Jak si upravit malou zahradu

Nemusíte mít zrovna zámek ve Francii a šest zahradníků, abyste mohli mít speciální zahradu. Potřebuje jen malý prostor, trochu fantazie a chuť a dokážete si vytvořit z nezajímavého prostoru oázu klidu a pohody. Pokud nevíte, jak si ozdobit předzahrádku nebo malou zahradu, čtěte dál.
shutterstock_470481764-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

V jednoduchosti je krása

To je milionkrát omílané pravidlo, které samozřejmě platí, pokud ale chcete dosáhnout zajímavého efektu na malém prostoru, musíte ho rozčlenit. Rozmyslete si, kam umístíte zahradní sezení, nebo malý altánek. Nechcete- li altánek, nebo  je zahrada pouze na okrasu, vytvořte si cestičky, které nutně nemusejí nikam vést. Toto pravidlo se hojně využívá v předzahrádkách, nebo u firemních zahrádek. Můžete použít zahradní dlažbu, kameny, písek nebo zahradu rozčlenit nízkým živým plotem.

​Tvary

Klasické geometrické tvary jsou nejjednodušší na přesnost. Používali je už ve starém Římě. Pokud jste si rozdělili výchozí tvar zahrady na čtvercové nebo obdélníkové části, můžete je osázet keři, které se později budou stříháním tvarovat. Keře se po čase rozrůstají do šířky a tím zmenšují daný prostor. Ostříháním keř nejen tvarujete do zajímavých tvarů a tím dodáváte zahradě pokaždé jiný design, ale  také zachováváte proporční rozmístění keřů a cestiček.

Z okrasných keřů, které budou ozdobou vaší členěné zahrady zvolte japonské javory, zakrslé jilmy i vrby. Pokud jste si oblíbili orientální tvary či spirály z živého plotu, ani jich se nemusíte vzdávat. Berte jen v úvahu, že na malém prostoru vynikne pouze jeden atypický design. Více jich bude působit „přeplácaně“.

Máte-li zahradu rozčleněnu a chcete-li do ní přidat trochu barvy, opět vybírejte z keřů, které kvetou a drží tvar. Nezapomeňte, že na malém prostoru vynikne téměř každý lístek. Hortenzie a růže vypadají nejen krásně, ale dají  se  zasadit jak do země, tak i do ozdobných mís, ze kterých mohou v barevných kaskádách padat k zemi.

Pokud jste se rozhodli, že zahrádku nechcete členit a hledáte jiný design, můžete se inspirovat jak japonskou zahradou, která dává velký důraz na detail a vyvážené rozmístění keřů, tak tzv. country zahradou, kde hlavním motivem bývá miniatura chaty nebo klasického zahradního sezení, studny se stříškou, či osázeného trakaře. U country looku se do zahrady zakomponují různé druhy trav rostoucích v trsech v diagonálách, obilí, malé jezírko nebo dřevěná polena hezky vyskládaná na sebe.
Jestliže si krášlíte malou zahradu nebo předzahrádku, myslete na to, že opadané listy a květy ji dělají neupravenou. Volte raději jehličnany nebo nepadavé keře. Květiny pokládejte na zahradu v mísách. Můžete je vyměnit za nové a jinak barevné. Docílíte toho, že vaše zahrada bude vypadat každou chvíli jinak.

Sabrina Harisová

24.8.2010 5:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist