Jak oživit malá zákoutí v zahradě

Všechny zahrady se neustále mění a v průběhu let se dokážou změnit často k nepoznání. Pokud taková situace nastala i ve vaší zahradě, možná nastal čas na její změnu. My jsme se proto rozhodli připravit vám pro tento případ inspiraci. Přinášíme vám několik tipů na to, jak proměnit alespoň malá zákoutí ve vaší zahradě tak, že je nějakým způsobem oživíte.
shutterstock_111820274-1100x618.jpgCelá galerie 14 Zdroj: shutterstock.com

V přitažlivou podívanou můžete proměnit zákoutí své zahrady s vyřazeným stolem a skládací židlí, pokud jej doplníte nádobami s květinami a v blízkosti zdi vysadíte popínavé rostliny. Po stěně se může pnout klematis, kiwi nebo povijnice, při okraji záhonu vysaďte například kontryhel nebo některou z hluchavkovitých rostlin.

Můžete využít i přirozeného půvabu planých rostlin a vysadit si na zahradě například květnatou louku. Ještě před její výsadbou to však bude chtít vylehčit půdu v zahradě pískem. Heřmánek, kopretiny, kohoutky, hledíky nebo rmen vám zcela jistě připomenou bezstarostné období vašeho dětství.

Chcete-li, aby vaše zahrada byla zvláště půvabná i na podzim, naplánujete alespoň pro některý z úseků vaší zahrady část travinaté výsadby. Nádhernou podívanou vám v tomto období zprostředkuje červenolistý dochan štětinatý. Má okouzlující obloukovitě převislé klasy. Jen přes zimu bude potřebovat ochranu před mrazem, jinak není nijak náročný na pěstování. Seřízněte jej však až koncem zimy.

Možná ani netušíte, jak poutavé zákoutí v zahradě můžete vytvořit pro účely večerního klidného posezení díky bíle kvetoucím rostlinám. Jakmile přijde do zahrady soumrak, budou působit záhony s čistě bílými květy poeticky až tajemně. Pokud zvolíte správné rostliny a budete vybírat mezi trvalkami i letničkami, jistě se vám podaří zahradu navečer i velice příjemně rozvonět.

Zajímavé zákoutí může vytvořit v zahradě i do výšky vyskládané palivové dříví. Poslouží například jako pohledová clona nebo dekorativní stěna. Za takovou stěnou se vám skvěle podaří ukrýt popelnice nebo kompost, který jste se rozhodli založit.  Nezapomeňte na důležité opory po stranách a ze zadní strany, díky nim udržíte palivové dříví pěkně vyskládané a nesesuté po celou dobu.

Máte-li na zahradě vodní prvek, vytvořte si přímo u něj hezké posezení. Pokud vodní zpestření do své zahrad teprve plánujete, nemusíte uvažovat hned o něčem velkém jako je jezírko nebo potůček, postačí vytvořit malou kamennou fontánku, která bude příjemnou alternativou malého rybníčku.

Text: Zuzana Bohdalová

5.1.2014 5:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist