Jak použít na zahradě dešťovou vodu?

Dešťová voda je naprosto skvělý způsob závlahy bez použití jakýchkoliv chemikálií. Naopak obsahuje řadu usazenin a minerálů, které rostliny na vaší zahradě velmi ocení, a navíc vás nebude stát ani korunu. Jak ji využít?
destova-voda-2-1100x618.png Zdroj: shutterstock.com

Při použití srážkové vody jednak ušetříte tolik potřebnou vodu a zároveň i nějakou tu korunu. Bylo by téměř bláznovství právě teď dešťovou vodu nevyužít.

Bude dešťová voda zahradě prospívat?

Z řad zemědělců a zahrádkářů se často ozývá, že za nízkou úrodu může nedostatek deště. Z jakého důvodu tomu tak je? Dešťová voda není obohacena o žádné chemikálie, které by mohly mít nežádoucí efekt na rostliny a také je oproti pitné vodě okysličenější. Rostliny jsou senzitivní na chlór, který obsahuje pitná voda. To je také argument proto, proč je srážková voda pro rostliny lepší variantou.

Nemusíte se obávat ani kontaktu vody se střechou. Pokud je střecha z betonové nebo pálené krytiny, nepřináší voda z ní pro zahradní rostliny žádné riziko, stejně tak tomu je i u střech plechových, nicméně je nutné pravidelně je podrobit kontrole. Jediné, kdy bychom nedoporučili používat srážkovou vodu, je v případě asfaltových nebo eternitových střech.

Proč ji používat?

Sběrem dešťové vody můžete přispět k ochraně životního prostředí, mít ekologičtější zahradu a vytvořit funkčnější odvodňovací systém. „Dešťová voda využívaná k zalévání rostlin poskytuje dusík ve formě dusičnanů, které rostliny využívají pro svůj růst a vývoj. pH dešťové vody se pohybuje v rozmezí 6,2 – 6,8 a pomáhá tak uvolňovat živiny z půdy. Je skvělým bezplatným zdrojem s množstvím výhod, ale záleží na tom, jak se shromažďuje a skladuje,“ vysvětluje odborník na zahradu David Benda.

Jaké jsou výhody užití srážkové vody?

  • Snižujete odtok vody z pozemku. Menší odtok může zredukovat kontaminaci povrchových vod hnojivy, pesticidy, sedimenty či kovy.
  • Není to vůbec náročné a přispíváte tím jak sobě, tak celé obci či městu.
  • Menší odtok vody z pozemku snižuje objem průtoku vody v potocích a řekách, čímž se sníží riziko eroze půdy, především podél břehů.

Jakým způsobem ji shromažďovat?

Na výběr máte dva způsoby – nádrž podzemní nebo nadzemní. Nejčastěji lze vidět na zahrádkách sběr pomocí sudů, kde by správně mělo být i víko, aby se voda neznečistila. „Výhodou sudů je jednoduchá instalace a manipulace. Sud stačí umístit pod okap, případně k němu připojit sběrač dešťové vody. Jejich kapacita je ale omezená, takže pokud žijete v mimořádně suchých a teplých regionech, jejich objem nepokryje celou zahrádkářskou sezonu. V případě, že uvažujete nad vhodným sběrným systémem na dešťovou vodu, poraďte se s odborníky, kteří vám pomohou vybrat tu správnou nádrž,“ radí specialista.

Oproti sudům jsou podzemní nádrže schopny zadržet větší množství vody, dají se tak využít u větších zahrad nebo v domácnostech pro splachování nebo praní. „Podzemní nádrž je připojená na samostatný rozvod vody v domě. Její instalace si vyžaduje náročnější stavební úpravy na pozemku i v samotném domě. Tyto nádrže ale umožňují využívat vodu také v domě, nebo je lze napojit na systémy automatického zavlažování,“ vysvětluje David Benda.

Čtěte také:

Jak dlouho vodu skladovat?

Voda zůstane čistá zhruba po dobu 7 dní. Dá se udržet čistá delší dobu za předpokladu, že se do ní nedostane hmyz a světlo. Pokud bude voda znečišťována vzduchem, světlem, hmyzem… tak kvalita půjde velmi rychle dolů. Voda pak dokonce může představovat pro vaši zahradu riziko, jakmile ztratí kvalitu, popřípadě se v ní objeví řasy. „Na sběr vody si ideálně obstarejte takové sudy, na které můžete přímo napojit zahradní hadici ve spodní boční části. Usnadní to zalévání a na sudu nebude nutné pokaždé otevírat poklop. Díky tomu bude možné skladovat nasbíranou vodu déle,“ dodává odborník David Benda.

Nejvhodnější je zalévat dešťovou vodou okrasné rostliny, stromy a trávníky. Samozřejmě se dá použít i na ovoce a zeleninu, bezpečnější však bude zalévat půdu, nikoliv samotnou rostlinu. Při zalévání rostliny by mohlo dojít k chemické nebo patogenní kontaminaci. Pokud zaléváte jedlé rostliny dešťovou vodou, tak před použitím pořádně ovoce a zeleninu umyjte, tím snížíte rizika možných škodlivých látek.

A jak řešíte na zahradě zalévání vy? Využíváte dešťovou vodu nebo máte nějaký jiný tip? Podělte se o něj s námi v komentářích.

text: Petra Martišková ve spolupráci s odborníky na zahradu Hornbach, foto-zdroj: shutterstock.com

20.7.2022 7:00| autor: Redakce ve spolupráci s Hornbach

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist