Jak na nákup ovocných stromků

Podzim je nejlepší čas nákupu a výsadby ovocných stromků. Jak stromky vybírat a nakupovat, aby se vám vaše investice v budoucnu vyplatila? Kam si pro stromky zajet a jaké druhy zvolit? O tom se dozvíte více v dnešním článku.
shutterstock_1016437522-1100x618.jpgCelá galerie 8 Zdroj: shutterstock.com

Kdy vysazovat

Jestliže jste se rozhodli pro podzimní nákup a výsadbu ovocných stromků pro vaši zahradu, udělali jste dobře. Půda je ke konci sezony ještě příjemně teplá, a tak vaše nově vysazené stromky dokážou lépe zakořenit. V zimě pak není třeba se příliš obávat jejich vymrznutí. Na podzim vysazené stromky tak mají náskok před těmi, co se sázejí až na jaře.

Ideálním časem na výsadbu prostokořenných stromků je doba od konce října do konce listopadu. Na jaře pak od března do dubna. Kontejnerované stromky se dají vysazovat už od září a zjara pak od března do května.

V zimním období půda vždy slehne, což znamená, že kořeny stromků s ní budou v těsnějším kontaktu. V důsledku se tak stromek mnohem lépe vyrovná s případnou nedostatečnou vláhou v jarním období.

Kam se pro stromky vypravit

Pro nákup zdravého, dobře rostlého ovocného stromku se vydejte do ovocné školky. Jen tam máte zaručeno, že koupíte deklarovanou odrůdu a zdravý strom pro vaši budoucí zahradu.

Ovocné školky podléhají kontrolám Ústředního kontrolního a zkušebního úřadu zemědělského. Díky těmto kontrolám jsou ovocné školky certifikovanými prodejci, u nichž koupíte dobrý výsadbový materiál. Jen tam naleznete u každého stromku přesné označení.

Stromky musí být opatřeny cedulkami s uvedeným druhem ovoce, jeho odrůdou, podnoží a označen musí být i pěstitelský tvar. To znamená, zda se jedná o zákrsek, polokmen nebo čtvrtkmen. Popsán musí být i zdravotní stav stromku.

Čeho si všímat při nákupu

Pro výběr ideálního výpěstku je potřeba sledovat několik požadavků. Hlídejte, zda má stromek deklarovaný počet výhonů, jestli nemá zaschlé kořeny a také to, zda má rovný kmen.

Neváhejte se informovat u prodejce také o tom, jaký konkrétní druh a odrůda se hodí do vašeho výškového pěstebního pásma a konkrétně k vám na zahradu. Půdní a klimatické podmínky jsou důležitým kritériem výběru.

Vyplatí se volit odolnější odrůdy

Odolnost zvolené odrůdy je velmi důležitá, rozhoduje o tom, zda stromek zůstane zdravý a vyhne se chorobám, jako jsou šárka u švestek, strupovitost u jabloní nebo kadeřavost broskvoní.

Pochopitelně byste měli zohlednit i váš osobní rejstřík chutí, a to, zda chcete ovoce ihned konzumovat nebo spíše skladovat pro pozdější využití atd.

Jestliže svou oblíbenou odrůdu zatím nemáte, můžete si vzít na pomoc pomologický atlas. V něm naleznete popis vlastností konkrétních odrůd a jejich dostupnost jak v Čechách, tak i v zahraničí.

Zajímejte se také o podnož

Abyste dobře vybrali, měli byste znát i typ podnože. Typ podnože je důležitý pro určení konečné velikosti u dospělého stromu. Na generativní nebo bujně rostoucí podnože se roubují vysokokmeny a polokmeny.

Pro typy jabloní, které mají zůstat vzrůstem spíše menší, jako jsou zákrsky, štíhlá vřetena nebo palmety, se volí vegetativně množené podnože. Při volbě podnože platí pravidlo, že slabá podnož sice urychlí nástup plodnosti stromu, ale na druhé straně zkrátí jeho životnost.

Ve výsledku se nízké tvary roubované na vegetativně množené podnože při dobré péči dožívají přibližně 20 let, zatímco vysokokmeny na bujně rostoucích generativních podnožích rostou a plodí několik desítek let.

3.11.2022 5:30| autor: Zuzana Bohdalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist