Jak je to s mrazuvzdorností některých rostlin

Často se stává, že na různých prodejních zahradnických výstavách, nebo na trzích, prodejci nabízejí rostliny, které v našich podmínkách nejsou mrazuvzdorné, avšak tvrdí o nich, že zimu u nás naprosto v pohodě přežijí. Jediné, co můžeme v tomto směru udělat, abychom nepodlehli jejich prodejním manévrům je seznámit se správným způsobem pěstování těchto rostlin a naučit se tyto druhy poznávat.
ovocne-stromy-jsou-vetsinou-relativne-kratkoveke-i-presto-se-ale-vyplati-zachovat-maximum-a-stromy-peclive-osetrit-1100x618.jpgCelá galerie 7 Zdroj: Lucie Peukertová

Co se rozumí pod pojmem zimovzdornost

Zimovzdornost nelze zcela zjednodušit na odolnost rostliny vůči mrazu, neboť zimovzdornost ovlivňují i podmínky stanoviště, vlastnosti samotné rostliny a také vlhkost s a schopnost půdy zadržovat vodu v průběhu zimy. Z vlastností rostlin je pak nejdůležitější to, jak se dokáže daný druh přizpůsobit samotnému období vegetačního klidu a rovněž to, z jakých klimatických podmínek je původem. Všechny tyto faktory působí na danou rostlinu společně.

Šlechtěním druhů nastává posun trvalek mezi letničky

Poslední dobou nabývá šlechtění nejrůznějších druhů a odrůd trvalek na rozměrech, a tak se stává, že jednostranné šlechtění způsobí, že trvalky se posunou mezi rostliny krátkověké. Šlechtění je zkrátka učiní méně odolnými. Mají sice krásnější květy nebo více voní, ale málo odolávají nepříznivým podmínkám. Ukázkovým příkladem tohoto jevu jsou krásnoočka (Coreopsis). Jejich paleta barev se v nedávné době tak rozšířila, že doslova žasněme nad její krásou, avšak jako daň zaplatila rostlina svou velmi nespolehlivou mrazuvzdorností.

Přílišná vlhkost škodí

Často je tomu tak, že rostlinám ublíží více přílišná vlhkost, než nízké teploty. Zvláště rostlinné druhy původem ze středozemí, a také druhy obývající vyšší nadmořské oblasti často snášejí zimní přemokření nebo trvalé vlhko velmi špatně. Dochází pak u nich k hnilobě kořenů a kořenových krčků. Z tohoto důvodu je obvykle nutnou podmínkou pro dobré přezimování těchto rostlin vhodně drenážovaná půda. Velké množství horských rostlin mnohem lépe prospívá ve štěrkovém podloží, v kamenné suti či štěrkopískové půdě než v klasické zahradní hlíně.

Další druhy, které nejsou plně mrazuvzdorné

Jako mrazuvzdorné bývají poslední dobou prezentovány na trhu například pastelové odrůdy agastache, některé z lobelek, nebo svíčkovce (Gaura), či levandule korunkatá, avšak zdaleka se o mrazuvzdorné vytrvalé druhy nejedná, obvykle odumírají po odkvětu. Podobně je tomu i u velkokvětých zahradních kultivarů dračíků (Penstemon), například odrůda Alice Hindley, kterým se daří přežít zimu pouze tehdy, pokud je velice mírná. Také venkovní zimování u krásnooček nebo divizen s barevnými květy je velmi nejisté. I velmi půvabná odrůda dobromyslu Origanum rotundifolium Kent Beauty je schopna přežít venku zimu pouze v případě, že bude vysazena v dobře propustné půdě a na chráněném místě.

Text: Zuzana Bohdalová

12.11.2014 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist