Jak může vypadat zahradní stůl?

Zahradní stůl jakoby trochu stál mimo centrum pozornosti, kterou na sebe většinou poutá zahradní nábytek sedací – křesílka a židle. Ale to většinou jen do okamžiku, kdy si potřebujeme na zahradě třeba jen položit šálek kávy nebo se pod širým nebem navečeřet. Jaké má tedy mít atributy zahradní stůl?
shutterstock_1035114409-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Zahradní stoly se podle využití dají rozdělit na stoly jídelní, vysoké barové, malé kávové stolky a stolky přídavné neboli odkládací. Jakýkoliv zahradní stůl musí být stejně jako ostatní kusy zahradního nábytku odolný proti povětrnostním vlivům; proti stolům interiérovým je navíc také nezbytná jeho větší stabilita. Dá se totiž předpokládat, že venkovní dlažba nemusí být dokonale rovná, o travnaté nebo písčité zahradní ploše ani nemluvě.

TIP: Náročný zahradní stůl Ninix Silva koupíte na adrese nakupni-dum.cz. Luxusní stolní deska je akátová a namořená silnou vrstvou lazury. Konstrukce a nohy jsou z nerezu. Na zimu se jednoduše přestěhuje do interiéru nebo se přikrytý uloží. Tento kousek zahradního nábytku přijde zhruba na 20 000 korun. Podobný stůl (tentokrát v kombinaci hliník-teak) s deskou z teakového dřeva prodává firma zidle-nabytek.cz za 7000 korun. Stoly jsou odolné proti UV záření i dešti.

​Jak vybírat stůl na trávník?

Snadněji se samozřejmě vybírá zahradní stůl na terasu než na trávník. Kovové nohy stolu se do trávníku totiž mohou při větším zatížení zarývat – průměr trubek tedy vybírejte širší a dbejte, aby konce nohou byly opatřeny plastovým ukončením, které musí pevně přiléhat. Při výběru stolu můžete využít propojení nohou příčnými tyčemi. Stůl tak spočívá na mnohem větší ploše a nezatěžuje trávník.

TIP: chcete stabilní stůl, který se za žádných okolností nikdy nekývá? Pak musí mít tři nohy. Trojnožka stojí pevně, třeba i trochu šikmo, ale nebude se nikdy kymácet. Využijte toho jak u jídelních, tak u barových zahradních stolů!

O dalším zahradním nábytku si přečtěte v článku Servírovací stolek nebo vozík?

Alena Jansová

28.7.2010 1:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist