Jak si poradit s dřevitým materiálem po podzimním řezu?

S příchodem zimy nastává čas prořezu dřevin a likvidace náletů. To sebou nese hodně větví, které je potřeba zlikvidovat. Můžete je dovést do kompostárny, nebo využít na zahradě. K tomu slouží zahradní drtiče a štěpkovače.
shutterstock_649520449-1100x618.jpgCelá galerie 6 Zdroj: shutterstock.com

Drtičku, nebo štěpkovač?

Mnoho zahradníků si rozdíl mezi těmito stroji mnohdy neuvědomuje a tak se snadno stane, že si zakoupí špatný a zpracování výsledného materiálu se jim následně dobře nedaří podle jejich představ. Obecně platí, že materiál na topení je lepší ze štěpkovače a na záhony či na kompost je vhodné použít drtič.

Štěpkovač vám větvě a jiný dřevitý materiál naštěpuje na krátké špalíky, kdežto drtič je doslova rozdrtí na velmi jemné části. Pokud tedy plánujete zpracovávat materiál na topení, lze říci, že můžete sáhnout po libovolném stroji. Štěpkovač bude ale rozhodně lepší volba.

V opačném případě na kompost či na mulč na záhony je vhodný pouze zahradní drtič. Štěpka se kvůli hrubosti a struktuře na kompost příliš nehodí, protože se nerozloží ani po delší době.

Elektrický, nebo benzinový?

Jako dnes skoro u všech jiných strojů i zde existují motory elektrické a benzínové, dále se také můžete setkat s lesnickými či zemědělskými stroji, které pohání hřídel traktoru. Elektrické jsou jednodušší na údržbu, ale disponují zase nižším výkonem. U benzínových to platí naopak.

Pokud nemáte v plánu stroj používat často a na mohutné větve, je pro vás lepší volba stroj s elektrickým pohonem a případné silnější větve, s kterými si výkon motoru neporadí, raději zpracujte motorovou pilou. Pro časté a náročné užívání je dobrá volba benzínového pohonu, který má nejen patřiční výkon, ale také dlouhodobá práce by s ním neměla být žádný problém.

Pokud se zajímáte o hlučnost techniky, určitě jsou na tom mnohem lépe štěpkovače. Jejich nůž se oproti drtičům otáčí pomalu a tak je rozdíl hluku mezi těmito dvěma stroji dobře znatelný.

Jaký výkon motoru?

Na drtivé většině zahrad si dnes velmi dobře vystačíte s elektrickým pohonem. Mnoho odborníků doporučuje nebrat stroje s výkonem nižším než 2 kW. Práce s nižším výkonem je pro motor náročná a při drcení či štěpkování maximálních možných průměrů větví již mnohdy nedostačují, snadno se zahltí či přetíží.

Více než kupní ceny si proto všímejte výkonu motoru. Maximální možný průměr větví, se kterými si motor poradí, se pohybuje kolem 4 cm. Při zpracování převážně maximálního průměru dřeva sáhněte v obchodě po stroji od výkonu 2,5 kW. Při výběru techniky si nejdříve zjistěte parametry výkonu a maximálního průměru zpracovatelného materiálu.

1-shutterstock-498616069.jpg

Zdroj: archiv redakce

Co ještě vědět?

Kromě dvou výše zmíněných parametrů si dále všímejte kvality provedení nožů a jejich uchycení. Nože by mělo být možné jednak demontovat a nahradit za jiné ostré nože a jednak by měly být vyrobené z kvalitní oceli či jiného tvrdého a odolného materiálu.

Kromě standardního drtícího nože se lze na trhu setkat také s kónickým řezným válcem. Ten je vhodný hlavně na listí, které ho jen tak nezanese jako je tomu u jiných typů.

Dále je vhodné, aby přístroj byl opatřen tepelnou pojistkou proti přehřátí motoru v případě jeho zanesení či dlouhodobé práce s drcením maximálních průměrů. Mezi další vhodné funkce, které zpříjemňují práci, patří možnost přepnutí běhu motoru na opačný. To využijete zejména tehdy, pokud se vám například ve štěpkovači vzpříčí více větví a zanesou tak nůž.

U většiny drtičů nebo štěpkovačů je sběrný koš či pytel již samozřejmostí. I tak si všímejte, aby ho vámi zakoupený model vlastnil. Velmi to ulehčí úklid hlavně u zahradního drtiče, kde je výsledný materiál velmi drobný.

Foto: Shutterstock.com

24.11.2020 4:00| autor: Jan Vrbata

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist