Jak připravit trávník na zimu? Hlavně hodně draslíku!

Toužíte po hustém a zeleném trávníku? Potom se mu musíte věnovat celoročně. Právě nastává ideální doba na přípravu vašeho trávníku na zimu. Zároveň můžete ještě napravit, co jste přes léto zanedbali. Poradíme vám několik základních kroků, které je třeba při podzimní údržbě zahrady provést.

Jak připravit trávník na zimu? Hlavně hodně draslíku!
Jak připravit trávník na zimu? Hlavně hodně draslíku! (Zdroj: Lucie Peukertová)

Nepodceňujte pravidelné hrabání listí

Základem je celý podzim průběžně shrabávat listí a další nečistoty. Ty totiž brání přístupu vzduchu k trávníku, který nemůže dýchat a po několika dnech by se pod vrstvou listí začala tvořit plíseň. Proto hrabání rozhodně neodkládejte až na samý konec zahrádkářské sezóny. Z trávníku odstraňte také veškeré kameny a další nežádoucí předměty. Existuje jeden případ, kdy listí můžete na zahradě ponechat – jako přirozenou ochranu proti mrazu na cibulovinách, které byly zasazeny na podzim. Sekat trávník můžete, dokud teplota bude vyšší než 7 °C. Většinou se seká do října, výjimečně i jednou v listopadu.

Je váš trávník zničený? Vertikutujte!

Pokud máte trávník poničený, použijte vertikutátor a travní porost hloubkově provzdušněte. Běžně se vertikutuje na jaře, ale během roku trávník většinou zaroste mechem. Pokud je tento porost výrazný, je nezbytné vertikutaci na podzim zopakovat. Staráte-li se pouze o malý trávník, měly by vám stačit vertikutační hrábě. Motorový vertikutátor funguje na principu rotujících nožů, které přesekají travní výběžky, čímž se podpoří tvorba nových výhonků. Takto se trávník upravuje do hloubky pouze několika milimetrů (3, max. 5 mm), podle toho, jak silně je poškozen. Pokud ale máte pocit, že je více jak polovina trávníku zničená, založte trávník nový. Je to jednodušší, než se pokoušet ten původní navrátit zpět k životu.

Kompletní péči o trávník poskytuje travní fréza, která může jak vertikutovat, tak provzdušňovat. S jedním přístrojem tak snadno zvládnete nejen vertikutaci, ale i aerifikaci, čili hloubkové provzdušnění trávníku. Provzdušnění je nezbytné proto, aby se k trávníku dostali důležité živiny, ve většině případů však postačí pouze na jaře.

Hnojivo vyberte to s draslíkem

Všechny druhy trávníkuokrasné i užitkové – potřebují ke svému růstu základní živiny: dusík, fosfor, draslík a hořčík. Obecně lze říci, že před zimou jsou vhodná hnojiva s vyšším obsahem draslíku, oproti hnojivům s vyšším obsahem dusíku, které se používají přes jaro a léto. Např. v hobbymarketech můžete zakoupit speciální podzimní a zimní hnojiva, díky kterým trávník přečká mrazy bez úhony.
Trávník hnojte raději za vlhkého počasí, než za slunce, aby nedošlo k jeho popálení. Použijte granulovaná hnojiva, která uvolňují živiny postupně – rovnoměrně a po delší dobu. Podzimní přihnojení by mělo být pouze slabé, použijte maximálně 20 – 30 g na m2. Od října nehnojte, kořeny trav už nejsou dostatečně aktivní a nejsou schopny přijímat živiny.

Trávník nakonec lehce posypte osivem, obzvláště místa, kde se vám zdá trávník řídký. Výběr správné travní směsi je základním předpokladem úspěchu. Existuje mnoho různých druhů, a proto si vyberte tu, která odpovídá vašemu typu zahrady. Následně hráběmi zapracujete a uválcujte.

TIP:
Na podzim trávník nesekejte moc nakrátko, tráva roste pomalu a krátký trávník neposkytuje dostatečnou ochranu proti mrazu.

Čtěte také:

Péče o trávník jako relax?

Umělý trávník: Ano, či ne?

Připraveno ve spolupráci se Ženou-in

Publikováno: 31.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Smaltované ozdoby na dům

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Akademická malířka Eva Heřmanská vypráví o výrobě smaltovaných ozdob.

Zahradní kuchyně a pec na pizzu

Podívejte se jak si můžete i vy upéct pizzu na zahradě.

Pečené jablko

Dnes nám paní Ludmila Dušková ukáže zajímavou věc. Je to malá pec na pečení jablka.

Přívěsek ve tvaru ptáčka

Návod na výrobu přívěsku.

Návštěva ve starém mlýnu s pecí na chléb

Exkluzivní návštěva ve starém mlýnu s pecí na chléb

Jak si vyrobit udírnu na dvůr

jak si jednoduše vyrobit skvělou udírnu pro chvíle na zahradě

ČTĚTE DÁLE

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!