Zahrada > Vybavení zahrady > Zahradní osvětlení > Jak nasvítit zahradu a zajímavé prvky na ní
Jak nasvítit zahradu a zajímavé prvky na ní
Kde začít?
Nejdříve začněte tím, že si sepíšete veškeré zahradní prvky, které máte v plánu nasvítit. Můžete si klidně udělat na papír skicu vaší zahrady a do ní zakreslit veškeré prvky, které hodláte nasvítit. Při složitějších projektech, kdy máte v plánu nasvítit více prvků nebo je realizace složitá, což určitě poznáte sami, je nejlepší volbou kontaktovat firmu, která vám provede návrh spolu s následnou realizací a zprovozněním. Firma vám kromě projektu zajistí i elektrikáře. Vždy se optejte firmy, zda její elektrikář má patřičnou platnou vyhlášku. V případě úrazu a podobně byste měli velké a zbytečné problémy.
Bez odborníka to nepůjde tak lehko…
Pokud si troufnete na zapojení světel sami, určitě navštivte minimálně specializovaný obchod, kde vám proškolená osoba může ukázat celou škálu možností, jak co nasvítit a jaký typ světel se pro daný účel dá použít. Bez určitého rozhledu a orientace v nabídce vám realizace půjde ztěžka. Na trhu je totiž k dostání mnoho produktů a mnoho možností řešení a sami se v nabídce spíše nezorientujete.
Záludné, ale logické elektrické vedení
Počítejte s tím, že bude nutné z domu dostat na zahradu kabel, kterým budete napájet světelné okruhy. Kromě patřičného jističe musí být instalován také proudový chránič, který má předepsaný vybavovací proud 30 mA.
Dbejte na to, abyste měli světelný (zahradní) okruh oddělený od domovního, musíte mít v rozvaděči instalované min. dva proudové chrániče. Rozhodně se nespokojte s jedním chráničem na zahradu a dům. Jakmile by došlo k poruše na osvětlení, došlo by k výpadku elektriky i v celém domě.
Dále je nutné, aby i světla a zásuvky měly patřičné krytí (IP). Tato zkratka udává odolnost elektrických zařízení proti vniknutí cizího tělesa a kapalin, hlavně vody. Venkovní zásuvky musí mít minimálně IP 44 a světla, která budou instalována do vody, musí mít krytí IP 68. Prvky s krytím IP 68 instalujte i do míst, kde hrozí, že budou dané prvky zatopeny.
Nehrozí i tak při poruše nebezpečí úrazu proudem?
Při správné instalaci a zapojení všech prvků je toto riziko minimální. Je to jednak tím, že samotný světelný okruh je napájen 12 V střídavého napětí, které je velmi malé na to, aby jím protekl velký proud, a také tím, že je obvod chráněn proudovým chráničem.
U napájecího okruhu je důležité mít kabely instalované správně ve správně hloubce a s ochranami proti proražení rýčem, kůlem a podobně. Na vše jsou předepsané normy a odborník by tyto normy měl znát a dodržovat.
Pod plochy, na kterých se pohybují vozidla, by měl být kabel položen ve větší hloubce v písku a nad kabelem by měla být pevná zábrana jako například betonová deska. Navíc je celý světelný a napájecí okruh chráněn proudovým chráničem.
Nasvěcujte s rozvahou!
I přestože se může zdát, že nasvítit strom nebo cestu je lehká záležitost, není tomu tak. Kromě výběru správné intenzity světla je také důležité světla umístit pod daným úhlem do určité vzdálenosti od daného prvku, který má být nasvícen.
Na osvětlení teras, cest a domu instalujte určitě světla typu LED, zvolte jenom vhodnou barvu, kdy můžete vybírat od bílé až po oranžovou. LED osvětlení můžete použít také na nasvícení sochy a podobných prvků, musíte jenom zvolit mnohem výkonnější LED, jinak toho moc neuvidíte.
Zeptejte se prodejce nebo instalační firmy také na možnost ovládání světel pomocí ovládacích jednotek. Některé firmy dokážou propojit osvětlení i se závlahou a vy si tak vystačíte pouze s jednou ovládací jednotkou.
Text: Jan Vrbata
Zdroj foto: Shutterstock.com a Catellani & Smith (foto: Nava Rapacchietta)