Jak pěstovat blahovičník v interiéru

Blahovičník známe spíše pod mezinárodním jménem eukalyptus. Pěstování této rostliny v bytě je velmi výhodné - dokáže osvěžit vzduch, neboť jeho listy velmi příjemně voní a tím pomáhá při respiračních chorobách.
eukalyptus_shutterstock_1665589723-1100x618.jpgCelá galerie 7 Zdroj: shutterstock.com

V přírodě dorůstá velkých rozměrů a i při pěstování v interiéru si musíte dát pozor, aby vám neobsadila celý pokoj. Při nákupu dbáme na to, aby rostlina, kterou jsme si vybrali, měla svěží modrozelené listy. Pokud mají listy zbarvení do hněda, byla rostlina umístěna na příliš tmavém místě.

Na pěstování je eukalyptus jednoduchý a poskytneme-li mu vhodné podmínky, dožije se mnoha let. Ideálním obdobím pro nákup nové rostliny je duben až červen.

Užitečná rostlina z Austrálie

Blahovičníky pocházejí z Austrálie. Přezdívá se jim „horečnaté stromy“. Víte, jak tato přezdívka vznikla? Blahovičníky mají schopnost vysušovat bažinatou půdu, kde se líhnou velká kvanta komárů. Vysušením těchto půd dochází k likvidaci velkého množství komářích larev, které by po proměně na dospělce mohly přenášet nebezpečnou horečnatou nemoc – malárii.

Ve volné přírodě, v místě svého původu dorůstají blahovičníky až několika desítek metrů. Milují teplo a vlhko.

blahovicnik-5-.jpg

Zdroj: archiv redakce

Rychle roste, ale lze ji korigovat řezem

Jestliže jste si v době nákupu pořídili asi metr vysokou rostlinu, počítejte s tím, že za následující vegetační období je schopna tato rostlina vyrůst do dvojnásobné výšky. To je také důvod k tomu, proč eukalyptus umisťujeme v interiéru na místě, kde se může plně rozvinout. V letním období je možné jej přemístit na terasu anebo na zahradu.

Řezem lze snadno korigovat velikost rostlin i jejich tvar. Je možné ho provádět v kterékoli roční době. Pokud se rozroste příliš, je dobré eukalyptus umístit například do zimní zahrady. Pak bude ale vyžadovat přesazení do opravdu velké nádoby.

Doma vám nepokvete

Pro tyto rostliny neexistují vysloveně maximální nebo minimální teploty, které je třeba dodržovat při jejím pěstování. Pamatujte, že při pěstování na světlém místě v průběhu zimy rostlina snese také větší chlad.

Nikdy nedopusťte, aby zemina v květináči vyschla. Případné nasazené květy by ihned odpadly a listy se začaly scvrkávat. V letním období jedenkrát týdně rostlinu přihnojujte.

S příchodem jara je dobré rostliny přesadit do nové půdy. Ideální je směs květinářské zeminy s jemnou rašelinou. Při přesazování opatrně zakraťte kořeny, abyste omezili bujný růst rostliny. Nevysazujte rostlinu nikdy do menšího květináče, než je ten o průměru 20 až 25 cm.

blahovicnik-2-.jpg

Zdroj: archiv redakce

Pozor na napadení červci nebo sviluškami

Nevhodné místo anebo špatná péče pro rostlinu mohou znamenat vyšší riziko napadení škůdci. Pokud se na spodní straně listů objeví roztoči, s největší pravděpodobností se jedná o svilušky. Sviluškami napadenou rostlinu ihned izolujte od ostatních, aby se napadení nerozšířilo i na ně.

V rozmezí osmi dnů ji 2 x postříkejte speciálním přípravkem proti roztočům. Na spodní straně listů se však mohou usídlit i červci, kteří pobývají jakoby v malých chomáčcích vaty. Na ty vezměte tu skutečnou vatu namočenou v lihu a setřete je z listů.

Opadávají-li eukalyptu listy, je to známka toho, že stojí na tmavém místě a je málo zaléván. Rostlinu tedy postavte na světlé místo a častěji a pravidelně zalévejte.

Foto: Shutterstock.com

16.9.2020 4:00| autor: Zuzana Bohdalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist