Jak správně chránit sluch na pracovišti?

Při nadměrném pravidelném hluku na pracovišti je třeba používat správné vybavení pro ochranu sluchu. Nařízení platí pro všechny zúčastněné, a to bez výjimek. Kdy je důležité svůj sluch chránit a jak správně vybrat bezpečnostní pomůcky?
magazinzahrada.cz-jak-spravne-chranit-sluch-na-pracovisti_ad-1100x618.jpg Zdroj: Pixabay

Kdy je třeba používat ochranné pomůcky?

Na každém pracovišti je potřeba zajistit pravidelnou kontrolu hluku. Revizi hluku lze provést řádně kalibrovaným a úředně schváleným zvukoměrem nebo hlukoměrem. Hraniční hodnota pravidelně působícího hluku, který poškozuje sluch, je 80 decibelů (dB). Pokud rušící zvuky překročí stanovenou hranici, je každý zaměstnavatel povinen zajistit ochranné pomůcky a nařídit jejich užívání.

Možnosti ochrany sluchu

Mezi základní pomůcky k ochraně sluchu se řadí ušní zátky (špunty) nebo mušlové chrániče sluchu (sluchátka). Špunty se rozumí pěnové nebo gumové uzávěry uší, které se zastrčí přímo do zvukovodu. Na výběr jsou jednorázové nebo ty na vícero použití. Některé jsou spojené přes hlavu čelenkou nebo mají šňůrky pro lepší vytahování z ucha. Mušlové náušníky mají výhodu v tom, že nezacpávají zvukovodu a lépe se sundávají při potřebné komunikaci se spolupracovníky. Modernější sluchátka mají zavedený mikrofon, který usnadňuje dorozumívání. Dbát by se mělo na správnou přiléhavost pomůcky pro zajištění řádné ochrany.

Jak vybrat odpovídající ochranu?

Všechny ochranné pomůcky by měly být řádně otestovány a každá z nich by měla být označena stupněm ohodnocení SNR (Signal to Noise Ratio – volně přeloženo jako poměr požadovaného signálu k úrovni šumu v pozadí). Potřebnou úroveň SNR určíte tak, že od hluku na pracovišti odečtete 79 dB (jeden bod pod hranicí hluku ničícího sluch). Pokud je například na pracovišti hluk o 99 decibelech, potřebujete pomůcku s hodnotou SNR 20 dB.

TIP: Jestliže chcete zajistit co možná nejvyšší bezpečnost na pracovišti, vyberte si kromě sluchátek i další pomůcky jako například pracovní oděvy.

 

15.6.2022 9:56| autor: Komerční prezentace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist