Jak si poradit se zanedbaným pozemkem

Možná jste zdědili nebo koupili dlouhodobě zanedbaný pozemek, se kterým si nevíte rady, ale věřte, že i z něj se dá postupně vytvořit zajímavá zahrada. K této problematice se ovšem musí přistupovat zcela individuálně, protože stupeň zanedbání se může v mnoha ohledech lišit. Pojďme se společně podívat na to, jak dostat znovu do kondice zanedbané ovocné stromy nebo třeba několik let nesečený trávník.
shutterstock_1098496040-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Při koupi pozemku málokdy narazíte na takový, který je pečlivě udržovaný. Někdy je zcela zarostlý nálety a o trávníku není ani řeč, protože spíše připomíná změť stařiny.

Každý pozemek se ale liší v mnoha detailech, proto není možné jednoznačně uvést, jak se při obnově dá univerzálně postupovat. Někdy je totiž mnohem vhodnější opravdu zanedbaný trávník zcela zrušit a založit nový.

V některých případech je vše špatně od základu, protože vám nemusí zcela vyhovovat ani terén. Pokud se ale přesto rozhodnete pro obnovu stávajících prvků, berte v úvahu, že je tato přeměna spíše dlouhodobá. Krásného trávníku se můžete dočkat až po několika letech a přestárlé dlouhodobě neřezané stromy mohou i přes pravidelnou péči plodit pouze málo a poměrně malé plody. Proto zvažte, zda se vám chce na tyto výsledky opravdu čekat.

Obnova přestárlých ovocných stromů

Na některých pozemcích vám mohou po původních majitelích zůstat zanedbané ovocné stromy. Ačkoliv by se vám mohlo na první pohled zdát, že je lepší vše z původní podoby pozemku odstranit a začít úplně znovu, berte v úvahu, že pokud se vám povede tyto stromy dát znovu do kondice, můžete se v brzké době dočkat zdravé sklizně, zatímco u nově vysazených stromků si na větší úrodu pár let počkáte.

Vzrostlé stromy mají navíc i další výhodu v tom, že poskytují příjemný stín během horkých letních dnů, který jistě při tvorbě nové zahrady oceníte.

Při obnově ovocných stromů berte v úvahu jejich stávající zdravotní stav a věk. Ovocné stromy totiž všeobecně nepatří k dlouhověkým dřevinám, proto pokud u nich zjistíte napadení houbovými chorobami, je na zvážení, zda takový strom vůbec zachraňovat nebo zda ho raději nevyměnit za nový plodný exemplář.

Pokud se přesto pustíte do obnovy přestárlé dřeviny, zohledněte při řezu její druh. Nejlepší čas pro obnovu jádrovin zastoupených jabloněmi a hrušněmi bývá v zimním a předjarním období, kdy se dřeviny nachází v klidové fázi.

Švestky, meruňky a broskvoně zase prořezejte v době, kdy nasazují květní pupeny nebo v době, kdy už kvetou. To samé platí pro třešně.

Obnovu zanedbaného starého stromu rozložte do několika po sobě jdoucích let, abyste dřevinu zbytečně radikálním řezem neoslabili. V první řadě se zaměřte na likvidaci chorobami a škůdci napadených větví. Z koruny odstraňte všechny větve, které nemají ani do budoucna pro dřevinu žádný význam a zbytečně ji zahušťují. Odstraňte také všechno odumřelé dřevo i kolmé výhony. Koruna by měla být dobře dostupná pro vzduch a světlo. Nejen že brzy začne vytvářet nové mladé výhony, ale zároveň se díky přístupu světla zlepší také dozrávání plodů.

 

Postupná obnova trávníku

Pokud je trávník opravdu plný plsti a je dlouhodobě nesečený, bude jeho přeměna na okrasný trávník poměrně neefektivní. Jestliže navíc nechcete čekat, stávající porost posekejte křovinořezem a jakmile začne rašit, je na místě postřik totálním herbicidem, který je ovšem nutné několikrát zopakovat, abyste se zbavili i obtížných plevelů v podobě pýru. Pak následuje nakypření půdního povrchu s případným doplněním trávníkového substrátu.

Pokud vám ovšem nevadí, že přeměna stávajícího porostu bude vyžadovat nějaký čas a neočekáváte vzhledově perfektní porost, můžete se pustit do obnovy. Pokud se na pozemku vyskytuje vysoká stařina, bude ji nutné podobně jako v předchozím případě posekat pomocí křovinořezu, který si poradí i s případnými nálety a vysokou vrstvou odumřelého trávníku. Z plochy pak veškerou posečenou hmotu odstraňte.

Postupně přejděte na pravidelnou seč. Plochu dosejte osivem určeným pro dané podmínky. Pokud chcete postupně založit okrasný trávník bez plevelů, je nutné již během první sezony provést postřik proti dvouděložným plevelům pomocí selektivního herbicidu. Na jaře a na podzim proveďte pečlivou vertikutaci, která naruší půdní povrch a odstraní mech a odumřelou hmotu trav. U těžších půd je doporučeno provést pískování pomocí křemičitého písku, který půdu při každoročním opakovaní odlehčí. Vertikutaci vždy spojte s hnojení trávníkovým hnojivem.

Pokud původní zanedbaný trávník přeměňujete na květnatý trávník, není nutné provádět vertikutaci a zcela vynechte postřik proti dvouděložným plevelům, který by vyhubil květnaté druhy, které utvářejí podstatu tohoto typu trávníku.

 

9.1.2023 9:00| autor: Lucie Peukertová | zdroj: Permakulturní farma

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist