Jak správně vybrat domácí vodárnu?

Pokud už delší dobu přemýšlíte o domácí vodárně, ale nemáte úplně jasno, jakou vybrat a na co dát při nákupu pozor, dnešní článek vás potěší. Zjistili jsme vše potřebné.
domaci-vodarna-4-1100x618.png Zdroj: shutterstock.com

Domácí vodárna je zařízení, které vám napomůže se zásobováním pitnou nebo užitkovou vodou. Hodí se do rodinných domů, chat a chalup. Zkrátka všude tam, kde je v blízkosti studna či vrt s vodou, kterou je potřeba dostat do objektu.

Před samotným pořízením domácí vodárny si zodpovězte několik otázek, které vám pomohou vybrat tu správnou:

  • Budete využívat vodu z vrtu nebo ze studny?
  • Jak daleko a hluboko je zdroj vody?
  • Kolik vody denně spotřebujete?
  • Požadujete konstantní tlak?

Co bude zdrojem vody?

Každá vodárna má trochu jiná specifika a ty je třeba zohlednit. Pokud je výška mezi sáním a hladinou vody menší než 8 metrů (včetně ztrát v ležaté části sacího potrubí), zvolte vodárnu s povrchovým čerpadlem. Do studny je pak nainstalován sací koš obsahující zpětnou klapku a možné je přidat i prvek, který chrání před suchem během horkých letních dní. „V opačném případě dejte přednost vodárně s ponorným čerpadlem umístěným ve studni nebo vrtu,“ radí Martin Křapa, obchodní ředitel společnosti, která se na prodej čerpadel a jejich servis zaměřuje více než 30 let.

Aby byla vodárna kompletní, tak musí obsahovat čerpadlo, tlakové nádoby s manometrem a tlakovým spínačem nainstalovaným na tzv. pěticestné armatuře. Jakmile dojde ke snížení tlaku ve vodárně (třeba ve chvíli, kdy otevřete kohoutek) pod nastavený zapínací tlak, tlakový spínač automaticky sepne čerpadlo, a když se dostane na úroveň vypínacího tlaku, tak jej vypne. Tlaková nádoba (nejčastěji disponuje objemem 60–80 l) zabraňuje častému spínání čerpadla a při jejím pořízení se především řiďte objemem vody, který v domácnosti spotřebujete. „Výkon domácí vodárny je vždy určen výkonem čerpadla a tlaková nádoba na něj nemá vliv,“ prozrazuje Martin Křapa.

Kolik budete čerpat vody? 

Kolik vody budete čerpat je důležité pro stanovení potřebného průtoku, který se označuje písmenem Q v jednotkách l/s, l/min nebo m³/hod. Mezi hlavní proměnné patří počet osob a účel využití, čímž stanovíte tzv. okamžitou spotřebu vody. „U průměrného rodinného domu jde zhruba o 2-3 kubíky za hodinu,“ říká Martin Křapa a dodává, že tlak v nejvzdálenějším místě odběru by měl být minimálně 2,5 – 3 bary.

Na tlak samozřejmě má vliv celá řada aspektů, jako jsou filtrační zařízení, armatury a především hydraulické ztráty v potrubí. Ve finále se můžou pohybovat kolem 1-2 barů. Hydraulické ztráty vypočtete tak, že sečtete všechny výšky od zdroje vody k výtoku a přičtete ztrátu 1 metru výškově za každých 10 metrů délky potrubí. Musíte rovněž počítat s převodem na jiné veličiny – například 10 metrů výšky odpovídá 1 Atm, 100 J/kg, 0,1 MPa. To ještě není vše, abyste zvládli určit potřebný tlak vody (MPa), zjistěte si informace ohledně vašich spotřebičů a jejich umístění v domě nebo chalupě.

Máte-li v plánu provádět rozsáhlou rekonstrukci vaší nemovitosti, využijte této šance a naddimenzujte čerpadlo i rozvody vody, tím pak zabráníte komplikacím typu, že nebudete mít dostatečný tlak vody v podkroví.

Jakou vodárnu vybrat pro rodinný dům?

Je jasné, že spotřeba vody v rodinném domě nebude konstantní, ale je vyžadován konstantní tlak. Nejlepší volbu pak tvoří domácí vodárny s frekvenčním měničem, který trvale sleduje tlak v potrubí a mění otáčky čerpadla s ohledem na to, jaký je momentální průtok vody. K těmto vodárnám budete potřebovat malou tlakovou nádobu o objemu 2-8 l. Popřípadě můžete zakoupit vodárnu, která již bude obsahovat tlakovou nádobu, respektive bude ji mít integrovanou.

Čtěte také:

Co když chci vodárnu využívat na pitnou vodu?

„Pokud pořizujete domácí vodárnu pro zásobování pitnou vodou, vybírejte vždy tu s atestem na pitnou vodu. Takto označené výrobky jsou v souladu se zákonem o ochraně veřejného zdraví. Výrobce, distributor či dovozce vodáren má podle tohoto zákona povinnost před uvedením produktu na trh ověřit výluhovým testem, zda vodárna odpovídá hygienickým požadavkům,“ upozorňuje Martin Křapa.

Jak zvýšit tlak vody?

Nemusíte se bát, že když jste napojení na vodovodní řád s nízkým tlakem, tak pro vás vodárna bude zbytečná. Právě vodárna ve formě kompaktního automatu je tím zařízením, které vám tlak z vodovodního řádu posílí.

Došla voda, co teď?

Jestliže máte ochranu před chodem na sucho, tak nemusíte vůbec nic řešit a čerpadlo se vypne ve chvíli, kdy hladina vody klesne pod určitou mez a nijak se nepoškodí. „Zkrátka mu nedovolí sepnout dříve, než je dosaženo dostatečného množství vody ve studni či vrtu. Jako ochranu před chodem na sucho můžete použít buď ponorné sondy nebo plovákový spínač, který může být součástí některých typů čerpadel. U vodáren s frekvenčním měničem je ochrana proti chodu na sucho již integrovaná v zařízení,“ prozrazuje Vojtěch Homolka, specialista na vodárny.

 text: redakce ve spolupráci s odborníky na vodárny Vojtěchem Homolkou a Martinem Křapou ze společnosti Pumpa, foto-zdroj: shutterstock.com

 

19.8.2022 7:00| autor: Redakce ve spolupráci s Pumpa

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist