Jak je to s tou bezúdržbovou zahradou? Existuje vůbec taková?

Žádná krása není nikdy zcela bez práce, což platí i v případě zahrady. I když se možná v praxi setkáte s tím, že vám někteří „profesionální“ zahradníci právě bezúdržbovou zahradu naslibují, je třeba se i v tomto ohledu řídit zdravým selským rozumem. Přesto je několik možností, jak si založit zahradu, na které nenecháte ruce. Musíte si ovšem ujasnit, co od zahrady očekáváte a čeho jste schopni se vzdát.
shutterstock_296153498-1100x618.jpgCelá galerie 8 Zdroj: shutterstock.com

Bez práce nejsou koláče, to je pořekadlo, které platí v případě zahrady dvojnásob. Nechceme nikoho strašit, ale žádná zahrada jen tak prosperovat nebude. Nevystačí si jen s deštěm, občas ji dokonce budete muset posekat nebo prořezat stromy, které by jinak během let vytvořily neprostupnou džungli. Relativně nenáročné ovšem bývají permakulturní zahrady, v nichž se ovšem jejich zakladatelé snaží o samozásobitelství. To je založeno na pěstování ovoce, zeleniny a třeba také obilovin. Tyto plodiny samozřejmě musíme předpěstovat nebo rovnou vysít na záhony, takže ani zde nečekejte příjemné lenošení.

permakulturn-zahrada-nevy-aduje-pe-livou-dr-bu.jpg

Zdroj: archiv redakce

Pro ty, co se chtějí jen kochat a odpočívat

V dnešní době se stále častěji setkáváme s majiteli zahrad, kteří se přestěhují do rodinného domku obehnaném malou zahradou. Právě ti si na zahradě chtějí spíše odpočinout, vždyť ani dříve se o žádnou zahradu nemuseli starat. Péči maximálně věnovali rostlinám na okně nebo malé terase u městského bytu.

Právě pro ně se nebudou určitě hodit zvláště některé prvky, které přirozeně vyžadují péči. Jedná se tedy především o záhony určené pro pěstování zeleniny. I když i v tomto směru lze pěstovat zeleninu bez extrémně pečlivé péče. Permakulturní pěstitelé zeleninu vysazují a vysévají do druhově pestré polykultury, kde vedle sebe rostou různé druhy zeleniny s odlišnými nároky. Výsadba je natolik zahuštěná, že neumožňuje ani výrazné zaplevelení, takže odpadne i nepříjemné pletí.

Pokud byste ovšem na pěstování plodin chtěli jít tradičním způsobem, pak se bez práce určitě neobejdete. Na jaře je třeba záhony zrýpat nebo v případě lehkých půd lehce nakypřit rycími vidlemi, případně nahnojit a dále pak pokračovat výsadbami a výsevy. Ani potom není zcela vyhráno, zelenina v monokultuře vyžaduje pletí a zálivku. Je tedy také na vás, jak zahradničení pojmete. Jak vidíte, i mezi péčí o zeleninové záhony může být obrovský rozdíl.

Ideální řešení pro ty, co se rádi kochají

I nyní opakujeme, že nic není zcela bez práce, minimálně nějakou budete muset vynaložit při zakládání samotných výsadeb. Květinové záhony se také bez péče neobejdou, ale v případě nízkoúdržbových trvalkových záhonů inspirovaných severoamerickou prérií se stihnete kochat i odpočívat. Pokud jsou tyto květinové záhony správně založeny, pak se zcela obejdou bez zálivky, která jinak zabere poměrně dost času, zvláště pak během horkého léta.

Podobně nenáročné jsou také výsadby drobného ovoce. Zaměřte se spíše na druhy, které bezpodmínečně nepotřebují zmlazovací řez prováděný na jaře. Ideální budou muchovníky (Amelanchier), dříny obecné (Cornus mas), mišpule obecné (Mespilus germanica) nebo rakytníky řešetlákové (Hippophae rhamnoides).

Při plánování zahrady si položte otázku, zda je pro vás vhodné zakládat na celém pozemku nízce sečený intenzivní trávník, který kromě seče vyžaduje hnojení i zálivku. Právě tento vegetační prvek patří mezi největší „žrouty“ volného času. Co takhle na části pozemku založit trávník bylinný nebo dokonce květnatou louku? Tyto porosty jsou díky dvouděložným bylinám, které v intenzivním trávníku považujeme za plevele, odolné vůči suchu i sešlapu. Květnatá louka vyžaduje sečení pouze dvakrát ročně, takže se jedná o ekologické řešení.

Tip redakce: Nejvíce času si ušetříte plánováním. Právě nejvíce chyb dělají majitelé pozemků tím, že nad založením zahrady příliš neuvažují a bezhlavě zakládají různé typy výsadeb. Na začátku všechno vypadá ideálně, ale časem začne zahrada skomírat právě kvůli nedostatku péče. Pokud na zahradě nechcete pouze pracovat, pak založte takové prvky, které nevyžadují pravidelné hnojení, zálivku, odplevelování nebo ošetřování proti chorobám a škůdcům.

pr-rijn-trvalkov-z-hony-jsou-pom-rn-m-lo-n-ro-n-na-dr-bu.jpg

Zdroj: archiv redakce

Prvky, které jsou nejvíce náročné na údržbu

  • Intenzivně udržovaný trávník
  • Monokulturní zeleninové záhony udržované klasickým způsobem
  • Letničkové záhony
  • Trvalkové záhony s náročnými druhy rostlin
  • Ovocné dřeviny – pokud u nich chcete provádět řez

Foto: Lucie Peukertová

3.5.2021 5:00| autor: Lucie Peukertová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist