Jak oživit letní záhony

Letní vedra, nedostatek dešťů a závlahy, růst plevele a vaše nepřítomnost v průběhu delší dovolené dokážou v zahradách napáchat velké škody. Pokud se tedy i na vašich záhonech projevilo působení vysokých teplot a sucha, případně i prázdninová zahálka a nicnedělání a máte pocit, že vaše zahrada se mění ve směsici neudržovaného roští, plevele a zrezivělého trávníku sluncem spáleného, právě vám je věnován dnešní článek.
polstarove-trvalky-taricka-aubrieta.jpgCelá galerie 7 Zdroj: shutterstock.com

Zvlášť dobré je, pohlídat si na zahradě plevel, aby nedorostl do té podoby, že začne vytvářet semena. To by se stal pro zahradu doslova pohromou. Odstraňte ho ještě s předstihem, dokud je malý. I na kompost můžete dávat plevel, pouze pokud nevytvořil semena. Z květin a keřů odstraňujte odkvetlé a poškozené květy, nebudou tak zbytečně vysilovat rostliny a zároveň podpoříte jejich chuť do opětovného vykvetení, jejich další květy mohou být sice již výrazně slabší anebo v menším množství, ale to není nikterak na škodu.

Pamatujte na to, že k udržovanému záhonu patří i udržované dřeviny. Pokud je patřičně upravíte nůžkami, jistě budou hned pohlednější.  Doslova magickou proměnu může v záhonu způsobit výrazné prosvětlení stromu po jeho zastřižení a vytvoření půvabného tvaru. V záhonu nepěstujte keře vypadající jako přerostlé roští, snažte se jejich vzhled upravovat do nejrůznějších tvarů. Vaše péče o zahradu tak bude patrná hned na první pohled.

Vznikla vám v zahradě v průběhu sezóny holá místa. Nezoufejte, i s tím se dá něco udělat. Vysévat letničky nemá už letos cenu, ale na volná místa můžete vysadit pěkné již vzrostlé trvalky v nejrůznějších zářivých barvách. Pamatujte, že je nutné vysazovat rostliny spíše na večer a ne při poledním úpalu a hlavně je dobře zalévejte, pravidelně, dokud dobře nezakoření. Na hluchá místa můžete usadit také květiny v nádobách, jako například vysoké dosny čili cany nebo růže pěstované na kmínku, které zaručí takovému místu naprosto jiný vzhled a příjemně jej oživí. Netradičně vyhlížející strukturu dodají záhonům i půvabné a elegantní vysoké traviny.

Zvláště po letní bouřce anebo prudkém lijáku se stává, že vzrostlejší trvalky se začnou ohýbat do všech stran a již netvoří půvabné kompaktní keře. Podpořte jejich vzpřímený růst podpěrami, oporami z bambusových tyček anebo plastových či drátových nejlépe konstrukcí nejlépe v zelené barvě. Díky nim budou rostliny vypadat zase hezky. Trvalky se brzy zotaví a budou zase vítanou ozdobou každého záhonu.

To, co budou nyní všechny záhony beze zbytku potřebovat nejvíce je vzpruha v podobě vydatné zálivky. Zalévejte je opravdu vydatně a spíše až navečer. Za poledního žáru by voda, která ulpí na listech nebo květech, způsobila popálení rostlin.

Neuděláte rozhodně chybu, pokud do zahrady umístíte dekorativní prvky. Vhodně tak zamaskujete holé místo anebo slabě kvetoucí trvalku případně mezeru po výrazně sestřiženém keři či trsu rostlin. Samozřejmě, že nic se nemá přehánět a v zahradě by se tudíž neměly mísit různé styly zahradních skulptur. Velmi půvabně bude například do venkovské zahrady zapadat dřevěné krmítko anebo bíle natřený domek pro hrdličky postavený na kůlu umístěný například mezi trvalkydřeviny.

Text: Zuzana Bohdalová

8.8.2013 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist