Jak pěstovat palmy v domácím prostředí

Exotické palmy v interiéru opravdu zapůsobí. Zvlášť vzrostlí jedinci na sebe vztáhnou pozornost. Pokud chcete, aby z vaší palmy vyrostla impozantní kráska, držte se následujících rad.
palmy-nemaji-v-oblibe-presazovani-1100x618.jpgCelá galerie 9 Zdroj: shutterstock.com

Kmeny palem mohou dosahovat velmi odlišných výšek a také různých tvarů. Pro většinu palem platí, že nemají příliš rády přesazování. V přírodě díky své impozantnosti předčí většinu ostatních rostlin, v domácnostech sice nedorostou stejných rozměrů, ale přesto jistě drží prvenství mezi rostlinami s okrasnými listy.

Nejlepším místem pro pěstování palem v bytech je světlé místo, které ale není vystaveno přímému slunečnímu záření. Nároky na intenzitu světla mohou být u každého druhu odlišné.

Zálivka je rovněž u různých druhů palem odlišná. Většina palem však potřebuje zálivku dostatečně bohatou. Vždy je třeba přizpůsobit ji teplotě vzduchu v místnosti a rovněž roční době. V jarním a letním období dopřáváme palmám bohatou zálivku, zatímco v zimním období jen střídmou.

Chyby při pěstování

Chybou při pěstování je palma stojící ve vodě a umístěná v chladném prostoru. Takové palmy mají přemokřené kořeny, které začnou zahnívat, a celá rostlina v důsledku toho chřadne.

Jako zálivku můžeme využít dešťovou vodu nebo vodu důkladně odstátou, vždy však musí mít pokojovou teplotu nebo ještě lépe teplotu vyšší o 3 stupně, než je pokojová teplota.

Hnojení palem

Hnojení palem provádíme od poloviny března a ukončíme na konci září. Přihnojovat můžeme jak umělými, tak přírodními hnojivy. Z přírodních hnojiv se hodí vyluhovaný kravský trus, díky vyluhování máme jistotu, že rostliny nespálíme. U hnojiv umělých přesně dodržujeme dávkování doporučené výrobcem.

Jak na škůdce u palem

Vyskytnou-li se na rostlinách škůdci, je to obvykle zapříčiněno suchým vzduchem a nedostatečným větráním v místnostech. Nejčastěji se u palem vyskytují puklice, svilušky a pavoučci.

Proti škůdcům palem můžeme zakročit preventivně, a to omýváním listů rostlin, jejich rosením a sprchováním vlažnou vodou. Nejlépe na rostliny působí vlažný déšť. Ten jim můžeme dopřát v průběhu letnění na terase nebo v zahradě.

Proti škůdcům lze nasadit také chemické postřiky, vždy podle způsobu napadení. Aplikaci je třeba opakovat 2x až 3x, a to ve dvoutýdenních intervalech.

Za jistých okolností mohou palmy trpět houbovitostí, která se projevuje skvrnitostí listů. Pak použijeme postřik přípravkem Dithane N 45.

Množení palem odnožemi

Většina palem se množí buďto odnožemi, nebo semeny. Množení odnožemi je pochopitelně možné jen u těch druhů, které odnože vytvářejí. K těmto druhům patří například žumara nízká Chamaerops humilis a také některé druhy rodu Chamaedorea a Rhapis.

Dobře zakořeněnou odnož oddělujeme od mateční rostliny velmi opatrně. Množení odnožemi provádíme ve vegetačním období. Pro výsadbu použijeme hlubší květináč, neboť většina palem koření hluboce.

Množení palem semeny

Pro množení palem semeny je nutné vysévat čerstvá semena, aby se klíčení vůbec povedlo. Mnohá semena palem totiž velmi záhy ztrácejí klíčivost.

Ze semen odstraníme dužinu, vlákna nebo slupku a namočíme je na 2–3 dny do vlažné vody. To vše by mělo urychlit proces klíčení.

Ideální zeminou je pro výsev palmových semen prosetý říční písek smíchaný s rašelinou. Semena vysazujeme do takové hloubky, jak velká sama jsou. Nádobu s vysazenými semeny udržujeme v teple a zeminu pravidelně vlhčíme.

Přesazování palem

Některé více, jiné méně, ale většina palem je na přesazování poměrně citlivá. Proto přesazování provádíme jen zřídka a navíc do květináčů, které jsou jen o málo větší než květináče původní.

Na dno květináče umístíme jako drenáž říční písek a až na něj ukládáme zeminu. Po přesazení zalijeme rostlinu tak, aby voda protekla celou nádobou. Palmy se dají přesazovat celoročně.

U velkých příliš vzrostlých palem postačí, když vyměníme vrchní vrstvu zeminy za novou.

V místnostech, které jsou vytápěny plynem, se palmám nedaří.

19.1.2022 5:30| autor: Zuzana Bohdalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist