Jak si poradit s rohy a ohraničením v zahradách

Menší zahrádky a dvorky jsou dnes už klasickou součástí většiny rodinných domů v satelitních městech a předměstích. Při rozhodování, jak vybavit a jakým způsobem osadit zahradu nebo dvorek jejich majitelé často argumentují nedostatkem místa a možností.
shutterstock_282539564-1100x618.jpgCelá galerie 8 Zdroj: shutterstock.com

Využijte na maximum všechny možnosti

I malá zahrada nebo dvorek mohou být stejně speciálním místem pro trávení vašeho volného času, jako zahrada na velkém pozemku. Každý jeden její kout i roh můžete maximálně využít. Rozčleněním a ohraničením můžete docílit jejího optického rozšíření. Stejně tak i vertikální odstupňování více záhonů nabídne možnost vícedruhové výsadby rostlin a keřů.

Stupňování záhonu

Se stupňováním záhonu nebo dalším rozčleněním mohou pomoct kameny z místní říčky. Obrátit se můžeme na zahradní klasiku, jakou je třeba skalka, ta dá zahradě nový netypický háv a moderní podobu. Malá zahrada je ideálním prostorem pro hraní si s detaily. Čím menší je prostor zahrady, tím víc můžou i malé designové prvky vyniknout.

Soulad materiálů

Máte-li u zahrady terasu z kamene, pak je dobré zvolit stejný materiál i na ohraničení záhonů. Nekombinujte kámen s plastem nebo dřevo s plastem.

Náš tip

Pevné ohraničení záhonů dělá zahradu vždy upravenou. Pokud nechcete mít ve své zahradě betonové, kamenné, dřevěné ani plastové ohraničení nebo palisády, pak je třeba počítat s tím, že každoročně budete muset k tomu určeným rýčem vytvořit přirozené ohraničení. Bez tohoto opatření by brzy zmizely tvary záhonů, protože by do nich začala prorůstat tráva.
Pro inspiraci vám přinášíme 32 tipů ohraničení a rohů v zahradách, kde můžete najít nápad právě pro vaši, třeba i malou zahradu.

Text: Zuzana Bohdalová

21.4.2015 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist