Jak správně postupovat při plánování terasy?

Spousta lidí ví naprosto přesně, co všechno si přeje mít na své vysněné terase, ale málokdo už ví, jaký zvolit materiál pro její hrubou výstavbu a co všechno je potřeba zvážit. Podívejte se, jak hrubě naplánovat terasu v 6 krocích.
perex_titulka-1100x618.jpg Zdroj: jana.truksova

1. Umístění terasy

Někdo má prostor pro terasu již vyhrazený, třeba od začátku samotné stavby domu, jiný má k dispozici terasový prostor, který potřebuje rekonstrukci a třetí zatím vůbec netuší, kam terasu situovat. Terasa by měla plynule navazovat na obývací prostory, tzn. na obývací pokoj, jídelnu, ale i na kuchyni, a ideálně by měla být orientovaná na jižní, jihozápadní nebo jihovýchodní stranu, aby pojala co nejvíce slunečního svitu.

2. Zastřešení terasy – ano nebo ne?

Dále zvažte, zda chcete terasu zastřešit. Existuje spoustu důvodů pro (vítr, déšť, ostré slunce, …), ale také důvod, proč ji nezastřešit, a to zejména ten finanční. Cena zastřešení terasy se liší dle materiálu a typu konstrukce, ale obecně se pohybuje v horizontu od několika desítek až po sta tisíce korun. Dobrou alternativou zastřešení pak může být kvalitní markýza nebo slunečník.

3. Oplocení terasy

Terasy na zahradě – v přízemí – bývají většinou otevřené, dodá jim to na vzdušnosti a velikosti, nicméně terasa v patře se neobejde bez zábradlí. Variant provedení je hned několik, jednou z nich je například živý plot. Z hlediska údržby se nejvíce vyplatí kov nebo plot z umělé dřevoplastové krytiny. Nádherně vypadá také oplocení z exotické dřeviny, to ale vyžaduje pravidelnou péči.

4. Podlahová krytina

U podlahové krytiny na terasu se vám rovněž nabízí hned několik možností. Co se materiálu týče, velké oblibě se těší dřevoplast. Je prakticky bezúdržbový, vyznačuje se dlouhou životností a na první pohled vypadá jako dřevo. Dřevo je pak o něco dražší klasika, která čas od času bude potřebovat váš zásah. Dále pak můžete zvolit i kámen nebo dlažbu.

5. Hydroizolace

I sebekvalitnější podlahová krytina začne časem stárnout, zejména pak, je-li pravidelně vystavovaná vnějším vlivům. Podlahu před vznikem trhlin a plísní výborně ochrání vrstva hydroizolace. Část z rozpočtu si na její aplikaci proto určitě vyhraďte.

Stále si nejste úplně jistí, zdali jsou vaše představy o terase realizovatelné? Prokonzultujte je s odborníky z OBI a získejte praktické tipy a rady, které povedou k vaší spokojenosti. Více informací o plánování terasy najdete v aktuálním letáku OBI.

21.6.2019 3:11| autor: Komerční prezentace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist