vysazovat klidně i řebčíky kostkované (Fritillaria meleagris), které krásně rozkvétají již v dubnu anebo také například modře kvetoucí hyacintovce španělské (Hyacinthoides hispanica).

Miniaturní kosatečky

Za příznivých podmínek se setkáváme s prvními květy kosatečků někdy již v únoru. Na 20 až 30 cm vysokém stonku se objeví jediný květ. V tomto období jsou v trávnících opravdovými modře nebo žlutě kvetoucími skvosty. Známé jsou zvláště druhy Iridodyctyum danfordiae – kanárkově žlutě kvetoucí kosateček s olivově zeleným tečkováním a příjemnou vůní. Jako harlekýn vypadá Iridodictyum bistrio a podobně vyhlíží i Iridodictyum bistrioides. Jeho květy mohou mít různé barevné kombinace, například světle modré a tmavě modré, nebo fialově modré se žlutými, fialovočernými anebo oranžovými vzory. Za svůj název vděčí kosateček síťovaný Iridodictyum reticulatum své cibulce. Tu obklopuje pouzdro se strukturou síťky.

Jaká půda je nejvhodnější

Léty pěstování se pro cibuloviny nejlépe osvědčila písčitohlinitá půda s neutrální až slabě alkalickou reakcí.  Měla by být rovněž dobře zásobená humusem. Jako naprosto nevhodné pro cibuloviny a hlíznaté rostliny jsou půdy zamokřené anebo naopak zcela vysušené. Pokud bychom se rozhodli půdu vylepšit, můžeme tak učinit obohacením kompostem nebo těžší zeminou, nikdy však nesmíme použít k cibulovinám pro přidání do půdy čerstvý hnůj.

Nedostatek vody v půdě může u cibulovin způsobit růstové poruchy anebo poruchy tvorby podzemních orgánů.

Výsadbu cibulovin jednoho druhu neopakujeme na týchž místech alespoň 6 let. Mohli bychom tím přispět k přemnožení chorob anebo ke vzniku velkých ztrát.

Ideálními pomocníky pro výsadbu cibulovin, zvláště do trávníků, jsou sazeče, které vyříznou a vyhloubí vždy potřebné množství trávníku a zeminy pro vložení cibule. Sazeče na cibuloviny jsou k dostání v různých velikostech a odlišných typech provedení.

 

14.3.2023 8:00| autor: Zuzana Bohdalová | zdroj: Abecedazahrada, Zahrada je radost

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist