Jak nejlépe vyrobit a umístit ptačí budku nejen na zahradě?

Jestliže také chcete na zahradě každé ráno slyšet překrásný zpěv ptáků a k tomu mít na pozemku méně škůdců, není nic lepšího než do zahrady umístit ptačí budky. Pro jejich umístění máte nyní poslední šanci. Optimální období na instalaci ptačí budky je sice na podzim, ale nebojte se, protože i v zimě si stihne budku vyhlédnout nějaký ten ptačí druh. Určitě s umístěním neotálejte až do jara. Jak ale budku správně vyrobit a kam s ní? Proč je vhodné do zahrady přilákat ptáky a neuškodí nám?
shutterstock_1678586911-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Proč je dobré vyvěšovat ptačí budky?

Mnohdy možná uslyšíte, že ptáci na zahradě hlavně škodí, když pojídají vaši úrodu nebo, že je zbytečné je zvát na zahradu, když mají možnost hnízdit jinde. Opak je bohužel pravdou.

Je sice pravdou, že mnohé druhy mají rády semena či bobule, ale je také pravdou, že během hnízdění, tedy hlavně z jara, mají kvůli mláďatům velký zájem o hmyz. A to dokonce i ty druhy, které patří spíše mezi všežravce.

Dále je také třeba si uvědomit, že mnoho druhů hnízdí v mlází na okrajích luk a polí. A přesně toto jejich útočiště jim spíše likvidujeme. To samé platí i o stromech, které mají dutiny a jsou tak vhodné pro ptáky, kteří hnízdí právě v nich. Stavbou a umisťováním budek jim tak vynahrazujeme náš převážně nedbalý zásah do jejich přirozeného útočiště.

Z čeho lze budky stavět?

Nejlepší pro stavbu jsou dřevěná prkna. I přestože se dnes objevují budky z plastu či dřevocementu, výroba prkenných budek je jednak nejsnazší a také nejméně nákladná. Prkna mají také velmi dobré tepelné izolační vlastnosti a dobrou prodyšnost vodních par.

Stavba dřevocementových budek je sice těžší, ale oproti dřevěným budkám mají mnohem delší životnost.

Nejméně vhodným materiálem pro výrobu ptačích budek je plast. I přestože jsou budky z plastu lehké, levné a také velmi odolné proti predátorům, mají velmi špatné izolační vlastnosti a také se v nich velmi snadno sráží vodní páry. Je tedy otázkou zda v případě plastu převáží výhody nad nevýhodami.

Jak postavit dřevěnou budku?

Pro stavbu dřevěné budky jsou nejlepší prkna o tloušťce 20–25 mm. Prkna by měla být z vnější strany hoblovaná, budka tak bude dobře odolávat vnějším vlivům. Zevnitř však nechte prkna neopracovaná, hrubá. Jinak se mláďata nedostanou jednoduše ven z budky. Prkna pro stavbu budky musí být velmi dobře proschlá. Jinak by hrozilo jejich sesychání, které by vedlo ke špatné těsnosti budky nebo také k úplnému zničení, což není v případě, že je budka obydlena, moc vhodné.

  • Dno musí být vsunuté mezi boční stěny.
  • Budka musí být otevíratelná, aby se dala čistit.
  • Na budce nesmí být bidélko. Jednak je pro ptáky nepotřebné a jednak slouží hlavně pro predátory, kteří ho používají k zachycení se na budce.
  • Střecha budky musí přesahovat stěnu s vletovým otvorem o 5–7 cm a ostatní stěny o 1–2 cm. Na stavbě střechy si dejte obzvláště záležet, je to nejrizikovější část budky, která značně ovlivní její životnost.
  • Budku můžete opatřit impregnačním nátěrem, který zvýší životnost budky. Dále můžete použít maskovací nátěr, který budku tak ochrání před některými predátory. Nátěry používejte spíše biologicky odbouratelné a pro přírodu neškodné.

Stavba budky z jiných materiálů

Jak je napsáno i výše, je stavba budky z dřevocementu složitější. Je to hlavně proto, že je potřeba nejprve vytvořit vhodnou formu pro dané části budky a do formy následně nalít směs dřevocementu.

Dřevocement namícháme ze stejných dílů cementu, praného říčního písku a dřevěných pilin. Materiál necháme schnout minimálně 5 dní a poté vyklopíme. I zde platí, že musí být budka rozebíratelná, aby se dala čistit.

Jak velká by měla budka být a jak velký otvor je vhodný pro dané druhy ptáků?

Velikost budky a jejího otvoru se vždy odvíjí hlavně od ptačího druhu, pro který je tento příbytek určen. Pokud bude budka stavěna například pro pilné sýkorky modřinky, je třeba mít vletový otvor 27–28 mm a velikost budky 12 x 12 x 25 (V x Š x H).

Na správnou velikost velmi dbejte, jinak hrozí, že vámi chtěný druh bude vytlačen jiným druhem, protože se do budky také dobře dostane. Pro více rozměrů a možností navštivte internetové stránky České společnosti ornitologické, kde najdete velikosti pro konkrétní druhy ptáků.

Ochraňte budku proti predátorům

Kromě toho, že budka musí být správně a pevně zavěšená, nesmí být na přímém slunci a nesmí být orientována proti větru a ve směru deště, je nezbytné budku také umístit a postavit tak, aby se případní predátoři nejlépe do budky nemohli vůbec dostat.

Proti strakapoudům ochráníte vejce a mláďata nejlépe tak, že vletový otvor oplechujete. Strakapoudi si totiž otvory zvětšují, aby se dostali do budky, tímto tomu jednoduše zabráníte.

Kunám a kočkám nejlépe vyhovují různé výstupky na budce či blízkost silnějších větví. Je lepší budku spíše správně umístit a vyrobit než vymýšlet jiné všemožné zábrany.

 

22.12.2022 4:00| autor: redakce | zdroj: Lesy ČR, vlastní zkušenost

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist