Jak dodat zahradě texturu

Na vysvětlenou je třeba si hned na začátku zodpovědět otázku, co slovo „textura“ vlastně znamená. Hovoříme-li o textuře, máme na mysli vnitřní uspořádání, celkovou stavbu určitého uzavřeného prostředí. V našem případě máme na mysli tím uzavřeným prostředím zahradu, celek, který využíváme, obýváme a relaxujeme v něm. Jak z významu slova vyplývá, textura zahrady může být velmi různorodá, pestrá i jednotvárná anebo naopak složitá a kombinovaná.
shutterstock_1189775458-1100x618.jpgCelá galerie 9 Zdroj: shutterstock.com

Rostliny v prvé řadě

Pochopitelně tím nejjednodušším způsobem, jak dodat jakékoli zahradě texturu, je pěstovat v ní rozmanité množství rostlin, keřů a stromů, které dosahují různé vzrůstové výšky, objemu a barevného složení. Obří česnek uprostřed okrasných trav je toho skvělým příkladem, stejně tak jako polštářovité skalničky vyrůstající v měkkých kopečcích mezi plochými břidlicovými pláty přírodního chodníku, který je lemován například vysokými trvalkami se zajímavými listy.

Zahrada pravidelných i nepravidelných tvarů

Obdélníky a čtverce uzavřené uprostřed zídek zprostředkují zahradě velmi netypický hranatý vzhled. Tyto tvrdé linie jsou měkčené naprosto okouzlujícím způsobem, pomocí jemné růžové mateřídoušky, trávničky a kopečků právě zelenajících stonků levandule. Přírodní kamenitá nebo oblázková zahradní pěšina přispívá významnou měrou k eleganci takového okouzlujícího venkovního prostoru. Vytvořte ve své zahradě například šachovnicový design použitím štěrku, dřevěných přepážek a nízkých rostoucích kompaktních rostlin jako jsou acéna a sedum. I na podkladové ploše lze v zahradě pracovat s texturou.

Kámen, štěrk a oblázky

Kámen a štěrk jsou skvělé materiály, které se dají používat v kombinacích například i se dřevem nebo betonem na budování rustikálních cest a chodníků v zahradách. Přinášejí do nich další rozměr. Použití dekorativního štěrku, oblázků nebo břidlice skvěle zamaskuje také růst plevelů a jim bránící membránu pokrývající půdu v prostoru dvora či zahrady. Štěrk je rovněž skvělý mulč. Rozšířený kolem rostlin, které potřebují dobrou drenáž, jako je například sedum, skvěle plní svou funkci.

Jak na změnu nudného dvorku

Prostý a nudný dvorek to není nic pro oči architekta ani zahradníka. Jistě i do takovýchto omezených prostor lze texturou dodat patřičný vzruch a napětí. Inspirujte se ve fotogalerii u článku. Tyto tvůrčí zahradní dekorace lze uplatnit i na dvorku. Různé vzory vás mohou inspirovat k vytvoření jedinečné instalace, například vertikální zahrady nebo popínavého plotu, treláže či jiné dekorace, která dodá patřičnou texturu i malému dvorku.

Text: Zuzana Bohdalová

22.4.2015 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist