Inspirujte se překrásnými rozkvetlými zahradami!

Ať už máte malou zahrádku nebo rozlehlou, šlechtěnou parcelu se stromy a vodopádem, vždycky se najde něco, co byste chtěli předělat, přidat nebo zkrášlit. Abyste za inspirací nemuseli chodit daleko, máme pro vás ukázku toho, jak překrásné a rozmanité mohou být různé podoby zahradního designu.
shutterstock_282539564-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Zahradní design má, stejně jako ten módní či interiérový, také své výstřelky a trendy. Možná nejsou tolik přísné a ani se nijak extrémně nemění, ale důležité je, že jsou stále pěkné. Podstatou každé zahrady je totiž především to, aby dokázala potěšit své majitele a ti se do ní rádi vraceli relaxovat a operovávat její krásu.

Velmi oblíbeným zahradním doplňkem jsou například romantické treláže všech tvarů a velikostí. Slouží jako opora pro popínavé rostliny a zároveň vytváří dominantu zahrady, například v podobě zahradní brány nebo loubí.

V současnosti se tento dekorativní doplněk zahrady často objevuje také jako součást zahradních teras, kde tvoří zajímavý a nenásilný předěl či jakési zábradlí. Obvykle trelážím velice sluší popínavé růže, plamének a kvamoklit, ale hodí se třeba i obyčejný břečťaň.

Zahradní jezírka a potůčky jsou rovněž oblíbenou dekorací zahrady. Vždy je ale dobré myslet na to, že stojatá voda v jezírku bude potřebovat občas provzdušnit a vyčistit. Za hranicemi, především v Americe,  patří mezi TOP vodní doplňky zahrad jednoznačně potůčky nebo imitace říček s malým vodopádem. Vzhledem k tomu, že se vodní hladina neustále pohybuje a pracují zde slabé proudy, jsou tyto „mini vodní toky“ téměř bezúdržbové a lépe se v nich daří i vodnímu životu, jako například rybám nebo některým vodním rostlinám.

Pokud máte rádi upravenou a čistou zahradu, rozhodně byste si měli pořídit túje, které mohou tvořit nejen živé oplocení vaší zahrady, ale mohou také stát jako solitér v prostoru nebo utvářet zajímavá bludiště a obrazce po obvodech zahrady.

Štěrk je asi tím nejoblíbenějším materiálem pro zahradní chodníčky a cestičky. Pokud vás ale obtěžují drobné kamínky, které se lidskou chůzí, dětským řáděním nebo třeba díky všetečným čumáčkům vašich domácích mazlíčků dostanou mimo cestičku do trávy, nemusíte hned sahat po betonu. Abyste si těmito „dezertujícími“ kamínky neničili novou sekačku, stačí si pořídit bio lepidlo na štěrk. Kamínky na cestě narovnejte, udusejte a těžkým válcem povrch cestičky zarovnejte. Poté rovnoměrně potřete celou cestu. Kamínky se k sobě přilepí a ještě dostanou pěkný mokrý vzhled. Nemusíte se však bát, že štěrk nebude propouštět vodu, lepidlo slepí pouze ty části, kde se kamínky dotýkají a voda může protékat vesele dál.

Ze dřeva nemusí být jen klasické terasy. Můžete si na zahradě zhotovit jakékoliv stavby, pódia pro květiny v nádobách neb o třeba nikam nevedoucí schůdky, sloužící vysloveně jako dekorace.

Nemusíte mít zrovna pozemek obřích rozměrů, abyste mohli pěstovat rozmanité bylinky či trvalky. Klidně vám na to stačí i úzký dvorek.

{Nádhernou dekorací zahrady může být i starý trakař, necky nebo kolečko. Stačí když jej dáte na to správné místo a osadíte krásnými, barevnými květinami.

Našli jste na půdě několik starých keramických džbánů a květináčů? Není nic snazšího než si  z nich udělat okrasný doplněk do zahrady. Nepravidelně je postavte a rozházejte na vybrané, nejlépe vyvýšené místo. Do některých můžete zasadit rostliny, ostatní nechte prázdné. Uvidíte, že to bude stát za to!

Text: Lucie Sýkorová

27.6.2011 4:01

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist