Irské zvonky nejen na svátek svatého Patrika

Molučenka, širokokalich, irské zvonky, to všechno jsou různé názvy pro tutéž rostlinu. Jedná se o vzpřímeně rostoucí letničku, která je vhodná jak k řezu, tak k sušení. Její květy jsou bílé malé a zcela nenápadné. Jsou však obklopeny výraznými zelenými zvonovitými kalichy, které rostlinu dělají tak zajímavou.
shutterstock_2273463287-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Země původu

Pro dobrý růst je dobré zajistit jí slunné stanoviště a propustnou lehkou půdu. Snese i polostín. Zcela nevhodné jsou pro její pěstování přemáčené jílovité půdy. Rostlina je původem z Turecka, Sýrie a Kavkazu.

Květomluva

V květomluvě symbolizují irské zvonky štěstí. A snad právě proto a rozhodně také pro svou svěže zelenou barvu jsou oblíbenou rostlinou při oslavách svátku svatého Patrika, který připadá každoročně na 17. března. Jsou to rostliny, které jak věří Irové, vám pomohou přinést štěstí do vašeho domova. Irské nevěsty si je s velkou oblibou nechávají přidat do svatebních kytic. Irské zvonky rovněž zajímavě voní.

Výsev

Pod krytem v pařeništi nebo ve skleníku můžeme začít s výsevem v polovině dubna nebo provést přímý výsev do půdy až na začátku května. Rostliny kvetou v červenci až srpnu. Vytvářejí trsy se stvoly vysokými až 1 metr a širokými okolo 30 cm. Jakmile patřičně vyrostou, je dobré je svázat a připevnit k opoře, aby se trsy rostlin nerozpadaly. Přesazujete-li rostliny ze skleníku nebo pařeniště, dodržujte rozestupy 40 cm.

Využití

Stonky jsou obaleny nádherně zelenými zvonkovými listeny, které mají po vysušení slámový odstín. K sušení rostlin se využívá glycerinový roztok. Květiny jsou hojně využívány do nejrůznějších typů aranžmá, od svatebních kytic až po techniku Ikebana. Řezané vydrží ve vodě 10 dnů. Než je využijete k dekoračním účelům, zbavte je malých lístků vyrůstajících mezi kalichy.

 

17.3.2023 7:00| autor: redakce | zdroj: Zuzana Bohdalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist