Jak si vypěstovat a ozdobit zelené velikonoční osení

Ještě než venku za okny vypukne to pravé jarní ptačí cvrlikání a začneme slavit Velikonoce, máme nějaký čas na to, abychom si v předstihu vypěstovali zelené osení na dekoraci. Velikonoční květinová výzdoba nejsou jen posvěcené kočičky, které se tradičně přinášejí z kostela na Květnou neděli, to je i krásná zeleň právě vyrostlého obilí a květin.

K Velikonocům patří osení

I když se naše výtvarné vlohy dosud každoročně vyřádily na výzdobě a zkrášlování vajíček, neznamená to, že bychom pro tentokrát nemohli zkusit něco jiného. Hlavně městský člověk obehnaný hradbou betonových staveb obvykle zatouží na jaře po zeleni před svýma očima. Vypěstovat si krásné zelené a svěže vypadající osení není nic složitého. Tak vzhůru do toho!

V čem pěstovat

Ať už si zvolíme tradiční obilí anebo třeba výsev řeřichy, která roste velmi rychle, musíme nejprve vybrat vhodnou nádobu. Pro klasické trávníčky se nejlépe hodí misky z přírodních materiálů. Také košíčky, které předem vyložíte pevným igelitem, můžete osít. Vyzkoušejte třeba i miniaturní květináčky, skořápky od vajíček nebo dřevěné bedýnky. Nádobu na osetí obilím vybírejte podle toho, jakou máte v plánu k osení přidat výzdobu. Vše by mělo vzájemně ladit.

Co bude k výsevu potřeba

Někdo obilíčko vysévá na vatu stejně jako řeřichu a pak už jen kontrolujte výšku hladiny vody, což jde nejlépe přes průhledné nádoby. Vyset můžete ale i do zahradní zeminy, která dobře drží vláhu. Neplňte misku až úplně k okrajům, špatně by se vám vzrostlé oseníčko zalévalo, voda by přetékala přes okraje nádoby.

Pokud vyséváte na poslední chvíli a nenašli jste doma ani semínka řeřichy a pšenici jste zapomněli koupit, můžete použít čočku. Velmi brzy dokáže vytvořit pěkný hustý zelený trávníček.

Pšenici i čočku vysejte s třítýdenním předstihem před Velikonocemi. Asi tři dny potrvá, než vyklíčí, a pak už záleží na vás, jestli vyrostlé osení necháte volně růst nebo jej zastřihnete, aby se nezačalo rozpadat do stran. Rychlost růstu ovlivní také pokojová teplota, hustota zálivky a to, zda osení pěstujete na světle, například na okenním parapetu.

Jak a čím dekorovat

Zelené rostlinky budete chtít pravděpodobně dále zdobit, i když v mnoha případech, pokud je vyseto do zajímavé nádoby, tak ani žádnou další přízdobu nepotřebuje. Malé děti určitě v osení uvítají nejrůznější zápichy se zvířátky, zajíčky anebo kuřátky atp. Pěkně v něm vyniknou i balená čokoládová vajíčka anebo želatinové figurky. Velmi vhodnou přízdobou jsou pochopitelně velikonočně zdobená vajíčka nebo vejdumky.

Jestliže zdobíme osením slavnostní rodinnou tabuli anebo obývací pokoj, volíme jako přízdobu nejčastěji květiny. Pochopitelně volbou číslo jedna jsou jarní svěží cibuloviny, jako například mini narcisy, modřence, zakrslé tulipány anebo i vyšší hyacinty. K osení ale můžete přidat také fialky, macešky a ranunkulusy. Ty lze protáhnout otvorem v polovině vaječné skořápky a vytvořit jim tak jakýsi lem kolem květů, který zabrání přílišnému rozkvetení těchto bohatých květů. Báječně to uprostřed zeleně bude slušet také sedmikráskám.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: sphotos-h.ak.fbcdn.net, pinterest.com, salon.buket-express.ua, shopterrain.com, bcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net, countrygirlhome.blogspot.com, creativegreenliving.com, yourcozyhome.blogspot.com, diy-enthusiasts.com, mylistoflists.com, makeandtakes.com, diyhshp.blogspot.com, potterybarn.com, hometalk.com, designsponge.com, shutterstock.com

15.2.2016 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist