Jak má vypadat zahrada pro seniory

Není nic nezvyklého, že si ve středním věku začínáme pořizovat zahrady a ve stáří je ještě rozšiřujeme a zahradničení věnujeme stále více času. Naše priority se obracejí směrem ke klidu, a i když se na zahradě často nadřeme, bereme to jako relaxaci. Fyzické možnosti v pokročilém věku nás však omezují, a proto je třeba zahradu pro seniory koncipovat s ohledem na specifika stáří.
shutterstock_78532828-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Nevýhody zahradničení v pokročilém věku

I když je času a prostoru na zahradničení v pokročilém věku víc, často uděláme mnohem méně, protože začínají ubývat síly. Senioři jsou méně obratní, mají méně energie, více nemocí a jsou také pomalejší.

Pokud mají ochotné děti, mohou společně zahradu upravit tak, aby se pro seniory stalo její obhospodařování o něco snazší a zahrada jim byla přístupnější. Přizpůsobit zahradu seniorům znamená, že ji budou také mnohem častěji využívat k relaxaci a odpočinku, i když to bude aktivní odpočinek.

Zahrada přizpůsobená reálným možnostem

Na zahradě přizpůsobené reálným možnostem se lépe a snáz pracuje všem, nejen seniorům. Upravená a opečovávaná část by měla být hlavně okolo domu. Počítáme s tím, že zde budeme trávit nejvíce času, odpočívat a sledovat ji z oken či terasy.

U vzdálenějších koutů zahrady se doporučuje pojetí spíše v přírodním stylu.  Přírodní styl dovoluje růst rostlinám v přirozených podmínkách, kde často ani omezená péče tolik nevadí. V neposlední řadě je třeba si uvědomit, že není třeba na zahradě pěstovat vše, a to včetně zeleniny. Je třeba zvážit, co se ještě vyplatí pěstovat a co už ne.

Jak je to s technikou

Technické vybavení se seniorům na zahradě může velmi vyplatit. Mnohé prodejny zahradní techniky poskytují pozáruční servis, takže není třeba se obávat, že by techniku neměl kdo opravovat a seřizovat.

Při velké zatravněné ploše na zahradě se rozhodně vyplatí pořízení zahradní sekačky. Se sekačkou ale musí jít snadno manipulovat. Vhodnější je tedy spíše malý, ale výkonnější stroj s pojezdem. Vyplatí se sekačka s užším záběrem. Ta se dostane všude.

Na kropicí hadici je dobré si obstarat naviják. Bez významu nemusí být, hlavně na rozlehlých zahradách s omezeným přístupem k vodě, důkladný systém automatické závlahy. Není snad nic obtížnějšího než se tahat v letních parnech s konvemi vody. Je však třeba poukázat na to, že ne všichni senioři si dokážou poradit se současnou technikou anebo s jejím nastavováním a obsluhou.

Co by na zahradě nemělo chybět:

Vyvýšené záhony
Většina zahrádkářů seniorů vám potvrdí, že je velmi obtížné se k záhonům ohýbat a pak od nich vstávat. Mnohem snadněji se pečuje o rostliny, které jsou umístěny na vyvýšených záhonech. Na nich by měly být hlavně bylinky a možná pár řádků té nejoblíbenější snadno pěstovatelné zeleniny.

Alespoň malé zastřešení
Jakmile se přižene náhlá letní bouřka, nemělo by se seniorům stát, že se nemají před deštěm kam ukrýt. Pokud jejich zahrada není přímo u domu, je dobré zbudovat na ní alespoň malé zastřešení. To může posloužit nejen jako úkryt před deštěm, ale i jako malá otevřená přípravna nářadí nebo místo pro výsevy a přesazování hrnkovým rostlin.

Opora u schodů a vstupů
Pohyb po schodech, ale v zimě i po hladkých rovných plochách je pro seniory velmi obtížný. Proto by měli mít možnost využít oporu, ať už v podobě zábradlí nebo sloupků či posezení, laviček atd. Zábradlí je třeba nejen u vchodu do domu, ale i na terase anebo na můstku u jezírka atd.

Dobré osvětlení
V dnešní době snadno dostupného venkovního solárního osvětlení, ale i dalších typů světel do exteriéru se z bezpečnostního hlediska rozhodně vyplatí jejich umístění na určitá místa. Pohybová čidla anebo jiné osvětlení by se mělo nacházet u vchodu do zahrady, případně u branky na druhé straně pozemku, dále u sušáku na prádlo, u popelnic, ale i u terasy a pochopitelně u všech schodišť a schůdků a v určitých intervalech i kolem zahradních cest.

Odpočinková místa
Jak jsme již předeslali v úvodu, vzhledem k tomu, že senioři se výrazně dříve při práci na zahradě unaví, je dobré zbudovat na pozemku více odpočinkových míst. Stačí vhodně umístěná židlička, stolička, nebo lavička. Vše musí být ale dostatečně zajištěno a umístěno na stabilním podkladu.

 

11.1.2023 9:00| autor: Zuzana Bohdalová | zdroj: Jak si navrhnout zahradu

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist