Jak nejlépe vyrobit a umístit ptačí budku nejen na zahradě?

Jestliže také chcete na zahradě každé ráno slyšet překrásný zpěv ptáků a k tomu mít na pozemku méně škůdců, není nic lepšího než do zahrady umístit ptačí budky. Pro jejich umístění máte nyní poslední šanci. Optimální období na instalaci ptačí budky je sice na podzim, ale nebojte se, protože i v zimě si stihne budku vyhlédnout nějaký ten ptačí druh. Určitě s umístěním neotálejte až do jara. Jak ale budku správně vyrobit a kam s ní? Proč je vhodné do zahrady přilákat ptáky a neuškodí nám?

Jak nejlépe vyrobit a umístit ptačí budku nejen na zahradě?
Jak nejlépe vyrobit a umístit ptačí budku nejen na zahradě? (Zdroj: Shutterstock)

Proč je dobré vyvěšovat ptačí budky?

Mnohdy možná uslyšíte, že ptáci na zahradě hlavně škodí, když pojídají vaši úrodu nebo, že je zbytečné je zvát na zahradu, když mají možnost hnízdit jinde. Opak je bohužel pravdou.

Je sice pravdou, že mnohé druhy mají rády semena či bobule, ale je také pravdou, že během hnízdění, tedy hlavně z jara, mají kvůli mláďatům velký zájem o hmyz. A to dokonce i ty druhy, které patří spíše mezi všežravce.

Dále je také třeba si uvědomit, že mnoho druhů hnízdí v mlází na okrajích luk a polí. A přesně toto jejich útočiště jim spíše likvidujeme. To samé platí i o stromech, které mají dutiny a jsou tak vhodné pro ptáky, kteří hnízdí právě v nich. Stavbou a umisťováním budek jim tak vynahrazujeme náš převážně nedbalý zásah do jejich přirozeného útočiště.

Z čeho lze budky stavět?

Nejlepší pro stavbu jsou dřevěná prkna. I přestože se dnes objevují budky z plastu či dřevocementu, výroba prkenných budek je jednak nejsnazší a také nejméně nákladná. Prkna mají také velmi dobré tepelné izolační vlastnosti a dobrou prodyšnost vodních par.

Stavba dřevocementových budek je sice těžší, ale oproti dřevěným budkám mají mnohem delší životnost.

Nejméně vhodným materiálem pro výrobu ptačích budek je plast. I přestože jsou budky z plastu lehké, levné a také velmi odolné proti predátorům, mají velmi špatné izolační vlastnosti a také se v nich velmi snadno sráží vodní páry. Je tedy otázkou zda v případě plastu převáží výhody nad nevýhodami.

Jak postavit dřevěnou budku?

Pro stavbu dřevěné budky jsou nejlepší prkna o tloušťce 20–25 mm. Prkna by měla být z vnější strany hoblovaná, budka tak bude dobře odolávat vnějším vlivům. Zevnitř však nechte prkna neopracovaná, hrubá. Jinak se mláďata nedostanou jednoduše ven z budky. Prkna pro stavbu budky musí být velmi dobře proschlá. Jinak by hrozilo jejich sesychání, které by vedlo ke špatné těsnosti budky nebo také k úplnému zničení, což není v případě, že je budka obydlena, moc vhodné.

  • Dno musí být vsunuté mezi boční stěny.
  • Budka musí být otevíratelná, aby se dala čistit.
  • Na budce nesmí být bidélko. Jednak je pro ptáky nepotřebné a jednak slouží hlavně pro predátory, kteří ho používají k zachycení se na budce.
  • Střecha budky musí přesahovat stěnu s vletovým otvorem o 5–7 cm a ostatní stěny o 1–2 cm. Na stavbě střechy si dejte obzvláště záležet, je to nejrizikovější část budky, která značně ovlivní její životnost.
  • Budku můžete opatřit impregnačním nátěrem, který zvýší životnost budky. Dále můžete použít maskovací nátěr, který budku tak ochrání před některými predátory. Nátěry používejte spíše biologicky odbouratelné a pro přírodu neškodné.

Stavba budky z jiných materiálů

Jak je napsáno i výše, je stavba budky z dřevocementu složitější. Je to hlavně proto, že je potřeba nejprve vytvořit vhodnou formu pro dané části budky a do formy následně nalít směs dřevocementu.

Dřevocement namícháme ze stejných dílů cementu, praného říčního písku a dřevěných pilin. Materiál necháme schnout minimálně 5 dní a poté vyklopíme. I zde platí, že musí být budka rozebíratelná, aby se dala čistit.

Jak velká by měla budka být a jak velký otvor je vhodný pro dané druhy ptáků?

Velikost budky a jejího otvoru se vždy odvíjí hlavně od ptačího druhu, pro který je tento příbytek určen. Pokud bude budka stavěna například pro pilné sýkorky modřinky, je třeba mít vletový otvor 27–28 mm a velikost budky 12 x 12 x 25 (V x Š x H).

Na správnou velikost velmi dbejte, jinak hrozí, že vámi chtěný druh bude vytlačen jiným druhem, protože se do budky také dobře dostane. Pro více rozměrů a možností navštivte internetové stránky České společnosti ornitologické, kde najdete velikosti pro konkrétní druhy ptáků.

Ochraňte budku proti predátorům

Kromě toho, že budka musí být správně a pevně zavěšená, nesmí být na přímém slunci a nesmí být orientována proti větru a ve směru deště, je nezbytné budku také umístit a postavit tak, aby se případní predátoři nejlépe do budky nemohli vůbec dostat.

Proti strakapoudům ochráníte vejce a mláďata nejlépe tak, že vletový otvor oplechujete. Strakapoudi si totiž otvory zvětšují, aby se dostali do budky, tímto tomu jednoduše zabráníte.

Kunám a kočkám nejlépe vyhovují různé výstupky na budce či blízkost silnějších větví. Je lepší budku spíše správně umístit a vyrobit než vymýšlet jiné všemožné zábrany.

 

Publikováno: 14.12.2022, Autor: | autor: redakce | zdroj: Lesy ČR, vlastní zkušenost

Mohlo by vás dále zajímat

Vyrobte si na zahradu ptačí budku

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Chraňte se proti škůdcům s pomocí ptáků. Postavte jim ptačí budku a oni vám budou zobat hmyz a škůdce.

Budka pro sýkorky

Sýkorky jsou opeřenci, kteří tu s námi zůstávají přes zimu. Proto bychom jim měli postavit alespoň nějaké obydlí, kde se budou cítit příjemně.

Ptáčník

Ptáčník

Ochrana ptáků a jiných živočichů

Ochrana ptáků a jiných živočichů na našich zahradách

Hnízdní budky

Hnízdní budky

Budky pro netopýry

Budky pro netopýry

ČTĚTE DÁLE

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!