Jak pečovat o bylinky v zimě

Rostliny pěstované v květináči je třeba zalévat vždy více než rostliny vypěstované ve volné půdě. To platí pro zimu stejně jako pro letní období. To však není zdaleka to jediné, co bylinky přes zimu potřebují. Pokud jim dáme trochu svého času a péče, můžeme si po celou zimu užívat jejich zajímavou chuť i příjemnou vůni.
bylinky-za-oknem-1100x618.jpgCelá galerie 6 Zdroj: shutterstock.com

Byliny v zahradě

Běžné byliny, které u nás pěstujeme na záhonech, jako jsou máta, meduňka, levandule, pažitka, libeček, zimu bez větších obtíží přežívají. Poskytneme jim jen běžnou přikrývku například z chvojí. Ještě před zimováním je všechny zastřihneme, ideálně na výšku 10 cm od země. Navršíme na ně přikrývku z listů a nemusíme se o ně obávat.

Šalvěj, svatolinu, smil a dobromysl, které jsou o něco citlivější na mráz, musíme přikrýt chvojím ještě před příchodem prvních mrazů. Přezimují, ale zvýšená citlivost vůči nepřízni počasí by nás o ně mohla připravit, pokud bychom na ně s přikrývkou zapomněli.

Pokud pěstujete bylinky ve velkých nádobách, které se nesnadno přemisťují, na zimu je dobře obalte režnou pytlovinou a postavte je na dřevěné desky, aby nebyly v přímém kontaktu s dlažbou. Rostliny v nich pak přikryjte chvojím.

Pokud přijde v zimě doba, po kterou mají trvat mírnější teploty, rostliny nezapomeňte zalít. Rostlinám, které mají i přes zimu zelené listy, nesmí přes zimu zcela vyschnout kořenový bal. Na konci předjaří nezapomeňte odstranit přikrývku i obal z květináčů.

Bylinky doma za oknem

Nejzávažnějšími důvody, pro které nám bylinky pěstované doma přes zimu odcházejí, je průvan a přemíra zálivky. Na tu jsou velmi citlivé hlavně bazalka, pažitka a petržel. Naopak mezi nejodolnějšími bylinkami budou zcela jistě ty, které jste měli přes léto venku a ony si při letnění užívaly dostatek čerstvého vzduchu i slunce. Nyní pro ně zvolte okno orientované na východ (případně na jih), aby si užily přirozené světlo co nejdéle.

Přes zimu rozhodně bylinky nenechávejte daleko od okna, zbytečně by se vytahovaly za světlem a jejich nově vyrostlé části by byly velmi křehké a bledé.

shutterstock-670138885.jpg

Zdroj: archiv redakce

Bylinky zakoupené v supermarketu

Jestliže jste si pořídili čerstvé bylinky v supermarketu, raději je co nejdříve přesaďte z plastových obalů do klasických hliněných květináčů. Dopřejte jim v nich dostatek prostoru a také čerstvou zeminu. Ideální je speciální substrát na pěstování bylinek. Měl by obsahovat rašelinu. Vyplatí se uložit na dno květináče alespoň malou drenážní vrstvu, která spolehlivě odvede přebytečnou zálivku. Poté je udržujte v místnosti s teplotou mezi 15–20 °C. Tato teplota by neměla kolísat. Rozhodně jim neprospěje, pokud budou v kuchyni na okně, kde se v jednu chvíli vaří a teplota i vzdušná vlhkost prudce stoupá a vzápětí se zde rozhodnete vyvětrat a teplota prudce poklesne třeba i o 10 stupňů. Ponechání bylinek v zimě v průvanu může rovněž způsobit jejich rychlý úhyn.

A nakonec pro vás máme ještě jednu radu. Bylinky pěstované přes zimu doma, které zároveň zužitkováváte při vaření, nepřihnojujte. A to ani, když se vám bude zdát, že se jim nedaří právě dobře. Musíte se smířit s tím, že nejen jednoleté bylinky, ale i ty trvalé, které budou bez zimního odpočinku, obvykle zajdou. Celkově se vyčerpají.

shutterstock-625754105.jpg

Zdroj: archiv redakce

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Shutterstock.com 

24.1.2020 4:00| autor: Zuzana Bohdalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist