Jablka voní od podzimu do jara

Letní jablka většinou stihneme zkonzumovat než přijde úroda podzimních a zimních. Pokud máte ještě teď ve sklepě odrůdy Daria, Discovery, Double Red nebo Hana, je nejvyšší čas napéct z nich posvícenské koláče a záviny, protože kvalita těchto letních jablek už má jistě namále.

Jablka voní od podzimu do jara
Jablka voní od podzimu do jara (Zdroj: shutterstock.com)

Hlavní sklizeň našeho nejoblíbenějšího podzimního ovoce ale právě nastala. Jabloním se u nás dobře daří odpradávna. Pro skladování se výborně hodí aromatické a šťavnaté Jonagold, Newton Wonder, Bohemia, Domino, hodně sladké Idaret a Resista a krásně voňavá Coxova reneta. Pokud máte dobře větraný temný prostor se zimní teplotou mírně nad nulou a relativně vyšší vzdušnou vlhkostí, vydrží vám až do dubna sladké MelroseJantar, dokonce do května pak kyselejší Zvonkové, žluté sladké Golden DeliciousBoskoopské.

Na skladování sklízejte jablka v plné zralosti. Ukládejte jen ta nepotlučená, nepomačkaná a nenapadená hmyzem. Rozložte je na lísky jen v jedné vrstvě, pokud chcete skutečně zajistit dlouhou trvanlivost, ideální je do bedýnky nebo do lísky vložit mřížku z kartonu nebo silnějšího papíru a do každého okénka opatrně uložit jedno jablko – pozor – vždy stopkou nahoru. Kdo se chce se  svými výpěstky vyloženě mazlit, obalí každé jablko hedvábným papírem, a tak opatrně uloží do lísky – pochopitelně i se stopkou, na skladování pokud možno nikdy nepoužíváme padaná jablka bez stopek. Při pravidelné kontrole zásob odstraňte kazící se kusy, aniž byste poškodili ostatní. Lísky můžete naskládat na sebe, ale musí mezi nimi proudit vzduch.

Jablka mají své nároky

Nejlepší prostor pro skladování jablek je chladný vlhký sklep. Než sem začnete lísky pokládat na police, je dobré ho vydesinfikovat – vysířit a vybílit vápnem s přídavkem modré skalice. Pokud je sklep suchý, dejte na podlahu několik namočených cihel, pomalé odpařování zajistí vlhkost vzduchu. Jednotlivé odrůdy ukládejte zvlášť, nemají se mezi sebou rády a začnou se kazit. Jablka ale také nesnášejí společnost brambor, okurek nebo nakládaného zelí, snadno se od nich nakazí plísněmi. Na druhou stranu etylen, který při dozrávání na lískách uvolňují jablka, způsobuje žloutnutí listů kapusty a zelí a hořknutí okurek i cuket. Zkrátka nejlépe je jablkům v samostatné místnosti, kde má každá odrůda své místo odděleně od ostatních.

Staré odrůdy jsou zdravější

Ideální doba pro sázení jabloní nás čeká od poloviny října do konce listopadu. Už teď se ale poohlédněte po školkách či zahradnictvích, kam se pro stromky vydáte a zjistěte si, jestli mají v nabídce odrůdy, po kterých toužíte. Ty moderně vyšlechtěné jsou v mnoha případech odolné vůči padlí a strupovitosti jablek, mají velké plody a bohatou úrodu. Na druhou stranu bylo prokázáno, že šlechtění je zbavuje jistého procenta zdraví prospěšných látek, dokonce mnohem častěji vyvolávají nepříjemné alergické reakce než odrůdy staré. Angličtí vědci vyhodnotili osm set let starou odrůdu Pendragon jako nejbohatší na polyfenoly, látky, rušící účinky volných radikálů v těle. Tato odrůda se přitom na ostrovech pěstuje už od 12. století a v zahrádkách je stále oblíbená pro svou jemnou vůni a sladkokyselou chuť připomínající trochu jahody nebo maliny. U nás je Pendragonu podobná odrůda kalvil červený, lidově nazývaná „malinové“ nebo „jahodové“. Pěstuje se od 17. století, dobře odolává mrazům, potřebuje vlhčí, humózní půdu.

Krásná tmavočervená jablka jsou bohužel náchylná ke strupovitosti a monilioze, je tedy třeba je proti těmto chorobám ošetřovat. Obecně staré odrůdy potřebují místo vzdušné, nikoli uzavřený kout zahrady, pak stromy lépe odolávají se strupovitostí, moniliozou i padlím. Chuť starých odrůd je nezaměnitelná, když se zakousnete do Sudetské renety, Malinového holovouského nebo Panenského českého najdete mnoho odstínů chuti, které vám moderní odrůdy poskytnou jen stěží. Pro dlouhodobé skladování se ze starých odrůd hodí lahodně nakyslé Ontario bohaté na vitamin C, pozdní Kožená reneta zimní, která se dá dobře pěstovat i ve vyšších polohách a nese ovoce s tuhou slupkou, ale velmi sladkou a šťavnatou dužinou nebo sladce navinulá lehce kořenitá Jeptiška, jejíž nafialověle červené plody se zelnými tečkami vám vydrží až do konce května příštího roku.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 03.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Rezistentní odrůdy jablek

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Reportáž o rezistentních odrůdách jablek, které jsou odolné vůči škůdcům a nemocem a není na ně potřeba postřik, popis jednotlivých odrůd.

Odrůdy jabloní, které se nemusí postřikovat

Druhy jabloní, které se chemicky nepostřikují.

Vítěz soutěže o nejkrásnější jablko

Pan Kotyšan přišel do studia představit vítězné jablko v soutěži o nejkrásnější jablko.

Jak zastříhávat jabloně

Karel Kotyšan ukazuje, jak zastříhávat jabloně, aby bohatě plodily.

Regulace násady plodu

Karel Kotyšan vysvětluje, jak a kdy probírat násady plodu jabloní, abychom měli bohatou úrodu.

Jak správně sklidit a uskladnit jablka

Jak správně sklidit a uskladnit jablka

ČTĚTE DÁLE

Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?
Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?

Rostliny

Houby na zahradě rostou ve stínu až polostínu – ideálně v blízkosti keřů či stromů. Potřebují dobře vyhnojenou půdu a dostatek vláhy. Ne vždy jsou ale vítané.

Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina
Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina

Rostliny

Nerovnocenný boj člověka s přírodou, který často vyhrává plevel, je jako boj s větrnými mlýny. Některé druhy jitrocele jsou zvlášť odolné a úporné.

Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky
Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky

Rostliny

Užitečný plevel je všudypřítomný – avšak není to jen škůdce, protože najde hojné využití v kuchyni a také ve vaší domácí lékárničce.

Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem
Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem

Rostliny

Jitrocel prostřední je vytrvalá rostlina, která se vyskytuje jako nepříjemný plevel v trávnících. Jeho likvidace je praktičtější pomocí selektivních herbicidů.

Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok
Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok

Rostliny

Borka stromu je odumřelá povrchová vrstva na kmeni, která má různou tloušťku. Zahrádkáři ji odstraňují – zároveň se tak zbavují i zazimovaných škůdců.

Jitrocel jako otravný plevel na našich zahradách
Jitrocel jako otravný plevel na našich zahradách

Rostliny

Jitrocel je noční můrou zahrádkářů. Některé druhy se chovají velmi invazivně a zaplavují naše zahrady. Jak se tohoto plevele zbavit jednou provždy?

V květináčích zůstanou jarní květiny v bezpečí
V květináčích zůstanou jarní květiny v bezpečí

Rostliny

Cibuloviny v nádobách jsou alternativou výsadby na záhoně. Vypadají v nich stejně krásně, ale zároveň jsou v bezpečí před nejrůznějšími škůdci.

Solitérní keře na každou zahradu
Solitérní keře na každou zahradu

Rostliny

Okrasné solitérní keře mají své místo v každé zahradě. Nejenže ji zkrášlují, ale dodávají jí na zajímavosti. Víte, které dřeviny jsou do naší zahrádky vhodné?

Užitečná pícnina nemá na zahradě co dělat
Užitečná pícnina nemá na zahradě co dělat

Rostliny

Travina jílek je u nás velmi běžná a roste nejen ve volné přírodě, ale zemědělci ji využívají jako užitečnou pícninu. Na zahradě se ovšem mění v plevel.

Zelí čínské je nepříliš známá zelenina, kterou musíte pěstovat
Zelí čínské je nepříliš známá zelenina, kterou musíte pěstovat

Rostliny

Pěstování zelí patří k tradici na nejedné zahrádce. Nehledáte však alternativu k listovým salátům? Pak určitě vyzkoušejte zelí čínské.

Česnek je zdrojem kvalitní úrody, jak jej pěstovat?
Česnek je zdrojem kvalitní úrody, jak jej pěstovat?

Rostliny

Česnek je modlou mezi zahradními plodinami, které si můžete vypěstovat. Pokud pěstování česneku sami zatím nezvládnete, poradíme vám, jak na to.

Zlatovláska z říše jarních květin, která je požehnáním i postrachem
Zlatovláska z říše jarních květin, která je požehnáním i postrachem

Rostliny

Léčivá pampeliška roste na každém kroku a patří k našim nejoblíbenějším léčivým rostlinám. Na trávníku se ale může stát postrachem.