Jak si poradit s křovinami na vašem pozemku?

Pořídili jste si neudržovaný pozemek plný náletů? K jejich vymýcení je nejlepší čas v zimě, protože z jara a v létě tyto husté porosty vyhledávají ptáci k sídlení. Odstranění každého keře si důkladně rozmyslete, abyste v budoucnu nemuseli na jejich místě podobné a léta čekat, než vyrostou.

Než se pustíte do práce, zjistěte si, jaké křoviny vám na pozemku rostou. Pěstování planých rostlin na zahradě je často výhodné, například z růže šípkové si můžete připravit čaje nebo marmeládu.

Dalším dobrým důvodem proč například pichlavý porost zachovat je i určitá ochrana pozemku. Jednak se na pozemek budou hůře dostávat kočkovité šelmy, které půjdou například za slepicemi, ale problém budou mít i jiní nezvaní hosté, kteří porostem na pozemek jen těžko projdou. Určitě je tak lepší mít minimálně nějakou vizi do budoucna a zbytečně se nepouštět do mýcení.

Kdy stačí pákové nůžky a svaly

Jestliže porost, který se chystáte likvidovat, není tak rozrostlý a trní se nebojíte, není problém pořídit si kvalitní pákové nůžky a pilku. I s těmito nástroji si s málo zarostlou plochou dobře poradíte. Výběr pákových nůžek nepodceňte a vybírejte takové, které si poradí s co největším průměrem. Protože křoviny můžou být i plné dlouholetých náletů, pořiďte si dobrou zahradnickou pilku na mokré dřevo.

V případě, že chcete porost úplně odstranit, zvažte, zda neponecháte kmínek čtvrt metru vysoko nad zem. Mnohdy ho pak stačí omotat řetězem a těžká technika kmínek i s kořeny vytáhne, takže vám ani v budoucnu nebudou kořeny v půdě překážet třeba při zahradních úpravách. Určitě takto ponechané kmínky označte, ať je následně ve vysoké trávě najdete nebo ať o ně nezakopnete.

Kdy pomůže technika

Pokud vás trápí nedostatek sil nebo je křoví velmi rozlehlé, zvažte pořízení či zapůjčení křovinořezu a motorové pily.

Křovinořez pro tento druh práce zakupte takový, aby měl pevnou hnací hřídel. Mnohé křovinořezy mají namísto pevné hřídele pouze hnací lanko. Obecně se tyto stroje nazývají spíše vyžínače a jsou určeny na běžný travní porost. Díky pevné hnací hřídeli zvládne motor přenést na řezací nástroj dostatek výkonu, který budete v případě mýcení houští potřebovat, aniž by došlo k poškození stroje. Výkon motoru na tento druh prací volte kolem 1,5 kW.

Výhoda pevné hnací hřídele spočívá také v možnostech použití širokého spektra nástavců, jako je například známý trojzubec nebo pilový kotouč nebo dokonce vyžínací hlava s mnohem silnější strunou.

V případě potřeby motorové pily by vám měla dobře postačovat běžná pila, kterou používáte na pořez palivového dřeva na zimu. Obvykle najdete potřebné motorové pily v kategoriích hobby nebo farmářky. Tyto dvě kategorie obvykle dělí pily nejen dle použití, ale také dle výkonu a zpracování.

Samostatnou kategorií pil, která se také hodí na prořez či mýcení houští, jsou pily vyvětvovací nebo se jim také říká záchranářské. Nespornou výhodou této kategorie pil je jejich malá velikost, dobrý výkon a také fakt, že je lze ovládat pouze jednou rukou.

shutterstock-649281598.jpg

Zdroj: archiv redakce

Co s vřezanými větvemi?

I přestože dřevitého materiálu může být opravdu mnoho, není dobré a nutné ho ihned pálit venku na ohni. Můžete ho skvěle využít na zahradě, do záhonů jako mulč nebo na pokryv zahradních cestiček.

Stačí dřevní hmotou pouze naštěpkovat nebo nadrtit. Z větších poddajných větví můžete také vytvořit haťový plůtek kolem výsadby. Proschlou štěpkou lze také dobře topit doma v kotli, je ale důležité, aby byla opravdu dobře proschlá.

11.2.2021 4:00| autor: Jan Vrbata

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist