Jak se budí muškáty

Pelargonie jsou stále velmi oblíbené, a to všechny druhy, barvy a způsoby pěstování. Vypadají totiž kouzelně v nádobách, truhlících i pěstované v závěsných koších anebo jako bohaté balkonové převisy. Je možné si dokonce vypěstovat z pelargonií rovnou celý stromek. Dnes se však zaměříme prozatím na to, jakým způsobem probouzet k životu přezimující převislé pelargonie.
muskat-pelargonium-pelargonie-5-1100x618.jpgCelá galerie 9 Zdroj: shutterstock.com

Vyndejte je na světlo a postupně je zalévejte a přihnojujte některými z takzvaných startovacích hnojiv. Pokud pěstujete rostliny v truhlících se zavlažovacími knoty, dočkáte se velice rychle přírůstků rostlin. Dlouhé výhony nesestřihujte, ale veďte je křížem krážem po ose truhlíku. Před vykloněním zabezpečte výhony dřevěnými kolíčky. Podpůrnou drátěnou mřížku u muškátů nedoporučujeme, je statická a s rostlinami se špatně pracuje.

Narůstající výhony mezi sebou opatrně propleťte. Mnoho nových výhonů, které narostou ze základních rostlin, vytvoří později očekávaný a hustý převis.

Pokud pak v létě zakryjete před sluníčkem dobře vrch truhlíku, nevypije žár rostlinám tolik vody a s hustým nárůstem nepohne ani silnější vítr.

Také mladé, zakořeněné řízky muškátů dáme do tepla. Pokud jste je na podzim nezapíchali přímo do květinových truhlíků, přidělali jste si zbytečně práci. Nyní je tedy nutné je ze sadbovačů přesadit. V truhlíku o délce 50 cm, by mělo být asi tak 10 zakořeněných rostlin. Narůstající výhony zabezpečte opět stejným způsobem, jako u výše popisovaných, starých rostlin.

Do poloviny května se muškáty krásně rozrostou a na balkon již poté dáte předpěstované nakvétající rostliny. Před přenesením ven, je však potřeba rostliny otužit.

Nezapomeňte, že muškáty nesnáší přelití. V létě by jim tedy mohl vadit dlouhotrvající déšť. Ten se na rostlinách později projeví různými plísněmi a houbovými chorobami. Pokud nemáte muškáty na místě, kde budou před prudkými letními dešti chráněny, mějte na paměti, že naši zahraniční sousedé běžně rostliny při dešti přenášejí nebo zakrývají.

Preventivně můžete muškáty také ošetřit přípravky na ochranu rostlin před uvedenými nemocemi.

Nyní zbývá už jen popřát všem milovníkům pelargonií, ať je radost pohledět na jejich výpěstky během nově přicházející vegetační sezóny.

Text: Zuzana Bohdalová

7.2.2013 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist