Jak na předjarní a jarní postřiky ovocných dřevin

Postřiky patří k zahajovacím pracím nové sezony na zahradě. I když vaše zahrada poskytla domov jen několika ovocným stromům, myslete na ně a včas je ošetřete, abyste se dočkali zdravých a krásných plodů a měli jste radost z toho, jak se vašim stromům daří.
shutterstock_1377510719-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Postřik provedený v odpovídajícím čase a správným způsobem je ideální prostředek na odstranění škůdců a chorob ovocných dřevin.

Nejběžnější škůdci a choroby, s kterými se setkáváme na peckovinách, jádrovinách a drobném ovoci:
•    vajíčka mšic
•    svilušky
•    štítenky
•    mera jabloňová
•    píďalky
•    puklice
•    vrtule švestková
•    červivost třešní

Pěstitele broskvoní trápí úporná kadeřavost, které se zbavíme měďnatými přípravky jako Kuprikol 50, Cuproxat SC, Champion 50 WP nebo Funguran, případně sirnatým přípravkem Sulka.

Pěstitelé drobného ovoce se musí zbavit americké padlí na angreštu. Na ten fungují Discus, Karathan LC nebo Rubigan 12 EC, kterými ošetříme keříky před květem a ještě po odkvětu.

Jak omezit množství škůdců?

  • Důsledně odstraňovat zbytky plodů pod stromy. Přes zimu se mohou stát zdrojem infekce. Tento způsob nákazy je podceňován, přestože je opravdu nebezpečný. Z houbových ložisek napadených plodů se totiž uvolňují spory, ty v období květu stromu vstoupí přes bliznu přímo do právě vznikajícího jádřince. Plody jsou pak bezcenné, neboť jsou infikované zevnitř.
  • Významnou roli tu hraje i odstraňování staré kůry-borky u věkovitých stromů. Šupiny staré kůry jsou domovem larev mnoha druhů škůdců, například píďalky nebo obaleče. Ti pak v teplejší fázi počasí přejdou do dalšího stadia svého vývoje. Oškrabávání kmene provádějte ohleduplně, abyste odstranili pouze staré šupiny kůry, ale nepoškodili samotný kmen stromu. Při oškrabávání si pod kmen stromu uložte například starý papír a ten pak spalte i se zbytky kůry, tak s jistotou zničíte i vajíčka a larvy škodlivého hmyzu.

Nejdříve proveďte úklid

Než se pustíte do samotného postřiku, ukliďte v okolí stromů staré listí a suchou trávu.  To by ale mělo být standardní podzimní procedurou. Pod stromy by neměly zůstat ani zbytky oškrabané kůry.

Vhodný termín je základ úspěchu

Nezvolíme-li k postřiku vhodný termín, může se celé činnost minout účinkem. Je třeba vědět, že postřik ovocných stromů je vázán na venkovní teplotu během dne, nikoli na konkrétní čas či datum. Nikdy neprovádíme aplikaci postřiku, je-li teplota pod nulou. Některé postřiky se provádějí před rozkvětem, jiné ve stadiu pupenů, další po odkvětu. Při aplikaci postřiku se vždy řiďte se pokyny výrobce.

Využijte například některý z ekologických prostředků: Biool, Frutapon nebo Oleoekol.

Důležité je zvolit vhodný postřikovač

Podle počtu a velikosti stromů na vaší zahradě vybírejte i aplikátor postřiku. Je pochopitelné, že postřikovač na vozíku vám při práci poskytne více pohodlí, ale pokud máte na zahradě jen tři stromy, vyplatí se vám spíše postřikovač lehký a spolehlivý, se kterým se vám bude lépe manipulovat. Nemusí mít ani příliš velký objem. Postřik ze všech stran listů umožní otáčecí tryska.

 

13.3.2023 7:00| autor: Zuzana Bohdalová | zdroj: abecedazahrady

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist