Jak použít přečištěnou vodu z ČOV?

V dnešní době nejen díky různým dotacím na jímky či čističky odpadních vod (ČOV), přibývá více a více lidí, kteří svoji odpadní vodu čistí. Bohužel jen málo lidí s ní dovede efektivně dále nakládat, a tak stále splachují pitnou vodou nebo ji nechávají z části vsakovat do podzemních vod. Jaké jsou vůbec dnes možnosti pro nakládání s vyčištěnou neboli bílou vodou?

Jak použít přečištěnou vodu z ČOV?
Jak použít přečištěnou vodu z ČOV? (Zdroj: archiv redakce)

Jak ovlivnit kvalitu bílé vody?

Čističky odpadních vod pracují na principu biochemických procesů, při kterých je zapotřebí živých mikroorganismů. Tyto organismy můžeme zničit když:

  • nebudeme zajišťovat stálý přísun odpadní vody
  • přetížíme čističku trvale větším přísunem, než na který je dimenzována
  • v případě aerobního procesu nezajistíme dodávku kyslíku
  • budeme ve větší míře používat čističe s velkým obsahem tenzidů, dezinfekční prostředky, léky, toxické látky, neředěné kyseliny či zásady a podobně
  • budeme vypouštět do čističky větší množství olejů a tuků
  • budeme čističku zatěžovat velikým obsahem nerozpuštěných látek jako například odpadem z drtičů odpadků
  • nebudeme používat velké množství chlóru

Toto je soupis hlavních věcí, které přímo ovlivňují chod čističky a tím pádem také kvalitu přečištěné vody. Pokud tak chcete s vodou nakládat v domě, měli byste všechny tyto výše zmíněné body zásadně omezit a snažit se je nahradit jinými ekologickými nezávadnými prostředky a podobně. To samé platí samozřejmě i v případě, pokud plánujete tuto vodu vypouštět do spodních či povrchových vod nebo s ní zalévat zahradu.

Jaká povolení jsou na nakládání s vodou potřeba?

Vzhledem k často se měnícím zákonům a vyhláškám je nutné zajímat se vždy o aktuální znění zákonů a různých předpisů. V dnešní době budete určitě muset navštívit stavební úřad, který musí povolit stavbu čističky. Pokud nemáte s vodou žádné plány a chcete ji vypouštět do povrchových či podpovrchových vod, musíte navštívit také vodoprávní úřad, který bude pravděpodobně vyžadovat pravidelné odběry vody za účelem její kontroly.

Obecně lze tedy říci, že budete více pod dohledem tohoto úřadu. I proto je lepší s vodou nějakým způsobem nakládat, ať už třeba ji využít na zálivku zahrady nebo na splachování či pro jiné účely. Díky tomu by nemělo být nutné navštívit vodoprávní úřad, protože nijak neovlivňujete spodní či povrchové vody a čistička tak není považována za vodní dílo.

Jak použít přečištěnou vodu z ČOV?
Jak použít přečištěnou vodu z ČOV?
Jak použít přečištěnou vodu z ČOV?
Jak použít přečištěnou vodu z ČOV?
Jak použít přečištěnou vodu z ČOV?
Jak použít přečištěnou vodu z ČOV?

Jaké jsou typy odpadních vod?

Odpadní vody se dělí na několik skupin, dle toho je možné s nimi dále nakládat.

Dešťová voda
Dešťová voda se nazývá vodou odpadní, pokud je vypouštěna do kanalizace. Jedná se o měkkou vodu s nízkým obsahem železa, manganu a jiných prvků. Lze ji při splnění jistých podmínek využít například na praní, mytí podlah a oken, dále na mytí auta.

Šedá voda
Takto se nazývají vody ze sprch, umyvadel a vany. Mnohdy se do šedých vod počítá i voda z dřezů a myček, protože ale obsahuje také různé tuky a oleje, zvažuje se, že se voda z těchto zařízení bude nazývat spíše vodou černou. Šedou vodu můžeme používat pro splachování záchodů.

Hnědá voda
Obsahuje fekálie a je potřeba s ní dle toho nakládat.

Žlutá voda
Obsahuje moč a tak je potřeba s ní dle toho nakládat.

Černá voda
Jedná se o spojení vody žluté a hnědé, kdy je pro znovunakládání s vodou potřeba ji adekvátně dle způsobu použití přečistit.

Bílá voda
Jedná se o přečištěnou odpadní vodu šedou a také černou, mnohdy i dešťovou.  A lze ji dle stupně jejího vyčistění dále použít na zálivku zahrady, splachování, mytí podlah, auta, oken a podobně.

Hrozí nějaká rizika s využíváním přečištěných odpadních vod?

Spolu s používáním odpadních vodu můžou hrozit hned dvě rizika, a to riziko spojené s výskytem mikropopulantů a riziko hygienické. Hygienické riziko můžeme vyřešit například zavlažováním pouze ve vegetačním období či zálivkou pomocí kapénkové závlahy, kdy se eliminuje riziko infekce z aerosolů.

Riziko mikropopulantů je velmi diskutované a dost problematické, i přestože dnes existují ČOV, které umí mikropopulanty eliminovat. Určitě je vhodné používat přečištěnou vodu spíše na zálivku okrasné části zahrady či trávníku než užitkové zahrady. Dále je možné bílou vodu použít na splachování.

Jak a kde vodu akumulovat?

Vodu lze bez problému akumulovat v jímkách plastových, betonových a dalších. Obecně nejlepší jsou jímky plastové. Je vhodné také využít možných dotací na hospodaření s vodou, tím se nám značná část nákladů může vrátit.

Vhodná velikost nádoby je mezi 6–10 m3. Obecně platí, že jeden člověk denně využije kolem 150 litrů vody, z toho a také ze schopností ČOV vodu zpracovat si lze odvodit, jak velká jímka bude vhodným řešením.

Text: Jan Vrbata
Foto: Shutterstock.com

Publikováno: 10.12.2018

Mohlo by vás dále zajímat

Co jsou to kořenové čističky odpadních vod a jak je můžete využít?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

K čemu jsou dobré kořenové čističky odpadních vod? Kořenové čističky odpadních vod jsou typem čistírny odpadních vod, které ke svému provozu nepotřebují elektřinu.

Čistírna odpadních vod

Čistírna odpadních vod

Kořenová čistírna odpadních vod

Reportáž o kořenových čistírnách odpadních vod a jejím efektivním spojení se vzhledem zahrady jako celku

Zapáchání septiků

Čištění septiků, ochrana před zapácháním a bakteriemi a jak používat prostředky k tomu určené nám poradí pan Bohumil Plchot

Způsoby čištění vzduchu v interiéru

Způsoby čištění vzduchu v interiéru

Jak se bránit alergiím

Povíme si hlavní zásady, jak omezit pyly v naší domácnosti, a dále o zdraví prospěšném ionizátoru vzduchu.

ČTĚTE DÁLE

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.